Ząbkowanie u dziecka i inne częste dolegliwości - jak sobie z nimi radzić?

Ząbkowanie u dziecka i inne częste dolegliwości - jak sobie z nimi radzić?

Ząbkowanie u dziecka - bolesna konieczność

Okres ząbkowania jest trudny dla niemowlęcia i jego rodziców. Może rozpocząć się już w piątym miesiącu życia albo dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Pierwszym z jego objawów jest obfite ślinienie. Może to prowadzić do wysuszenia skóry, dlatego warto stosować tłuste kremy ochronne. Podczas ząbkowania dziecko ma też odruch wkładania przedmiotów do ust. Należy więc uważnie obserwować, co znajduje się w jego otoczeniu. Ulgę może przynieść podanie gryzaka dla dziecka, przechowywanego wcześniej w lodówce. Przed wyrżnięciem zęba, dziąsła są czerwone, swędzące i bolesne. Często pojawia się także gorączka. Dziecko jest więc rozdrażnione, płaczliwe i pozbawione apetytu. Oprócz podawania gryzaka możemy posmarować mu dziąsła herbatą rumiankową lub dostępnym w aptece żelem na ząbkowanie. Jeśli występuje gorączka, pomocny będzie paracetamol w formie syropu lub czopka. Gdy pierwsze mleczaki już się pojawią, trzeba pamiętać o ich pielęgnacji. Przydatna będzie nakładka na palec z silikonu. Pozwala zadbać o higienę jamy ustnej. Za pomocą silikonowej szczoteczki na palec rodzic może delikatnie wyczyścić dziąsła oraz język dziecka.

Co na kolkę u dziecka?

Kolki są bolesnymi skurczami jelit, które pojawiają się u dzieci zazwyczaj między drugim a szóstym tygodniem życia. Jej najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, który nie jest jeszcze w stanie efektywnie trawić. Dziecko odczuwa silny ból brzucha, dlatego głośno płacze. Charakterystyczne dla kolki mogą być też zaczerwieniona twarz, twardy brzuch, zaciskanie pięści oraz podkurczanie nóżek. Kolka u dziecka mija samoistnie, ale jest kilka sposobów, aby szybciej przynieść dziecku ulgę. Pomocne może być częstsze i krótsze karmienie noworodka. Warto spróbować także delikatnego masażu brzucha kolistymi i półkolistymi ruchami.

Zapalenie ucha u niemowlaka - jak leczyć?

Dzieci do szóstego roku życia są szczególnie narażone na wystąpienie zapalenia ucha. Przewód, łączący ucho środkowe z gardłem, jest u dzieci znacznie krótszy, dlatego infekcje łatwo się rozprzestrzeniają. U niemowląt problem wynika też ze spędzania większości doby w pozycji leżącej, przez co wydzielina z nosa dostaje się do ucha. Gdy więc pojawia się infekcja ucha u dziecka, przyczyny mogą być bardzo różne. Należą do nich np. kąpiel w basenie lub brak odpowiedniej higieny. U niemowlęcia często ciężko jest zaobserwować objawy zapalenia ucha. Zaniepokoić powinno nas pocieranie głową o poduszkę lub ciągnięcie się za małżowinę uszną. Może występować też gorączka. Jeśli pojawią się takie objawy, należy udać się do pediatry lub laryngologa.

Co oznacza łuszcząca się skóra u noworodka?

Wszelkie niedoskonałości, pojawiające się na skórze dziecka, wzbudzają niepokój rodziców. Na szczęście, obawy zazwyczaj okazują się bezpodstawne. Łuszczenie skóry na rączkach, nóżkach i twarzy noworodka w pierwszych dniach życia jest całkowicie normalne. Po opuszczeniu łona matki, naskórek dziecka musi przyzwyczaić się do warunków, panujących w świecie zewnętrznym. Łuszczenie może stawać się bardziej intensywne, jeśli mamy do czynienia z suchym powietrzem. Pomocne jest stosowanie kremu odżywczego dla noworodka, który nawilża delikatną skórę, ale nie zostawia na niej tłustej warstwy.

Jak pozbyć się potówek u noworodka?

Potówki to drobne krostki, pojawiające się na skórze dziecka. Można je zauważyć już kilka dni po porodzie. Gruczoły potowe u noworodka są jeszcze niedojrzałe, dlatego ciało broni się, tworząc niewielkie zgrubienia na skórze. Pot nie wydostaje się na zewnątrz, dlatego wypełnia i zatyka pory. Główną przyczyną tego problemu jest nadgorliwość rodziców, którzy obawiają się, że dziecko zmarznie, dlatego ubierają je za ciepło. Potówki u noworodka najczęściej pojawiają się więc w okresie letnim, chociaż nie jest to regułą. 

Należy więc dostosowywać ubiór dziecka do pogody. Jedna warstwa odzieży więcej, niż ma na sobie rodzic, jest wystarczająca. Jeśli więc mamy na sobie tylko cienką bluzkę, wystarczy podobnie ubrać dziecko i w razie potrzeby przykryć je kocykiem. Najlepiej jest też wybierać ubrania i pościel, wykonane z naturalnych tkanin. Podczas spaceru, możemy ocenić temperaturę ciała dziecka, przykładając mu dłoń na kark. Jeśli potówki już się pojawiły, pomocna będzie kąpiel w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej, ponieważ przyspieszy proces gojenia.

Organizm noworodka jest delikatny i dopiero dostosowuje się do życia poza łonem matki. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest więc szczególnie narażone na rozmaite choroby i dolegliwości. Większość z nich można jednak bardzo szybko wyleczyć, dlatego nie ma powodów do obaw.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz