Lista produktów marki Literatura

Literatura - Nasza oficyna powstała w 1990 roku i na początku była znana jako 86PRESS (od adresu naszej siedziby na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi). W 1995 roku zmieniliśmy nazwę na Wydawnictwo Literatura.

Nasza oficyna powstała w 1990 roku i na początku była znana jako 86PRESS (od adresu naszej siedziby na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi). W 1995 roku zmieniliśmy nazwę na Wydawnictwo Literatura.

 

Jak to się zaczęło

Początek lat 90. to ekspansja na nasz rynek zachodnich wydawnictw, których do 1990 roku nie mieliśmy możliwości poznawać. W Literaturze, wbrew ówczesnemu trendowi, postanowiliśmy wydawać i promować polskich autorów. Na długo zagościł u nas Edmund Niziurski (Pięć melonów na rękę i Nowe przygody Marka Piegusa to tytuły, które napisał specjalnie dla nas), do grona naszych autorów dołączyli także Krystyna Boglar, Wojciech Żukrowski, Joanna Papuzińska, Barbara Tylicka i Bohdan Butenko – jako ilustrator i autor książki Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami.

 

Debiuty

W 2000 roku nastąpił w Polsce „wysyp” młodych talentów, które Literatura zaczęła wydawać i promować. W 2001 roku swoją pierwszą książkę – Kacperiadę – wydał Grzegorz Kasdepke. Najpopularniejszy obecnie polski autor dla dzieci napisał dla nas ponad 20 tytułów!

Potem przyszły kolejne debiuty: Barbary Gawryluk, Doroty Combrzyńskiej-Nogali, Joanny Jagiełło, Kaliny Jerzykowskiej, Izabelli Klebańskiej, Pawła Wakuły, Barbary Stenki, Kazimierza Szymeczki, Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz, Katarzyny Ziemnickiej i Katarzyny Wasilkowskiej.

 

Nasi Autorzy

Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy wydawcą najlepszych polskich pisarzy. Oprócz debiutów, które zostały przez rozmaite gremia zauważone i wyróżnione lub nagrodzone, współpracujemy z Anną Onichimowską, Ewą i Wandą Chotomskimi, Pawłem Beręsewiczem, Beata Ostrowicką, Katarzyną Ryrych i innymi znakomitościami.

 

Serie wydawnicze

W naszej ofercie są powieści obyczajowe dla młodszych (To lubię!) i starszych czytelników (Plus minus 16, Klub łowców przygód), opowiadania i powieści historyczne (A to historia!), opowiadania dla dzieci młodszych (Poduszkowce, seria Z parasolem). Najbardziej rozpoznawalną serią są Wojny dorosłych – historie dzieci, czyli opowiadania o wojnie przedstawione z punktu widzenia dziecka – prosto, bez patosu.

 

Nagrody

W czasie naszej ponad 25-letniej już działalności wydawniczej nasze książki zostały wielekroć nagrodzone przez jury Literackiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, Polską Sekcję IBBY, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Jury Nagrody Edukacja XXI, nagród Książka Przyjazna Dziecku, Żółta Ciżemka, Miasta Stołecznego Warszawy i Nagrody im. Leopolda Staffa. Wiele tytułów zostało też wpisanych na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Brak produktów tego producenta

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć