Zabawki zręcznościowe dla dzieci - Sprawdź nasze propozycje!

Zabawki zręcznościowe dla dzieci - Sprawdź nasze propozycje!

Co oznacza rozwój motoryczny dziecka?

Jednym z często słyszanych haseł jest rozwój motoryki. Co jednak to oznacza? Motoryka to inaczej ruch. Rozwój motoryczny oznacza więc po prostu stopniowe kształtowanie się umiejętności, związanych z poruszaniem się. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, dziecko musi ćwiczyć nie tylko mięśnie, ale też układ nerwowy, który kieruje naszymi ruchami. Pomocne okazują się więc gry i zabawy pozwalające na naukę koordynacji ruchowej. Dzięki nim dziecko staje się świadome własnego ciała. Ma też lepszą wyobraźnię przestrzenną. Uczy się, jak wiele siły musi wkładać w ruch, aby osiągnąć określony cel.

Motoryka nie jest jednak pojęciem jednoznacznym. Można podzielić ją na dużą i małą. Motoryka duża obejmuje ruchy, wymagające zaangażowania całego ciała albo przynajmniej dużej jego części. Dziecko może rozwijać ją z użyciem takich zabawek, jak jeździki, rowerki, czy chociażby piłka. Motoryka mała to ruchy palców i dłoni. Nie wiąże się z użyciem zbyt wielu mięśni, ale za to wymaga koncentracji na wykonywanej czynności, co często przysparza dziecku trudności. Rozwój motoryki małej można wspierać za pomocą gry zręcznościowej lub prac plastycznych. Warto pamiętać, że stymulacja motoryczna jest kluczem do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i zapobiega zaburzeniom integracji sensorycznej.

Jak wybrać zabawki kreatywne dla dziecka?

Podczas wybierania zabawek zręcznościowych, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest marka. Nie oznacza to, że wyłącznie zabawki najbardziej znanych producentów są bezpieczne. Należy jednak zwracać uwagę na materiał wykonania i atesty, które posiada produkt. Dzieci są mniej odporne na działanie substancji chemicznych od osób dorosłych. Zabawki powinny więc być wykonywane z najwyższej jakości tworzyw, a najlepiej materiałów naturalnych, takich jak drewno. Podczas wyboru musimy zwrócić uwagę, czy produkt nie posiada ostrych krawędzi lub nie został niestarannie wykończony.

Podczas zakupu, kluczowy jest też oczywiście wiek dziecka. Zbyt zaawansowane zabawki nie zainteresują malucha, a nawet mogą być dla niego niebezpieczne, np. jeśli zawierają małe elementy. Z kolei, produkt przeznaczony dla mniejszego dziecka znudzi starszaka, który znajduje się już na innym etapie rozwoju. 

Jeśli jesteśmy rodzicami niemowlaka, najlepszym rozwiązaniem będzie mata edukacyjna lub maskotka, wydająca różne dźwięki. Gdy dziecko kończy rok, można sięgnąć po bardziej zaawansowane produkty, np. książeczki. Dwu- i trzylatki chętnie bawią się klockami i instrumentami. Powyżej czterech lub pięciu lat, dzieci stopniowo zaczynają rozumieć zasady gier edukacyjnych. Można więc angażować je w bardziej skomplikowane aktywności, interesujące również dla osób dorosłych.

Jak znaleźć gry dla całej rodziny?

Gry nie służą wyłącznie rozwojowi motorycznemu. Są też doskonałą okazją, aby spędzić czas w rodzinnym gronie. Podczas ich wybierania, powinniśmy więc brać pod uwagę, nie tylko wiek dziecka, ale też nasze osobiste preferencje. Umysł kilkulatka jest bardzo chłonny. W pierwszych latach życia, dzieci bardzo chętnie naśladują rodziców. W tym czasie można więc zarazić najmłodszych naszymi zainteresowaniami i pokazać im różne formy spędzania wolnego czasu. Dzieci często już w wieku kilku lat mają nieograniczony dostęp do smartfona, telewizora i komputera. Warto więc pokazać im świat analogowej rozrywki, aby najmłodsi nie utożsamiali wypoczynku wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości. 

Gry, wspomagające rozwój motoryczny, pozwalają połączyć naukę z rozrywką. Należą do nich np. zabawka do łowienia rybek, kręgle, bierki lub „spadające małpki”. Jeśli dziecko ma problemy z koordynacją ruchową, nie powinno się wprawiać go z tego powodu w zakłopotanie i wyśmiewać jego słabych stron. Bardziej skuteczny będzie rodzic, który razem z dzieckiem gra w rzucanie do celu, niż ten, który ogranicza się do krytyki i unika wspólnych aktywności.

Jednym z największych problemów w rozwoju małej motoryki jest u kilkulatków brak koncentracji. Dzieci są przyzwyczajone do dużej ilości bodźców, dlatego łatwo się rozpraszają i trudno im skupić się przez długi czas na jednej czynności. Jeśli nasza pociecha ma tego typu problem, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się własnym nawykom. Być może w domu nieustanne gra telewizor, a my przez cały dzień korzystamy z telefonu. Jeśli tak jest, nauka uważności i cierpliwości, przyda się wszystkim domownikom. Możemy sięgnąć po gry zręcznościowe, opierające się na tworzeniu konstrukcji lub wyciąganiu małych elementów.

Coraz większa część rodziców rozumie, że nauka dziecka nie musi ograniczać się wyłącznie w przedszkolu lub szkole. Rola zabawy w rozwoju najmłodszych jest nieoceniona. Jeśli chcemy wspierać rozwój motoryczny naszych dzieci, powinniśmy przyjrzeć się szerokiej ofercie gier i zabaw edukacyjnych, dostępnych na rynku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz