Zabawki Montessori. Oldschool i nowoczesność dla Twojego dziecka

Zabawki Montessori. Oldschool i nowoczesność dla Twojego dziecka

Producenci zabawek prześcigają się w pomysłach na nowoczesne, przyciągające wzrok produkty. Jednak, dla prawidłowego rozwoju dziecka należy odpowiednio dawkować jego stymulację. W tym doskonale sprawdzą się tradycyjne zabawki drewniane, szczególnie te, wzbogacone "szczyptą" nowoczesnych rozwiązań, takich jak magnesy czy rzepy.

Dlaczego jest to dobry wybór?


W świecie, w którym wszyscy męczymy się z nadmiarem bodźców, powinniśmy starać się dawkować je dopiero rozwijającemu się dziecku. Wprowadzenie nadmiaru migoczących światełek, jaskrawych kolorów czy głośnych dźwięków i pisków, jakie wydają niektóre oferowane na rynku zabawki, może przyczynić się m.in. do problemów ze snem lub koncentracją najmłodszych, a tym samy negatywnie rzutować na jego późniejsze samopoczucie i rozwój. 

Każdy rodzic pragnie by jego pociecha rozwijała się prawidłowo, zdrowo i szczęśliwie. Aby to pragnienie mogło się ziścić warto uświadomić sobie jak wielką rolę w tym, szczególnie na najwcześniejszym etapie, odgrywają elementy jakimi otaczamy dziecko, w co je ubieramy, czym karmimy, jak do niego mówimy a także zabawki, które wybieramy. Odpowiednio dobrane produkty to nie tylko przyjemność płynąca z zabawy, lecz także stymulacja rozwoju mózgu, zdolności manualnych, ruchowych i kreatywności młodego człowieka.
W roli stymulatora i wsparcia doskonale sprawdzają się drewniane zabawki Montessori, dostępne m.in. w sklepie internetowym Popaopa.

Czym właściwie są zabawki Montessori i na czym polega ich fenomen?

Są to produkty stworzone w zgodzie z założeniami metody Marii Montessori, włoskiej lekarki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, która stworzyła przełomowy i niezwykle nowatorski system wychowania dzieci metodą Montessori. Kładzie on ogromny nacisk na swobodny, wszechstronny i nieograniczony rozwój dzieci.

Kobieta pragnęła pozwalać dzieciom poznawać świat oraz rozwijać swoje pasje i pragnienie wiedzy w sposób dowolny, niczym nie blokowany. Sprzeciwiała się tradycyjnej "szkolnej ławce", która tę możliwość hamowała i tłamsiła.
Autorka dużo uwagi przykładała także do "środowiska" w jakim przebywa dziecko oraz postawy nauczycieli i rodziców, którzy za kształtowanie otoczenia odpowiadają. Mnóstwo spośród jej lekcji ma przełożenie w zdrowym i zrównoważonym rozwoju młodego człowieka, które jest ważne dla każdego kochającego rodzica.

"Dziecko chłonie swoje otoczenie: rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane, stają się częścią jego duszy. Cały świat, który go otacza, wszystko to co w nim widzi czy słyszy, staje się jego częścią." (Maria Montessori)

Zabawki należące do tej kategorii mają, z założenia, dbać i wspierać rozwój fizyczny, sensoryczny (kształcenie zmysłów), intelektualny i duchowy naszego dziecka. Pozbawione są one wszelkich grających głośniczków czy rozpraszającej uwagę elektroniki, tak popularnej na sklepowych półkach, tym samym zachęcają młodego użytkownika do samodzielnych ćwiczeń motoryki, aktywności fizycznej oraz myślenia kreatywnego i abstrakcyjnego.

"Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle."

Co szczególnie ważne, jedna "pomoc" (określenie zabawki w tej metodzie) służy do nauki pojedynczej umiejętności, a nie ich wielu, co sprawia, że dziecko nie jest nadmiernie rozproszone. To doskonały sposób by wykorzystać i rozwinąć młody, chłonny umysł, a także sprawić by pasja do nauki nie zniknęła wraz z wiekiem, co bardzo często możemy zaobserwować w późniejszych latach, u dzieci, które nie radzą sobie z ilością materiału wprowadzanego w szkole.

Maria Montessori zaobserwowała, iż dzieci są w dużo większym stopniu zainteresowane prawdziwą "pracą" (którą mogły dostrzec u rodziców lub starszego rodzeństwa) a więc działaniami przynoszącymi rzeczywiste, widoczne efekty, niż udawaniem i zabawą nie prowadzącą do uzyskania określonej korzyści. Mając do dyspozycji przedmioty pozwalające im na wykonywanie prostych działań w domu - jak podlewanie roślin, krojenie warzyw, zamiatanie śmieci - szybko zniechęcały się do "klasycznych", pozornie atrakcyjnych, kolorowych i przeznaczonych dla nich zabawek.
To sprawiło, że przedmioty podlegające metodzie kobiety są często stylizowane na zwyczajne domowe akcesoria, używane przez każdego z nas, zapewniając jednocześnie niezbędne bezpieczeństwo użytkowania - jak przykładowo drewniany zestaw warzyw do krojenia, w którym poszczególne elementy łączy specjalny rzep, a drewniany nóż w ręku dziecka może pomóc podzielić produkty na kawałki.

Jak dobrać zabawki Montessori do potrzeb konkretnego malca?

Metoda Montessori przykłada ogromną wagę do rozwoju samodzielności młodego człowieka. Zabawki powinny pozwalać na samokontrolę, obserwację i samodzielne korygowanie powstałych przy manipulacji błędów. Doskonałym przykładem tego typu produktów są różnorodne układanki i puzzle w których niewłaściwe ulokowanie jednego elementu zaburza całą konstrukcję i daje tym samym dziecku sygnał do naprawy i przeanalizowania dotychczasowego toku myślenia.

Zabawki Montessori dla niemowląt

Na pierwszy ogień naszych decyzji powinny iść zdecydowanie specjalne karuzele, pozwalające na naukę skupiania wzroku i postrzegania. Zaleca się wybieranie produktów o stonowanych kolorach (najlepiej sprawdzają się czarno-białe lub jednokolorowe zestawy), by pozwolić oczom dziecka do stopniowego oswajania się z nimi. Jeżeli maluch powoli zaczyna wyciągać rączki w kierunku przedmiotów możemy przejść do kolejnego "zabawkowego etapu" - wybór spośród drewnianych grzechotek i gryzaków. Trenują one u dzieci m.in. umiejętność przekładania pomiędzy rączkami, a przy okazji nie stanowią zagrożenia podczas wkładania do buzi, co jest naturalne w tym wieku.

Dopiero po opanowaniu tych rozrywek przychodzi czas na trudniejsze zabawki, sprawdzające i ćwiczące umiejętność dopasowywania i wkładania przedmiotów do pudełka. Warto wtedy zdecydować się na dobrze przemyślany przedmiot, który posłuży także na późniejszym etapie rozwoju. Przykładem może być drewniana skrzynka z jabłkami, która przyda się także w przyszłości - np. do zabawy w sklep lub samodzielnie wykonany przez rodzica zestaw, złożony z pudełka po butach i piłeczki ping-pongowej.

Zabawki Montessori dla rocznego dziecka

W tym wieku idealnie sprawdzą się zabawki nieco bardziej praktyczne, mogące powoli przygotowywać dziecko do zwyczajnego, codziennego życia - sprzątania, gotowania, jedzenia, układania czy ubierania się. Niektóre z nich możemy zapewnić dziecku "domowymi sposobami" - świetnie sprawdzi się tu możliwość przesypywania kaszy czy ryżu do różnych pojemniczków lub przelewania wody (oczywiście wcześniej warto zabezpieczyć przestrzeń wokół). Inną skuteczną i zajmującą zabawą może okazać się też podlewania kwiatów bądź wkładanie brudnych ubrań do pralki/kosza na pranie. To nie tylko rozrywka i rozwój ale również początek nauki sprzątania dla naszego malucha.

Jeśli jednak wciąż szukamy czegoś więcej, jednocześnie chcąc mieć pewność, że darowane dziecku przedmioty będą w pełni bezpieczne, polecamy gotowe zabawki Montessori. Dziecięcy zestaw do sprzątania, zestaw drewnianych owoców do krojenia, a może miseczki drewniane uczące układania i manipulacji przedmiotami?
Niezależnie od tego za czym się rozglądasz, warto zajrzeć także do sklepów internetowych, takich jak Popaopa, by bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności sprawić prezent swojej pociesze, która tak szybko rośnie!

Zabawki Montessori dla trzylatka i starszego dziecka

Metoda Montessori stawia na podążanie śladem dziecka, by móc bacznie obserwować rozwijające się w nim pasje i je wspierać. Tu nie chodzi o podsuwanie na siłę propozycji potencjalnych hobby, a raczej umożliwianie dostępu do nich. Zainteresowań może być mnóstwo - od kosmosu, botaniki i zwierząt, przez gotowanie, aż po naukę czytania, pisania, liczenia i układanki. To od rodziców zależy czy w porę dostrzegą chęci dziecka i pomogą mu je zgłębiać.

Gorąco zachęcamy również by pozwalać pociesze próbować różnych rzeczy i samodzielnie decydować czym chce się zająć. To pomoże także w kształtowaniu gustu i samodzielności malucha.
Dla małych miłośników manipulowania i majsterkowania dobrym pomysłem może okazać się specjalna tablica z zamontowanymi na niej różnorodnymi zamkami, łańcuszkami i akcesoriami do zabawy. Możemy wykonać ją samodzielnie lub zakupić gotową i bezpieczną wersję w sklepie. Innym świetnym przykładem dla malucha w tym wieku może stać się zestaw kolorowych literek, które można samodzielnie układać w wyrazy, uczyć się kształtów i dotykać by jeszcze lepiej rozwijać zmysły.

Jakie produkty znajdziemy w ofercie sklepu Popaopa?

Popaopa dysponuje szeroką ofertą zabawek Montessori dla dzieci w każdym wieku - od tych z funkcją edukacyjną, poprzez kreatywnych, aż po sensoryczne. Każda wykonana z należytą starannością, z drewna najwyżej jakości i posiadająca gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. Żywe kolory i wyjątkowa gładkość pomogą chronić przed urazami i zwiększają atrakcyjność użytkowania. Klienci mogą przebierać spośród ofert kilku producentów, mających w ofercie różnorodne produkty:

- Tegu - klocki magnetycznedrewniany pociąg

- Grimm's - kolorowe dyski do nawlekaniakolorowa spiralapastelowa tęcza

- Kids Concept - skrzynka z bananami lub innymi owocami, kuchnia drewniana

- Lupo Toys - drewniana piramidka tęcza

- Mellisa - farma ze zwierzątkami, drewniane ciasteczka do krojenia

- Wobbel - deska do balansowania

W czasach współczesnych, kiedy świat z każdej chwili bombarduje nas informacjami i najnowszymi technologiami warto czasem wrócić do korzeni. Czasem to właśnie sięgając do najprostszych rozwiązań uzyskamy najlepsze efekty. Tak też jest w przypadku zabawek Montessori, które mają już długą, wieloletnią tradycję.

Dodatkowo, kupując produkty dla dzieci, których niebywała delikatność i wrażliwość na bodźce szkodliwe znacząco przewyższa naszą należy szczególną uwagę zwrócić na użyte materiały i ich pochodzenie. Sklep Popaoba to gwarancja najwyżej jakości, bezpieczeństwa i ekologicznego pochodzenia surowców. Warto zaufać znanej firmie, która szczyci się promowaniem lokalnych produktów i rękodzieła polskich twórców, do czego serdecznie zachęcamy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz