Zabawka interaktywna dla dziecka - dlaczego warto kupić dziecku taką zabawkę?

Zabawka interaktywna dla dziecka - dlaczego warto kupić dziecku taką zabawkę?

Zabawki interaktywne - czym są i jak działają?

Interaktywna zabawka dla dzieci umożliwia, jak sama nazwa wskazuje, wejście w interakcję. W ten sposób określa się więc produkty, które w jakiś sposób „komunikują się” z dzieckiem. Po naciśnięciu przycisku lub pociągnięciu za konkretny element, zabawka reaguje na ruch malucha np. poprzez dźwięk lub światło. Dzięki temu, dziecko zaczyna dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. Gdy bodziec wielokrotnie się powtarza, maluch rozumie, że konkretne działanie pociąga za sobą określone konsekwencje. W taki sposób działają grające zabawki dla niemowląt, które reagują dźwiękiem na ruch. Tego typu zabawka doskonale wspomaga rozwój poznawczy, koordynację ruchową oraz zdolności manualne. Podczas zakupu warto jednak pamiętać, że układ nerwowy niemowlęcia jest jeszcze zdecydowanie niedojrzały. Nie powinniśmy więc wybierać zabawek, które emitują intensywne światło lub głośne, agresywne dźwięki, ponieważ będą narażać malucha na zbyt dużą ilość bodźców. W przyszłości może to prowadzić do problemów z koncentracją oraz rozdrażnienia. Należy też stosować się do informacji od producenta, dotyczących wieku dziecka, dla którego przeznaczony jest konkretny produkt.

Nie można też zapominać, że zabawki interaktywne przynoszą korzyści dla rodziców. Produkt reaguje na zachowanie dziecka, dlatego na dłużej przyciąga jego uwagę. Młodzi mama i tata mogą więc pozwolić sobie na chwilę relaksu, ponieważ maluch nie znudzi się zabawą tak szybko.

Sensoryczne zabawki dla noworodków i niemowląt

Wielu osobom może wydawać się, że niemowlęta są za małe na stosowanie zabawek edukacyjnych. Warto jednak pamiętać, że nauka to nie tylko literki i cyferki. Kilkumiesięczne dziecko intensywnie rozwija się pod względem intelektualnym i motorycznym. Odpowiednie zabawki mogą wspomagać ten proces i zachęcać dziecko do wzmożonej aktywności.

Na rynku dostępne są zabawki przeznaczone nawet dla noworodków. Tego typu produkty delikatnie stymulują wzrok, słuch i dotyk, które po narodzinach dynamicznie się rozwijają. Maluszek może również rozwijać koordynację ruchowo-wzrokową. Przykładem takiego produktu jest piłka sensoryczna dla dzieci. Została wykonana z miękkiego, bezpiecznego materiału, pozbawionego szkodliwych substancji, takich jak ftalany lub bisfenol A. W środku znajduje się dzwoneczek, który zachęca maluszka do poruszania zabawką oraz przykuwa jego uwagę.

Kilkumiesięczne dziecko intensywnie rozwija się motorycznie, ponieważ uczy się chodzić. W tym okresie doskonale więc sprawdzają się zabawki, które zachęcają malucha do samodzielnego przemieszczania się, a jednocześnie wspomagają rozwój poznawczy. Dobrym wyborem może więc okazać się piesek interaktywny. Wystarczy, że maluch naciśnie na grzbiet, a zabawka zaczyna się przemieszczać i wydawać dźwięki. Piesek Btoys zachęca dziecko do raczkowania, a jednocześnie pozwala zauważyć ciągi przyczynowo-skutkowe, ponieważ ponowne naciśnięcie na grzbiet wyłącza zabawkę.

Zabawki interaktywne dla starszych dzieci

Starsze dzieci mogą sięgać już po bardziej zaawansowane zabawki, które pobudzają wyobraźnię. Dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia, coraz lepiej rozumieją świat dorosłych, dlatego często starają się go naśladować. Tak dużą popularnością cieszą się więc akcesoria, które im to ułatwiają.

Do klasyki produktów interaktywnych z pewnością należy telefon-zabawka. Pozwala maluchowi na naśladowanie rodziców, którzy dużą część dnia spędzają ze smartfonem w ręku. Ważne jest jednak, żeby zabawka była wykonana z naturalnego materiału oraz nie emitował zbyt dużego hałasu. Telefon posiada przyciski, których wciśnięcie skutkuje uruchomieniem konkretnego dźwięku. Dzięki temu, maluch może poczuć się, jakby korzystał z prawdziwego telefonu, a jednocześnie nie jest narażony na zbyt dużą ilość bodźców.

Produktem, działającym na podobnej zasadzie, jest aparat-zabawka. Pozwala rozbudzić pasję do fotografii, nawet u małego dziecka, które nie jest jeszcze gotowe na korzystanie z prawdziwego aparatu. Zabawka posiada ruchomy obiektyw z kalejdoskopem, dlatego rozwija u dziecka zdolność kreatywnego myślenia.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w roli zabawki interaktywnej mogą sprawdzić się również układanki. Na rynku dostępne są puzzle z dźwiękiem, które utrzymują uwagę dziecka przez długi czas. Jest to więc nowa, udoskonalona wersja klasycznej zabawki. Ciekawym produktem są puzzle dźwiękowe, przedstawiające życie mieszkańców dużego domu. Dziecko odkrywa kolejne pomieszczenia, wraz z dźwiękami, które towarzyszą wykonywanym czynnościom. Produkt rozwija więc wyobraźnię oraz motorykę małą.

Zabawki interaktywne łączą w sobie funkcję rozrywkową oraz edukacyjną. Cieszą się więc ogromną popularnością wśród dzieci i ich rodziców.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz