- today
Zabawa w gotowanie - dlaczego warto?
Wspólna zabawa w gotowanie może być świetną rozrywką zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Taka zabawa wpływa także korzystnie na rozwój dziecka, pozwala przekazywać pozytywne wzorce. Warto dbać o nie już od pierwszych lat życia pociechy, gdyż ma to wpływ na jego postępowanie również w okresie dorastania i dorosłości. Zabawa w gotowanie ma także jeszcze jedną ważną zaletę. Mowa tutaj o wielu możliwościach, jeśli chodzi o aktywności. Dzięki temu zabawa jest przyjemna i ciekawa, a dziecko może wykazać się kreatywnością i ćwiczyć wyobraźnię wymyślając z rodzicem zabawę.
Zabawa w gotowanie wzbogaca słownictwo dziecka, uczy planowania i sortowania oraz samodzielności. Dziecko bawiąc się w gotowanie, ćwiczy kulturalne zachowanie, uczy się także współpracy. Co będzie potrzebne do zabawy w gotowanie i jak można ją urozmaicać? W kolejnych akapitach znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Zabawa w gotowanie - moc możliwości
Nauka poprzez naśladowanie to najważniejsza forma nauki u dzieci i niemowląt. Maluchy mają naturalną potrzebę naśladowania dorosłych, szczególnie ważne jest środowisko rodzinne. Bawiąc się w gotowanie z rodzicem, dziecko obserwuje, jak mama lub tata wciela się w rolę osoby przygotowującej posiłek i próbuje naśladować rodzica. Dziecko może nauczyć się, że ważne są zasady higieny, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, uczy się nowych słów, współpracy oraz rozwija swoją kreatywność. Nauka poprzez naśladowanie to najlepszy sposób na przejęcie pozytywnych wzorców. Warto bawić się z dzieckiem w zabawkowej kuchni, a w odpowiednim wieku zaangażować malucha w pomoc podczas przygotowania posiłków dla rodziny.
Taka zabawa to moc możliwości. Dziecko może dekorować jedzenie, przygotowywać zabawkowe warzywa i owoce na sałatkę lub zająć się nakryciem stołu. Możliwości jest tak wiele, że zabawa za każdym razem jest fascynująca i bardzo ciekawa. Warto także wspierać kreatywność i wyobraźnię dziecka, poprzez wymyślanie różnych scenariuszy. Przygotowanie deseru dla przyjaciół zabawek? A może przyrządzenie uroczystej kolacji na wymyślone ważne wydarzenie? Możliwości zabawy jest wiele, warto popuścić wodze wyobraźni i ciekawie spędzić czas ze swoją pociechą. Trzeba także pamiętać, że zabawa w gotowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebne będą zabawki i akcesoria, dzięki którym zabawa będzie przypominała prawdziwe warunki panujące w kuchni podczas gotowania.
Wyposażenie zabawkowej kuchni
W zabawkowej kuchni nie może zabraknąć zabawek imitujących produkty spożywcze. Warzywa i owoce do krojenia Plan Toys pozwolą poczuć się Twojemu dziecku jak prawdziwy szef kuchni. W zestawie znajduje się owoce i warzywa takie jak gruszka, cytryna, marchew. Ogromną zaletą tego zestawu jest możliwość krojenia zabawkowych owoców i warzyw za pomocą drewnianego elementu przypominającego nóż kuchenny. Dzięki zabawie zestawem dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko, a także przekonuje się, że pomoc w obowiązkach domowych może być ciekawa i przyjemna. Dziecku podczas zabawy w gotowanie przydadzą się także inne zabawki imitujące produkty spożywcze jak na przykład karton z mlekiem czy sokiem, pieczywo, jajka, słodkie wypieki. Warto pamiętać, że im więcej różnorodnych produktów, tym więcej możliwości zabawy.
Zabawa w gotowanie wymaga także odpowiedniego sprzętu. Przydatne okażą się akcesoria i wyposażenie kuchenne takie jak zabawowe garnki, patelnie, miski, deska do krojenia. Warto także podarować dziecku zabawkowe sztućce i szpatułki. Jeśli w pokoju malucha jest dużo miejsca, można stworzyć zabawkową kuchnię z prawdziwych zdarzeń. W takiej kuchni nie powinno zabraknąć sprzętów takich jak zabawkowy blender, czajnik, mikrofalówka.
Bawienie się w gotowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Można kupować poszczególne elementy oddzielnie lub zdecydować się na zakupienie gotowego zestawu. W takim zestawie znajduje się cała konstrukcja imitująca kuchnię, a także dodatki i akcesoria. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli w pokoju dziecka jest trochę wolnego miejsca. Do takiej gotowej kuchni można dokupić różnorodne akcesoria, aby stworzyć zabawkową kuchnię z prawdziwego zdarzenia. Jeśli Twoja pociecha jest zafascynowana gotowaniem, warto podarować jej także książkę "Pucio zostaje kucharzem", która uczy dziecko o radości z jedzenia. Jest to szczególnie dobra propozycja, jeśli maluch lubi bawić się w gotowanie, ale niekoniecznie lubi jeść. W książce znajduje się także przepis na smaczne placuszki z owocami.
Inne kreatywne zabawy
Jakie kreatywne zabawy dla dziecka warto polecić, poza gotowaniem? Oto kilka propozycji godnych uwagi:
- zabawa w teatr,
- zabawa w poszukiwanie skarbów ukrytych przez rodzica,
- budowanie bazy,
- wspólne wymyślanie historii,
- zabawa w sklep.
Kreatywne zabawy są potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto zadbać o takie aktywności, a jednocześnie wykorzystać okazję do wzmocnienia rodzinnych więzi. Kreatywne zabawy mogą być przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców.
Komentarze (0)