- today
Czy jest bezpieczne szczotkowanie na sucho w ciąży?
Kobieta w ciąży często musi mierzyć się z niejednym dylematem. Czy dane jedzenie nie zaszkodzi dziecku? Czy można używać konkretnych kosmetyków i zabiegów? Z czego należy zrezygnować, a co pozytywnie wpłynie na malucha? Z powodu ciąży – dla bezpieczeństwa swojego potomka – kobieta rezygnuje z laserowych zabiegów, surowego jedzenia, jak np. tatary czy sushi, a także peelingów z kwasami. A jak to wygląda, gdy chodzi o szczotkowanie na sucho w ciąży?
Jeśli ciąża jest niezagrożona, zdrowa i przebiega prawidłowo, kobieta może bez problemu korzystać z tego zabiegu, gdyż jest małoinwazyjny. W innych wypadkach powinna z niego zrezygnować, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy szczotkowanie nie będzie niebezpieczne. Również w zaawansowanej ciąży kobiety powinny liczyć się z tym, że będą musiały odstawić na jakiś czas szczotkowanie.
Jaką szczoteczkę wybrać?
W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć wiele szczoteczek, dlatego tak ważne jest dostosowanie ich do swojego aktualnego stanu. W ciąży najlepiej wybierać te z włosia zwierzęcego, które są miększe niż te z włosia roślinnego. Jednym z modeli dostępnych na rynku szczotka Lullalove z tampico z agawy.
Na początku swojej przygody ze szczotkowaniem dobrze też stawiać na miękkie włosie, a dopiero potem przechodzić do półtwardego i twardego.
Podczas szczotkowania skóra robi się zaczerwieniona, ale nie powinna stawać się podrażniona czy posiniaczona, co jest oznaką zbyt twardego włosia lub zbyt intensywnych ruchów.
Jak szczotkować ciało w ciąży?
Gdy mamy już wybraną szczoteczkę, można zabrać się za szczotkowanie w ciąży. Zawsze zaczynamy od stóp i kolejno kierujemy się w stronę głowy. Dbamy także o to, by ruch był wykonywany w jedną stronę.
A teraz krok po kroku:
-
Na początek delikatnie omiatany stopy.
-
Przechodzimy do łydek, kolan, ud i pośladów – tutaj zatrzymujemy się na dłużej, gdyż są to miejsca, w których najczęściej pojawiają się nierówności, zgrubienia i cellulit, a szczotkowanie może temu dobrze zaradzić.
-
Pora na brzuch – podczas ciąży należy obchodzić się z nim szczególnie delikatnie lub nawet omijać, co będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
-
Potem obie ręce – zaczynamy od dłoni i kierujemy się ku ramionom.
-
Na koniec plecy – możemy skorzystać z pomocy drugiej osoby lub wykorzystać szczoteczkę z długą rączką.
Zawsze szczotkujemy od dołu ku górze w jednym kierunku.
Do zabiegu wystarcza jedna szczotka Lullalove. Najlepiej wykonywać go jeszcze przed kąpielą, która spłucze nasz martwy naskórek. Do tej metody nie potrzebujemy żadnych kosmetyków. Po prysznicu możemy wetrzeć w skórę balsam.
Ze szczotkowania możemy korzystać nawet kilka razy w tygodniu. Początkowo warto zadbać o przynajmniej jeden dzień przerwy, by skóra mogła się zregenerować. Jak w przypadku wielu innych zabiegów najważniejsza jest regularność, czas i dokładne wykonanie techniki, dzięki czemu osiągniemy najlepsze efekty.
Jakie są zalety szczotkowania?
Szczotkowanie na sucho w ciąży to całkiem prosty, przyjemny i tani sposób na pielęgnację własnego ciała. Potrzebujemy do tego zaledwie jednej szczoteczki, trochę przestrzeni i chwili dla siebie. Zabieg możemy wykonywać samodzielnie we własnym domu, a niesie on ze sobą wiele korzyści:
-
wygładza naszą skórę,
-
zmniejsza obrzęki na nogach,
-
poprawia krążenie krwi,
-
złuszcza martwy naskórek i pobudza tworzenie nowych komórek,
-
pomaga usuwać toksyny z organizmu,
-
sprawia, że zmniejsza się ilość cellulitu,
-
ujędrnia i napina skórę,
-
przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji skóry,
-
poprawia samopoczucie.
Kiedy należy unikać szczotkowania na sucho?
Zdrowa kobieta może bez problemu korzystać ze szczotkowania na sucho bez konsultacji z lekarzem. Jednak w przypadku niektórych chorób i problemów skórnych powinna go unikać. Są to:
-
zadrapania,
-
stany zapalne,
-
oparzenia na skórze,
-
otwarte rany,
-
łuszczyca,
-
nowotwór skóry,
-
łojotokowe zapalenie skóry,
-
atopowe zapalenie skóry.
W przypadku ciąży najlepiej uważać ze szczotkowaniem na sucho ciała, a szczególnie brzucha. Przed rozpoczęciem zabiegów warto skonsultować się z ginekologiem, który prowadzi ciążę i sprawdzi, czy nie będą one stanowiły zagrożenia dla matki i dziecka.
Jeśli ciąża jest zdrowa fizjologicznie, nie jest zaawansowana, zagrożona ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu, można bezpiecznie korzystać ze szczotkowania na sucho w ciąży. W innym wypadku najlepiej powstrzymać się od tego i pamiętać o szczególnej ochronie swojego malucha.
Szczotkowanie na sucho w ciąży pomoże mamie zadbać o lepszą kondycję skóry, co odczuje ona szczególnie po porodzie. Dodatkowo nie zajmuje to wiele czasu i nie wymaga wielu środków, dzięki czemu kobieta może łatwo zadbać o siebie, swoją skórę i dobre samopoczucie.
Komentarze (0)