Sprawdź, co uczula niemowlęta karmione piersią!

Sprawdź, co uczula niemowlęta karmione piersią!

Alergie pokarmowe u niemowląt karmionych piersią

Zacznijmy więc od podstaw, którymi są dane statystyczne. Około 6 do 8% niemowląt jest dotkniętych alergią pokarmową. Zwykle występuje ona w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Przyjęło się jednak, że mleko matki jest czynnikiem ochronnym, niemniej jednak u około 1% dzieci karmionych piersią, można zauważyć objawy alergii pokarmowej. Okazuje się, że mechanizm alergii pokarmowych u niemowląt karmionych piersią nie jest jeszcze do końca wyjaśniony. Prowadzone było wiele badań odnośnie tego typu uczulenia i zostało wywnioskowane, że alergenami pokarmowymi są produkty zjadane przez mamę, które potem otrzymuje dziecko wraz z jej mlekiem. Okazuje się, że układ pokarmowy człowieka jest w pełni przepuszczalny dla wielu substancji. Stąd też niektóre pokarmy mogą wchłonąć się w postaci jeszcze nie do końca strawionej, a następnie przenikną one do mleka matki. Można więc wysnuć pewne przypuszczenia, że zjawisko to nie niesie za sobą pozytywnego efektu jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Niemniej jednak, jest wręcz przeciwnie. Często właśnie w ten sposób dopiero co rozwijający się układ immunologiczny dziecka, będzie mógł nabyć pewnego rodzaju tolerancję na poszczególne antygeny. Większość mam, z przerażeniem obserwując objawy alergii pokarmowej często ucieka się do zastosowania diety eliminacyjnej. Niemniej jednak takie działanie profilaktyczne, u mamy karmiącej piersią nie jest do końca wskazane, w przypadku kiedy objawy alergii pokarmowej się nie nasilają lub są znikome.

 

Najczęstsze alergie pokarmowe u niemowląt

Istnieje lista produktów, które najczęściej uczulają niemowlęta. Tak więc do najczęstszych alergii pokarmowych u niemowląt możemy zaliczyć:

  • alergia na mleko krowie- to najczęstszy czynnik powodujący alergię pokarmowe u niemowląt. Na szczęście, większość dzieci po prostu "wyrasta" z tej alergii.
  • alergia na jaja kurze- można powiedzieć, że to drugi w kolejności produkt, który może powodować alergie pokarmowe. Pamiętajmy, że większość dzieci lepiej toleruje jajka po ugotowaniu niż surowe. Podobnie jak w przypadku alergii na mleko, dzieci z niej "wyrastają".
  • alergia na ryby i skorupiaki- a dokładnie na białka ryb i owoców morza. Okazuje się, że nawet śladowa ich ilość może wywołać reakcję alergiczną.
  • alergia na pszenicę- uczula ona najczęściej ze wszystkich zbóż.
  • alergia na soję- zdarza się dość często, w przypadku kiedy dziecku towarzyszy alergia na mleko krowie. Warto unikać podczas żywienia niemowląt mieszanek sojowych.
  • alergia na orzechy i orzeszki ziemne- są one bardzo silnymi alergenami, a co ważniejsze, wyrastanie z tego typu alergii zdarza się sporadycznie.

Co więcej, do dość często występujących alergii pokarmowych należą również te na owoce cytrusowe, seler, marchew, jabłko oraz brzoskwinie.

Jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt?

Okazuje się, że alergie pokarmowe objawiają się również zaparciami w przypadku niemowląt, a to z kolei prowadzi do dyskomfortu, a często nawet do bólu jaki odczuwa maluszek. Jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt? Otóż znów w tym przypadku możemy wymienić tarte jabłko i marchew. Co więcej zaparcia u niemowląt mogą być również spowodowane przejściem na modyfikowane mleko bądź także zbyt szybkim rozszerzeniem diety. Niemniej jednak u niemowląt karmionych piersią, w przypadku których mleko matki jest produktem ochronnym, taką dolegliwość obserwuje się niezwykle rzadko. Bardzo ważna jest również pozycja w jakiej karmimy maluszka. Mamy mogą więc pomóc sobie i dziecku wyposażając się w poduszkę do karmieniaco będzie gwarancją tego, że cały proces karmienia będzie dla maluszka komfortowy.

Objawy nietolerancji glutenu u niemowląt karmionych piersią

Jednym z najpopularniejszych alergenów pokarmowych jest gluten. Większość dorosłych zmuszona jest przejść na dietę bezglutenową, a w przypadku niemowląt, tego typu alergia zdarza się niezwykle często. Jakie są więc objawy nietolerancji glutenu u niemowląt karmionych piersią? Otóż możemy do nich zaliczyć:

  • wysypki skórne- w tym różnego rodzaju pokrzywki, a także inne zmiany, które na pierwszy rzut oka bardzo łatwo pomylić z atopowym zapaleniem skóry.
  • nawracające wymioty, a także biegunka.
  • często występujące bóle brzucha, a także jego twardość.
  • pojawiający się silny, wodnisty katar u niemowląt.
  • tak zwana "sapka" czyli nagle pojawiająca się duszność i zatkanie nosa bez kataru, co jest wynikiem zwężenia się oskrzeli po kontakcie z alergenem.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz