Rozwijanie małej motoryki u dziecka. Przykładowe ćwiczenia

Rozwijanie małej motoryki u dziecka. Przykładowe ćwiczenia

Rozwój motoryki małej u dzieci 

Rozwój motoryki małej jest związany ze sprawnością dłoni. Umiejętności te można kształtować poprzez najróżniejsze ćwiczenia jak np. lepienie z mas plastycznych, malowanie, wycinanie różnych kształtów mniejszych i większych, a także pisanie czy związywanie butów. 

W początkowych miesiącach i latach życia dzieci chwytają przedmioty, manipulują nimi, a także podnoszą i przesuwają do nosa czy ust, po to, aby je poznać wieloma zmysłami. 

Początkowe manipulacje są przypadkowe, z czasem dziecko bardziej świadomie zaczyna posługiwać się różnymi przedmiotami. Około pierwszego roku życia, dziecko zaczyna wykonywać celowe ruchy, które stają się coraz bardziej precyzyjne. Zaczyna się także uczyć, do czego są przeznaczone poszczególne przedmioty. 

Dwulatek uczy się czynności samoobsługowych, co także prowadzi do rozwoju motoryki małej. Największy progres ma miejsce między 3 a 6 rokiem życia. Znacznie poprawia się koordynacja wzrokowo - ruchowa, a także płynność ruchów i umiejętność utrzymania równowagi. Z czasem dziecko zaczyna rysować, wycinać, wiązać buciki, jeść sztućcami itd. Wszystkie te czynności sprawiają, że dziecko w wielu około pięciu - sześciu lat jest gotowe do rozpoczęcia nauki pisania. 

Jak ćwiczyć motorykę małą?

Wspomaganie prawidłowego rozwoju motoryki małej to bardzo ważna kwestia. Istnieje wiele aktywności, które mogą pomóc maluchom. Do podstawowych ćwiczeń należą m.in.:

  • lepienie z mas plastycznych, 
  • rysowanie, kolorowanie, robienie szlaczków, 
  • odkręcanie i zakręcanie butelek, 
  • wkładanie małych elementów do otworów, 
  • wiązanie sznureczków, 
  • nawlekanie koralików na sznureczek,
  • układanie puzzli, klocków,
  • składanie papieru.

Warto zadbać o to, aby ćwiczenia mające na celu rozwój motoryki małej były dla dzieci przede wszystkim dobrą zabawą. 

Zabawki sensoryczne - na które warto zwrócić uwagę

Na rynku dostępne jest wiele ciekawych zabawek sensorycznych, które warto wziąć pod uwagę. Ciekawą propozycją są m.in. mini bączki do kręcenia, bąbelki dimpl, a także oryginalna, elastyczna kostka fat brain toys, do której można wrzucać różne elementy. 

W rozwoju motoryki małej z pewnością pomoże też drewniana kostka aktywizująca. Jest to zabawka bardzo uniwersalna, posiadająca wiele ciekawych opcji jak np. możliwość wkładania mniejszych elementów do właściwych otworów, a także manipulowanie ruchomymi częściami. Każda strona zawiera różne gry dydaktyczne, które z pewnością zaciekawią maluchów. 

Dla starszych przedszkolaków, które uczą się sznurować buciki, z pewnością pomocny może się okazać specjalny but do sznurowania. Jest on wykonany z drewna, dzięki czemu jest stabilny, co ułatwia maluchom naukę sznurowania. 

Absolutną klasyką są każdego typu liczydła. Nie służą one jedynie do nauki liczenia, ale także do rozwoju motoryki małej poprzez manipulowanie drobnymi przedmiotami.

Rozwój motoryki małej ma bardzo duży wpływ na cały rozwój dziecka. Dlatego, warto zdecydować się na zakup sprawdzonych zabawek, które z pewnością dostarczą dziecku frajdy, a przy tym pozwolą mu nabyć nowe umiejętności. Możliwości jest naprawdę wiele. Ponadto podczas procesu rozwoju motoryki małej, bardzo pomocne mogą się okazać wszelkie przedmioty codziennego użytku.  

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz