Przegrzanie niemowlaka - Jak tego uniknąć?

Przegrzanie niemowlaka - Jak tego uniknąć?

Czym jest przegrzanie niemowlaka?

Wspomnieliśmy już, że latem noce potrafią być niezwykle gorące. Często nawet nam- dorosłym- ciężko jest spać w takich warunkach, a co dopiero niemowlakom, których system termoregulacji ciała nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Niemniej jednak przegrzanie niemowlaka bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym rozdrażnieniem, które często u noworodków występuje. Pamiętajmy, że organizm maluszka nie ma jeszcze wykształconej możliwości płynnego regulowania własnej temperatury, a co za tym idzie zarówno wyziębienie jak i przegrzanie ciała dziecka są niezwykle niebezpieczną sytuacją. Czym więc jest przegrzanie niemowlaka? Otóż dzieci, które jeszcze nie ukończyły 12 miesiąca życia, są szczególnie wrażliwe na wysokie i niskie temperatury. Przegrzanie niemowlaka możemy więc nazwać klasyczną hipotermią. Skoro dziecko w tym wieku nie posiada zdolności, ani w pełni rozwiniętego, sprawnego systemu, który pomógłby mu regulować temperaturę ciała, to zbyt długa ekspozycja na słońce, a nawet zbyt ciepła kąpiel, może doprowadzić maluszka do udaru. W tym okresie życia, ciało niemowlaka kumuluje ciepło, a finalnie doprowadza to do wzrostu jego temperatury. Co więcej, niezwykle trudno ją obniżyć, a sam proces schładzania malucha będzie niezwykle długotrwały i będzie przebiegał w nerwowej atmosferze. W skrajnych przypadkach nie da się wykluczyć, że dziecku potrzebna będzie specjalistyczna pomoc medyczna, gdyż udar może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Objawy przegrzania niemowlaka

Zastanawiacie się, jakie są objawy przegrzania niemowlaka? Otóż na szczęście, są one bardzo łatwo zauważalne i jeśli rodzice w porę zareagują, bardzo szybko uda im się zażegnać zagrożenie i zapobiec dalszym konsekwencjom. W pierwszej kolejności, na przegrzanie niemowlaka wskazuje jego nadmierne rozdrażnienie- które często bywa mylone ze zwykłym marudzeniem, a także ogromna senność. Co więcej, przegrzanie niemowlaka to wysypka, czyli potówka pojawiająca się na ciałku dziecka, a także wyraźne zaczerwienienie twarzy. Jest to wyraźny sygnał, że dziecku jest po prostu za gorąco. Dodatkowo rodzice mogą sprawdzić, zarówno plecy jak i kark dziecka. Jeśli występuje pot, to wówczas należy zadbać o to, by możliwie jak najszybciej obniżyć temperaturę ciała np. poprzez redukcję ubranek lub chłodniejszą kąpiel.

Przegrzanie niemowlaka i jego skutki

Nie da się ukryć, że skutki ostrego przegrzania mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia naszego malucha. W przypadku gdy doszło do udaru, temperatura ciała dziecka może wzrosnąć nawet do 40 stopni Celsjusza, a dodatkowo przyspieszy oddech i tętno. Następstwem tego są zwykle wymioty i biegunka, a w najgorszym wypadku nawet utrata przytomności. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze stanem, który bezpośrednio jest zagrożeniem, więc jak najszybciej powinna zostać wezwana karetka.

Przegrzanie niemowlaka- jak tego uniknąć?

Wielu rodziców zastanawia się jak reagować i jak uniknąć przegrzania niemowlaka. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie: przegrzanie niemowlaka- co robić? Otóż najprościej zachować zdrowy rozsądek. Nie kierujmy się starymi metodami sprawdzania temperatury dziecka poprzez dotykanie rączek i nóżek. W pierwszej kolejności warto zrezygnować ze spacerów w upalne dni pomiędzy godziną 11:00 a godziną 16:00. W tym czasie słońce jest niezwykle niebezpieczne. Co więcej, niezwykle pomocny w zapobieganiu przegrzaniu noworodka jest kocyk bambusowy. Dlaczego okrycie dziecka może nam pomóc? Otóż kocyk bambusowy posiada naturalne właściwości termoregulacyjne. W związku z tym tkanina z bambusu ma o wiele niższą temperaturę, niż ta, która panuje na zewnątrz. By uniknąć przegrzania niemowlaka możemy również:

  • ubierać dziecko dość przewiewnie
  • chronić główkę niemowlaka czapeczką lub chusteczką
  • podawać maluchowi dużo płynów, nawet jeśli nie odczuwa pragnienia
  • ochraniać wózek parasolem przeciwsłonecznym

Zwróćmy również uwagę na to, by niemowlak jak najrzadziej podróżował samochodem, gdyż temperatura w jego wnętrzu może szybko osiągnąć niebezpieczny poziom. W pomieszczeniu zaś powinniśmy odpowiednio dostosować ubiór dziecka. Znów świetnie sprawdzi się kocyk bambusowy w połączeniu z muślinową pieluszką i przewiewnym kombinezonem. Zadbajmy również o to, by pościel w łóżeczku dziecka była wykonana z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze jak np. len. Jeśli jednak temperatury będą niezwykle ekstremalne, najlepiej jest całkowicie zrezygnować z okrywania dziecka, a pomieszczenie w którym ono śpi powinno być dobrze napowietrzone.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz