- today
Etapy rozwoju noworodka
Pierwszy miesiąc życia dziecka to tzw. okres noworodkowy. Jest to czas dużych zmian, nie tylko dla rodziców, ale też dla noworodka. Musi dostosować się do życia poza bezpiecznym łonem matki. Dziecko przesypia większość dnia, ponieważ szybko traci siły. Pod koniec pierwszego miesiąca, noworodek zaczyna podnosić główkę, leżąc na brzuchu. Robi to jednak na kilka sekund, bo nie ma jeszcze wystarczającej siły mięśniowej. Wykonuje też coraz intensywniejsze ruchy rączkami i nóżkami, chociaż wciąż są one bardzo chaotyczne.
Noworodek reaguje też na dźwięk oraz rozróżnia kontrastowe barwy. Jego wzrok wciąż się rozwija, dlatego skupia spojrzenie na twarzy osób ze swojego otoczenia lub na zabawce. Maluch rozpoznaje też głos mamy i taty. Wydaje również przypadkowe gardłowe dźwięki, co nazywa się „głużeniem” lub „gruchaniem”. Dziecko pod koniec pierwszego miesiąca życia zaczyna też różnicować sposób płaczu, aby zasygnalizować różne potrzeby.
Jak rozwija się dziecko do szóstego miesiąca życia?
Wszystkie etapy rozwojowe dziecka są istotne, ale okres niemowlęcy odgrywa bardzo istotną rolę. Trwa on od drugiego miesiąca życia do ukończenia roku. Dwumiesięczne maleństwo jest już dosyć ruchliwe, chociaż nie potrafi jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. Coraz silniejsze stają się mięśnie szyi, dlatego maluch pewniej podnosi główkę i jest w stanie dłużej utrzymać ją w górze. Niemowlę reaguje na interesujące je dźwięki, odwracają w tę stronę głowę. Coraz częściej bawi się też swoimi rączkami. Maluch zaczyna wypowiadać samogłoski. Następuje również intensywny rozwój słuchu i węchu.
W kolejnych miesiącach, dziecko coraz lepiej stabilniej utrzymuje główkę w górze oraz pewnie chwyta różne przedmioty. W czwartym miesiącu zaczyna samodzielnie zmieniać pozycję. Intensywniejszy staje się też rozwój mowy dziecka. Maluch uczy się wypowiadać coraz bardziej skomplikowane zbitki głosek.
Piąty miesiąc to ważny moment, kiedy dziecko siada w stabilny sposób, chociaż potrzebuje jeszcze podparcia. Maluch chętnie bawi się też swoimi stopami, a nawet wkłada je do buzi. Coraz wyraźniej gaworzy oraz okazuje emocje w sposób zrozumiały dla otoczenia.
Półroczne dziecko jest już naprawdę aktywne. Rozwój ruchowy niemowlęcia postępuje coraz szybciej. Maluszek pełza, chociaż brakuje mu jeszcze wyczucia przestrzeni. Coraz wyżej unosi tułów, przygotowując się do raczkowania. Niemowlę ma już lepszą pamięć, dlatego zauważa, gdy przedmioty znikają. Zaczyna też odczuwać przywiązanie do ulubionych zabawek i rozpoznawać humor osób w jego otoczeniu.
Jak wygląda rozwój niemowlęcia do roku?
Siedmiomiesięczny maluch chętnie raczkuje i samodzielnie siada. Zaczyna okazywać uczucia bliskim osobom oraz odczuwać lęk na widok nieznajomych. W wieku ośmiu miesięcy dziecko staje się silniejsze. Może więc wytrzymać kilka minut w pozycji siedzącej. Ma też coraz lepszą koordynację ruchową. Ośmiomiesięczne dziecko rozumie już wiele słów oraz próbuje je naśladować.
W dziewiątym miesiącu maluch ma na tyle silne nóżki, że może próbować wstawać. Doskonali też raczkowanie i samodzielne siadanie. Dziecko chętnie odkrywa nowe dźwięki i pokazuje bliskim, czego się nauczyło.
Maluch, który ma dziesięć miesięcy, zaczyna wstawać, chociaż potrzebuje jeszcze podparcia. Intensywnie rozwija się też mała motoryka. Dziecko coraz pewniej i dokładniej chwyta różne przedmioty oraz potrafi np. przekładać strony w książeczce. Maluch zaczyna więc bawić się bardziej skomplikowanymi zabawkami np. sorterami lub prostymi układankami. Przydatne będą więc produkty, które stymulują rozwój precyzyjnych ruchów rąk. W tym wieku warto kupić dziecku zabawki do małej motoryki. Doskonale utrzymują uwagę maluszka, dzięki ciekawym kolorom i kształtom. Maluch eksperymentuje z ruchem, dzięki czemu uczy się bardziej precyzyjnie manipulować dłońmi.
W wieku jedenastu miesięcy, dziecko znacznie stabilniej trzyma się w pozycji stojącej. Potrafi też stabilnie siedzieć z wyprostowanymi plecami. Maluch doskonali zdolność chwytu. Może przespać nieprzerwanie ok. 6 godzin, co jest wielką ulgą dla rodziców. Dziecko rozumie też coraz więcej słów i wypowiada najprostsze z nich.
Roczne dziecko stawia pierwsze kroki bez podparcia. Chętnie chodzi z rodzicem za rękę. Zaczyna też interesować się takimi zabawkami, wymagającymi od niego użycia wyobraźni, takimi jak lalki lub samochodziki. Maluszek współpracuje też podczas mycia i ubierania, podając odpowiednią rączkę.
Obserwacja rozwoju malucha jest dla rodziców bardzo interesującym doświadczeniem. Warto więc wspierać naszą pociechę w tym procesie, ale też zaakceptować fakt, że każde dziecko doskonali umiejętności motoryczne czy komunikacyjne we własnym tempie.
Komentarze (0)