Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Naturalny poród czy cesarskie cięcie – kto o tym decyduje?

O tym, czy dziecko przyjdzie na świat siłami natury, czy też przez cesarskie cięcie, decyduje na ogół lekarz odbierający poród. To właśnie w trakcie narodzin mogą mieć miejsce sytuacje, które wpływają na podjęcie tego typu rozwiązań. Na ogół mówi się o trzech rodzajach „cesarek”. To cesarskie cięcie pilne, naglące i nagłe. Pierwsze z nich następuje, gdy nie ma zagrożenia życia lub zdrowia matki i dziecka, ale maluch np. nie wstawia się w prawidłowy sposób do kanału rodnego. Gdy tętno płodu spada i nie reaguje na leczenie, zapada decyzja o cesarskim cięciu naglącym. Z kolei „cesarkę” nagłą wykonuje się wówczas, gdy sytuacja zagraża życiu lub zdrowiu matki lub dziecka. To np. odklejenie się łożyska i wypadnięcie pępowiny.

Sytuacje, kiedy cesarskie cięcie jest brane pod uwagę jeszcze przed porodem, to położenie miednicowe przy pierwszej ciąży, makrosomia, czyli duża waga dziecka i czynniki wynikające z różnego rodzaju problemów matki – kardiologicznych, okulistycznych, neurologicznych, a nawet psychiatrycznych. Tokofobia, czyli paniczny lęk przed porodem, to jedno z psychologicznych wskazań do cesarskiego cięcia. Dotyka ona znaczną część kobiet, bojących się bólu i powikłań w trakcie porodu naturalnego. Choć wydaje się, że sytuacje wpływające na decyzję o cesarskim cięciu są ściśle określone, często spotyka się również tzw. cesarki na życzenie. Teoretycznie tego typu rozwiązania stosuje się wyłącznie ze wskazań medycznych, a ostateczna decyzja należy do lekarza odbierającego poród. Niemniej jednak prywatne szpitale umożliwiają przyszłym matkom podejmowanie takich postanowień. Dlatego też warto zapoznać się z aktualną wiedzą i poradnikami, by decyzja była w jak największym stopniu świadoma.

Poradniki ciążowe – kompendium wiedzy o ciąży i porodzie

Jakie poradniki ciążowe warto zakupić, by najlepiej zrozumieć procesy, które zachodzą w trakcie porodu? Rynek książki obfituje współcześnie w liczne pozycje, przybliżające przyszłej mamie różnorodne tematy, związane zarówno z porodem siłami natury, jak i cesarskim cięciem. Jedną z najbardziej polecanych książek jest poradnik „Poród naturalny. To swoiste kompendium wiedzy, budujące zaufanie do siebie i pewność, że ciało sprosta wymogom naturalnego porodu. Opis kolejnych etapów narodzin dziecka oraz realnego wpływu na ich przebieg, stanowi niezwykle istotną bazę, dającą kobiecie poczucie bezpieczeństwa i świadomość wagi rozgrywających się w jej wnętrzu wydarzeń. „Poród naturalny” to również ukłon w stronę potrzeb przyszłej matki oraz szacunku, który powinien stanowić podstawę wszelkich relacji, pomiędzy personelem, kobietą i przychodzącym na świat maluchem. To niezwykle ważne zagadnienie w XXI wieku, który niesie ze sobą pośpiech, spłycenie kontaktów i dalszą walkę o respektowanie praw kobiet w trakcie porodu.

Innym ważnym poradnikiem jest książka „Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu”. Podejmuje ona niezwykle ważny temat, związany ze wsparciem i pomocą dla kobiet, które urodzą lub urodziły przez cesarskie cięcie, obojętnie czy było ono planowane, czy też ratunkowe. Jej autorki czerpią zarówno z wiedzy medycznej, jak i wieloletniego doświadczenia w pracy z rodzącymi. To nie tylko informacje o tym, jak przebiega „cesarka”, co zabrać ze sobą do szpitala i kiedy cesarskie cięcie jest brane pod uwagę. To również źródło wiedzy o karmieniu po CC, wpływie operacji na matkę i dziecko, a także o emocjach, które pojawiają się u kobiety po tego typu porodzie. Dodatkowo w poradniku poruszony został niezwykle ważny temat VBAC. Określenie to stosuje się w odniesieniu do porodu siłami natury, odbywającego się u tych kobiet, które wcześniej miały cesarskie cięcie. Wiele matek decyduje się bowiem podjąć próbę naturalnego porodu, pomimo wcześniejszego CC, poszukując na ten temat aktualnej, a zarazem wartościowej wiedzy. „Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu” to idealna odpowiedź na ich potrzeby i wątpliwości.

To, jakie poradniki ciążowe warto przeczytać, zależy przede wszystkim od poszukiwanej wiedzy i oczekiwanych informacji. Jedne skupiają się przede wszystkim na porodach naturalnych, inne stanowią wsparcie dla kobiet przed i po cesarskim cięciu. Obojętnie od rodzaju porodu, warto sięgnąć po fachową literaturę, by pozyskać sprawdzoną wiedzę, opartą na doświadczeniach autorów i aktualnej wiedzy medycznej lekarzy.

Naturalny poród czy cesarskie cięcie – to decyzja, która zawsze pozostawia po sobie ślady na ciele i w psychice kobiety. I choć pojawienie się na świecie malutkiej istoty na ogół stanowi najpiękniejszy dzień życia matki, odpowiednie wsparcie, pomoc i akceptacja przyjętych rozwiązań są najlepszym wyrazem szacunku dla nowego życia i osoby, która je daje.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz