- today
Ssanie, czyli bezpieczeństwo
Na początek warto zauważyć, że ssanie jest dla dziecka równoznaczne z bezpieczeństwem. Ponadto odruch ssania angażuje ogromna ilość mięśni twarzy, w tym wargi, język, a do tego uczy koordynacji jedzenia z oddychaniem. Z czasem dietę niemowlęcia rozszerza się o kolejne składniki, jak np. wodę. Należy bowiem uczyć pociechę nawyku picia wody, przy czym może być użyteczny bidon bbox.
Bidon jest o wiele lepszą opcją niż kubek niekapek czy bidon z twardym ustnikiem. Istotne jest bowiem to, w jaki sposób dziecko oddycha, je i pije. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, jak bardzo wpływa to na dalszy rozwój mowy, a konkretnie sposób mówienia. Potrzebna jest odpowiednia koordynacja narządów mowy.
Pojawia się zatem pytanie: jaki wybrać bidon dla niemowlaka?
Jak wybrać odpowiedni bidon dla dziecka?
Wbrew pozorom nie ma jednej odpowiedzi. Zwłaszcza że na rynku można znaleźć tak szeroki wybór bidonów, że nie zawsze wiadomo, po który najlepiej sięgnąć. Niektóre są piękne, ale jednocześnie nic więcej z sobą nie wnoszą. Inne zostały wykonane z kiepskich materiałów. Warto zatem wiedzieć, co jest szczególnie ważne podczas kupna.
- Cena – nie jest zbyt istotna; wiele zależy od budżetu rodziców. W każdej cenie można znaleźć rewelacyjną perełkę, jak i niezadowalający nas produkt.
- Materiał – nie może zawierać toksycznych substancji; ważne jest także to, by był odporny na uszkodzenia, nie zawierał BPA i ftalanów, spełniał europejskie normy dotyczące wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a także nadawał się do mycia w zmywarce.
- Wielkość – dla dzieci do 1. roku życia wystarczy bidon niekapek o pojemności 240 ml.
- Kolorystyka – jako że bidon ma służyć nauce picia, warto by był jednobarwny, by nie rozpraszał uwagi małego dziecko; dla starszaków można kupić naczynie z obrazkami.
- Rodzaj rurki – powinna być średniej twardości i średnicy. Jeśli jest za cienka, usta muszą wykonywać więcej pracy, co może zniechęcać dziecko. Przez zbyt szeroką przepływa za wiele wody, z czym niemowlę może sobie nie poradzić (łatwo może dojść do zakrztuszenia wodą). Niektóre dodatkowo posiadają tzw. krzyżyk zabezpieczający. Dla 2-letniego dziecka szeroka rurka może być już w porządku.
- Waga – musi być lekki i poręczny tak, by dziecko nie miało problemu z utrzymaniem go.
- Design – ciekawym rozwiązaniem jest korzystanie z bidonów z uszkami. Często rodzice wybierają także przezroczyste bidony, w których widać, ile płynu zostało. Dodatkowo sam bidon powinien być prosty do umycia i rozkręcenia.
- Zamknięcie – dla maluszków nie jest ono istotne, ale dla starszych dzieci ważne jest to, by mogły łatwo samodzielnie otworzyć i zamknąć bbox niekapek.
Dlaczego warto pić przez słomkę?
Okazuje się, że nauka picia przez słomkę może przynieść wiele korzyści, w tym:
- Naukę prawidłowego oddychania – przełykanie i oddychanie w tym samym czasie to nie lada wyzwanie dla malucha
- Nauka samokontroli pobierania płynu – dziecko może nauczyć się samodzielnie decydować, jak wiele wypije w danej chwili
- Ćwiczenia mięśni całej twarzy – w tym języka, podniebienia czy ust, co będzie miało wpływ na późniejszy rozwój mowy
- Nauka skoordynowania pracy jamy ustnej i warg, co jest dobrym treningiem przed nauką mowy
Dlatego właśnie podczas nauki warto sięgać po słomki silikonowe bbox dla dziecka. Wielorazowe słomki mają tę zaletę, że nie trzeba ich wyrzucać, a co za tym, nie trzeba produkować kolejnych odpadów. Wystarczy je umyć lub wrzucić do zmywarki i znów z nich skorzystać.
Od kiedy dziecko może korzystać z bidonu z rurką?
Najlepiej nie od razu. Nawet podczas rozpoczęcia rozszerzania diety nie poleca się podawanie dziecku bidonu z rurką. O wiele lepiej sprawdzi się otwarty kubeczek, dzięki któremu dziecko nauczy się w ogóle pić z niego wodę. Dopiero, gdy się tego nauczy, można podawać mu bidon, co wiąże się z kolejną porcją zdobywania wiedzy. Nie każde dziecko musi równie szybko załapać to, jak korzystać z bidonu, dlatego rodzice powinni wykazać się ogromem cierpliwości, miłości i wsparcia.
Warto też zaznaczyć, że nie ma górnej granicy, gdy chodzi o picie z bidonu. Trzeba jedynie pamiętać, by nie był to jedyny sposób. W domu maluch może bez problemu korzystać z otwartego kubka. Jednak na spacerach takie rozwiązanie może stać się o wiele bezpieczniejsze i wygodniejsze.
Co podawać dziecku z bidonu?
A jakiego typu napoje podaje w bidonie?
- Woda – od 6 m.ż., gdy zostaje rozszerzona dieta, warto w ogóle wprowadzić w dietę wodę. Jednak dopiero po opanowaniu otwartego kubeczka podajemy dziecku bidon z rurką.
- Sok – dopiero po ukończeniu 12 m.ż.; najlepiej podawać okazjonalnie ze względu na bakterie i rozwój próchnicy.
- Herbata – także po ukończeniu 1 r.ż.; także warto zachować zdrowy rozsądek i nie podawać za wiele słodzonej herbaty dziecku.
- Mleko – dobra alternatywa dla butelki ze smoczkiem; jednak należy go umyć po każdym wypiciu mleka.
Komentarze (0)