- today
Zabawki sensoryczne dla niemowlaka
Rozwój integracji sensorycznej u niemowląt jest niezwykle ważny. W skrócie jest to rozwój zmysłów dotyku, wzroku, węchu, słuchu, a także rozwój równowagi. Zabawki sensoryczne pomagają maluchom prawidłowo odbierać bodźce zewnętrzne, kształtują też motorykę małą, czyli sprawność rączek. W zasadzie większość przedmiotów codziennego użytku może być dla niemowlaka zabawką sensoryczną, jednak specjalnie do tego celu przygotowane zabawki z pewnością pobudzą zmysły jeszcze intensywniej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zabawy sensoryczne przygotowują najmłodszych do późniejszego posługiwania się sztućcami, pisania i rysowania, czy nawet zawiązywania sznurówek. Warto dbać o rozwój integracji sensorycznej już od pierwszych tygodni życia maluszka.
Jednym z przykładów może być gryzak z wypustkami. W ogóle wszystkie zabawki z wypustkami silikonowymi świetnie sprawdzają się u niemowlaków. Dzieci są bardzo zainteresowane wszelkimi wypukłościami, chcą poznać każdy fragment zabawki, odkrywają nowe faktury – to świetne ćwiczenie dla małych paluszków! Gryzak dodatkowo ma funkcję tzw. wańki-wstańki. Można próbować go przewracać, a on zawsze powróci na swoje miejsce. Dobrze sprawdzi się też w trudnym czasie ząbkowania, wypustki będą świetnie masować bolące dziąsła. Przyniosą jeszcze większą ulgę, jeśli gryzak włożymy na chwilę do lodówki.
Podobną funkcję poznawania różnych faktur spełnią klocki sensoryczne. Mają przeróżne kształty, można z nich tworzyć fantastyczne budowle. Nawet jeśli wieża z klocków się przewróci, nie ma powodu do obaw. Klocki są miękkie i nie zrobią krzywdy dziecku. Każdy klocek ma inne wypustki, u większości są to zwierzątka i literki. Dziecko może ćwiczyć rączkę ściskając je, dotykając, a także próbując stawiać pierwsze wieże. To dobry punkt wyjścia do poznawania zwierząt – najpierw naśladowania ich odgłosów, a potem nazywania ich. Klocki to świetny pomysł na zabawę w zasadzie w każdym wieku. Z biegiem czasu dzieci tworzą coraz bardziej skomplikowane budowle, ale jest to taki typ zabawki, który nigdy się nie nudzi. Oprócz integracji sensorycznej rozwijają także wyobraźnię, kreatywność i koordynację ręka-oko.
Bąbelkowy zawrót głowy!
Przy okazji kupowania zabawek na prezent, warto zadbać także o poczucie estetyki rodziców. Zabawka wyglądająca nowocześnie i z klasą może być również ozdobą dziecięcego pokoju i wzbogacić jego wystrój. Dokładnie tak jest z bąbelkami sensorycznymi, którymi mogą się bawić maluszki już od 10 miesiąca życia. Kolorowe bąbelki umieszczone w białej ramce można wypychać, przeciskać na drugą stronę, obserwować jak się zachowają po naciśnięciu. Zabawa jest niezwykle wciągająca i zdecydowanie zwiększająca szansę rodziców na wypicie ciepłej kawy! Dzieci mogą się nią bawić długie minuty, ciężko się od niej oderwać. Intensywne kolory przykuwają uwagę dziecka.
Szeleszczące zabawki dla niemowlaka
Niemowlęta uwielbiają kiedy przedmiot wydaje dźwięki. Wbrew pozorom nie muszą to być głośne dźwięki i nic nie musi się świecić podczas ich wydawania. Dla najmłodszych maluszków nawet szelest jest nowym doznaniem, niezwykle ciekawym. Dlatego wszelkie szeleszczące zabawki świetnie się sprawdzą. Wygodną formą sensorycznej zabawki z szeleszczącymi elementami jest książeczka wielofunkcyjna. Można ją przypiąć nawet do wózka czy nosidełka, nie ma wtedy ryzyka, że maluch wyrzuci ją niepostrzeżenie i zgubi. Każda "strona" takiej sensorycznej książeczki w inny sposób ćwiczy małe paluszki. Niektóre strony są pluszowe, bardzo miłe w dotyku. Na innych można odchylać elementy, rozwijać naturalną dziecięcą ciekawość. Z kolei niektóre strony szeleszczą i to one pewnie zatrzymają każdego maluszka na dłużej. Stworzone są ze specjalnej folii, wydającej szeleszczący dźwięk kiedy się ją dotyka. Książeczka ma też przymocowany gryzak z wypustkami. To sprawdzony sposób na zajęcie maluszka np. w podróży czy na spacerze.
Wybierając zabawki dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej bezpiecznych zabawek, pozbawionych szkodliwego bis fenolu A oraz ftalanów. Dzięki temu mamy pewność, że nawet niemowlęta biorące jeszcze wszystko do buzi, mogą poznawać świat bez narażania zdrowia.
Dobrze jeśli zabawka oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie radości maluchom, również wspomaga ich rozwój oraz uczy nowych umiejętności. Wspomaganie rozwoju motoryki małej, uważności, kreatywności, to ogromna wartość.
Komentarze (0)