- today
Kiedy dziecko powinno nauczyć się chodzić?
Rodzice często chcieliby, żeby ich dzieci wpisywały się w sztywne ramy. Jesteśmy najspokojniejsi, gdy rozwój malucha przebiega książkowo. Nie można się temu dziwić, ponieważ każdy troskliwy rodzic obawia się, że jego dziecko będzie miało problemy ze zdrowiem. Nauka chodzenia niemowlaka może jednak przebiegać bardzo różnie. Początkowo, dziecko obraca się wokół własnej osi, następnie porusza się na czworakach, uczy się wstawać, aż w końcu zaczyna chodzić, początkowo potrzebując podpórki. Wszystkie te etapy prowadzą do nauki samodzielnego przemieszczania się. Dziecko zaczyna chodzić między 8. i 18. miesiącem życia. Jak widać, ten przedział czasowy jest dosyć szeroki. Późne opanowanie chodzenia nie oznacza, że dziecko ma problemy rozwojowe. Zaniepokoić powinny nas dwie sytuacje: jeśli roczne dziecko nie próbuje wstawać lub jeśli po 18-miesięczny maluch nie chodzi. W tym przypadku należy udać się do lekarza.
Co jest pomocne w czasie nauki chodzenia?
Wielu rodziców zastanawia się, jakie buty do nauki chodzenia będą odpowiednie. Obuwie przede wszystkim powinno zapewniać dziecku swobodę. Ważne więc, aby było lekkie, oddychające i dobrze dopasowane, żeby uniknąć uciskania palców. Praktyczne są również antypoślizgowe podeszwy, chroniące przed upadkiem. Popularnym rozwiązaniem są buciki Attipas. Mają formę pośrednią między butami, kapciami i skarpetami. Ich zaletą jest naturalny kształt podeszwy, dzięki któremu stopy dziecka prawidłowo pracują i się rozwijają. Pierwsze buciki do chodzenia muszą dawać maluchowi możliwość czucia podłoża, co zapewnia odpowiednią stymulację stopy.
Kontrowersyjną kwestią jest zakup różnego rodzaju akcesoriów, które mają pomagać dziecku. Najbardziej bezpieczne jest zastosowanie pchacza do nauki chodzenia. Tego typu zabawka nie wymusza nienaturalnej pozycji ciała. Dziecko swobodnie się przemieszcza, trzymając się uchwytu. Zabawka zastępuje więc meble lub dłoń osoby dorosłej. Pchacze często posiadają dodatkowe funkcje lub ciekawe kształty np. przypominają zwierzątka. Dzięki temu są interesujące dla małego dziecka.
Pchacz z klockami, nie tylko zachęca malucha do chodzenia, ale też pozwala ćwiczyć motorykę małą przez układane elementów o różnym kształcie. Należy jednak pamiętać, że pchacze są przeznaczone dla dzieci, które już się przemieszczają. Zbyt wczesne wprowadzanie tego typu zabawek może przyzwyczaić malucha do przemieszczania się na palcach. Pchacz nie powinien być stosowany przez cały dzień, ponieważ dziecko musi doświadczać zachwiań i upadków, aby nauczyć się zachowywania równowagi.
Jak nie przeszkadzać dziecku w nauce chodzenia?
Dla wielu osób chodzik do nauki chodzenia wciąż jest niezbędnym elementem wyprawki. Czy jednak faktycznie stosowanie tego typu gadżetów jest dla dziecka pomocne? Chodziki stopniowo odchodzą do przeszłości, ale nie powinno to być dla nas powodem do zmartwień. Używanie chodzika sprawia, że dziecko znajduje się w nienaturalnej pozycji. Co prawda się przemieszcza, ale nie uczy się przenoszenia ciężaru z nogi na nogę ani utrzymywania równowagi. Postępy, które czyni, są więc pozorne. Maluch nie doświadcza upadków, przez co nie uczy się kontroli nad własnym ciałem. Przemieszczanie się w chodziku przyzwyczaja dziecko do odpychania się na palcach, co prowadzi do wykształcenia nieprawidłowych wzorców ruchowych. Lekarze twierdzą nawet, że nauka z użyciem chodzika może obciążać stawy biodrowe i kolanowe, a nawet powodować skrzywienie kręgosłupa.
Na rynku dostępne są różne akcesoria, które mają ułatwiać dziecku naukę chodzenia. Należą do nich np. szelki. Ich stosowanie nie jest z zasady szkodliwe, ale powinniśmy zaczekać z tym, aż maluch zacznie się przemieszczać. Jeśli nieustannie podtrzymujemy dziecko, może mu się wydawać, że potrafi zachować równowagę. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ sztucznie chronimy naszą pociechę przed upadkami. Dziecko pokonuje dłuższe dystanse i czuje się pewnie, ale samodzielnie nie potrafiłoby powtórzyć tego, co robi z naszą pomocą. Powinniśmy unikać także stosowania ochraniaczy. Dziecko musi wiedzieć, że upadki są bolesne, ponieważ to motywuje je do ich unikania.
Podczas nauki chodzenia, należy pamiętać, że chodzik ani pchacz nie spowodują, że dziecko natychmiast zacznie się samodzielnie przemieszczać. Jesteśmy w stanie wyłącznie wspierać malucha, ale to on musi przejść przez wszystkie etapy nauki chodzenia. Rodzic powinien wykazywać się przede wszystkim cierpliwością.
Komentarze (0)