- today
Czym jest odruch Moro u dziecka?
Odruch Moro u dziecka nazywany jest również odruchem obejmowania. Sama nazwa tego odruchu podchodzi o nazwiska austriackiego pediatry — Ernsta Moro, który jako pierwszy opisał go w przebiegu swoich badań. Tak więc, co to jest odruch Moro u niemowlaka? Otóż jest on związany z ogromną wrażliwością małego dziecka na wszelkie bodźce, które na niego oddziałują. Odruch Moro może pojawić się jako reakcja na światło, dotyk, dźwięk, zmianę temperatury, a także nawet na zmianę ułożenia ciała dziecka. Tak naprawdę, odruch ten wykształca się w bardzo wczesnym wieku, gdyż występuje już około 9-12 tygodnia ciąży, a następnie sukcesywnie się on rozwija. W okresie 28 tygodnia ciąży można ten odruch zaobserwować już na USG. W momencie kiedy głowica aparatu do USG naciska brzuch mamy, można zauważyć, że dziecko błyskawicznie prostuje palce u rąk. Już cztery tygodnie później, czyli w przebiegu 32 tygodnia ciąży, reakcja ta uwidacznia się jeszcze wyraźniej. Wówczas podczas badania USG można zaobserwować prostowanie i odwodzenie rąk, a także rozwarcie palców. Co ciekawe, odruch Moro najsilniej przejawia się u dzieci, które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia lub w wyniku trudnego i skomplikowanego porodu.
Odruch Moro — do kiedy?
Wielu rodziców zastanawia się, czy odruch Moro może ustąpić samoistnie. Tak więc odruch Moro — do kiedy? Otóż zwykle wskazuje się na to, że odruch Moro powinien ustąpić w około 6 miesiącu życia. Niemniej jednak warto zauważyć, że częstotliwość tego odruchu powinna znacznie się zmniejszyć już w 4 miesiącu życia dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że wraz z upływem kolejnych miesięcy, reakcje dziecka na bodźce w dalszym ciągu będą zbyt gwałtowne, co powinno wzbudzić niepokój rodziców. Wówczas niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem specjalistą, gdyż odruch Moro, który nie zmniejsza swojej częstotliwości, może również świadczyć o różnorodnych nieprawidłowościach. Ich skutkiem może być nawet nadmierny strach dziecka przed doświadczaniem nowych doznań, ale jednocześnie może wskazywać nawet na zbytnie pobudzenie lub aktywność.
Jak wygasić odruch Moro?
Rodzice, zauważając nadmierną reakcję na bodziec u swojego dziecka, często szukają skutecznych sposobów na to, by mu pomóc. Warto jednak pamiętać, że odruch Moro jest naturalną, fizjologiczną reakcją, która powinna budzić niepokój dopiero w momencie, kiedy utrzymuje się dłużej niż do 6 miesiąca życia dziecka. Niemniej jednak zdarza się, że reakcje niemowlaka są tak silne, że wybudzają go ze snu, przez co nie może on komfortowo wypocząć. Tak więc jak wyciszyć odruch Moro u dziecka? Niestety, rodzice muszą liczyć się z tym, że nie ma konkretnych metod i sposobów na to jak wygasić odruch Moro. Warto pamiętać, że jest on w pełni uwarunkowany fizjologicznie, a w miarę, kiedy układ nerwowy dziecka nabiera coraz większej dojrzałości, powinien on stopniowo zanikać. Nerwowe reakcje niemowlaka można jednak wyciszać i sprawić, że będą one miały nieco łagodniejszy przebieg. W pierwszej kolejności niezwykle ważne jest to, by uspokoić dziecko po kontakcie z bodźcem, który je przestraszył. W momencie kiedy niemowlę reaguje gwałtownie, wówczas rodzice powinni zapewnić mu spokojne i komfortowe otoczenie. Idealnym rozwiązaniem okazuje się chusta do noszenia dziecka. Produkt ten dopasowuje się do budowy i rozmiaru ciała rodzica, a także pozwoli na wygodne przenoszenie dziecka. Co najważniejsze jednak chusta Lennylamb, zapewni niemowlakowi:
-
poczucie bezpieczeństwa w kontakcie,
-
bliskość rodzica, która będzie działała relaksująco na niemowlaka,
-
komfort.
Dzięki chuście można dziecko nosić na boku, w pozycji "brzuszek do brzuszka" lub na boku. Przestraszone niemowlę, odczuwając bliskość rodzica, od razu powinno poczuć się o wiele lepiej, co pozwoli jednocześnie wyciszyć odruch Moro. Co więcej, chusty te wykonane są z miękkiego materiału, który przyjemnie otula skórę dziecka, zapewniając mu jak najprzyjemniejsze doznania. Wspomniane już zostało, że odruch Moro u niemowlaka może pojawić się nawet podczas snu, kiedy to dziecko nagle się wybudza i odczuwa wyraźne zdenerwowanie. Tak więc jak wyciszyć odruch Moro w nocy u niemowlaka? Otóż najlepszym sposobem będzie zapewnienie mu odpowiednich warunków w łóżeczku. Powinno zostać ustawione w takim miejscu, w którym nie będzie ono narażone na oddziaływanie zewnętrznych bodźców, a co więcej, łóżeczko niemowlaka powinno zostać tak wyposażone, by każda zmiana pozycji podczas snu była jak najlepiej amortyzowana. Dzięki temu dziecko nie będzie tak wyraźnie wystawione na działanie bodźców, co skutecznie pomoże wyciszyć odruch Moro i zapewnić mu zdrowy i komfortowy sen.
Komentarze (0)