Odparzenia pieluszkowe u dzieci- jak sobie z nimi poradzić?

Odparzenia pieluszkowe u dzieci- jak sobie z nimi poradzić?

Skąd biorą się odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia u noworodka są niezwykle częstą sytuacją. Jednak skąd one się właściwie biorą? W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że takie odparzenie może pojawić się gdy skóra naszego malucha zbyt długo styka się z moczem lub kałem. Można więc powiedzieć, że zbyt rzadkie zmienianie pieluchy, nawet tej jednorazowej może być główną przyczyną powstawania bolesnych odparzeń. Jednak warto wspomnieć również o nieprzewidzianych, nocnych "wpadkach", które niestety zmuszają niemowlaka do przespania kilku godzin w brudnej pieluszce. Największą winę ponosi tu amoniak, który jest mocno drażniącą substancją, szczególnie dla delikatnej skóry dziecka. Powstaje on właśnie w wyniku rozkładu moczu, a także kału przez bakterie. Co jeszcze może sprzyjać odparzeniom u noworodka? Otóż samo niedokładne wypłukanie pieluszki tetrowej z proszku, czy innych substancji chemicznych. Winę za taką sytuację może ponieść również zbyt rzadkie mycie pupy dziecka, nawracające biegunki, a nawet sama zbyt wysoka temperatura, podczas której pupa dziecka się po prostu poci.

Odparzenia u noworodka- jak je rozpoznać?

Odparzenia u noworodka bardzo często idzie w parze z pieluszkowym zapaleniem skóry. W pierwszej kolejności rodzice mogą zauważyć odparzenie, czyli dość niewielkie zaczerwienienie, które pojawia się najczęściej w okolicy odbytu lub cewki moczowej. Wówczas jest to pierwszy sygnał, że mogą pojawić się związane z tym dolegliwości, a skóra dziecka wymaga dodatkowej uwagi i pielęgnacji. Zwykle, jeśli odparzenie zostanie zauważone odpowiednio wcześnie, wystarczające okazuje się przemycie pupy dziecka, a także zastosowanie kremu na odparzenia. Należy również pamiętać o niezwykle częstej i regularnej zmianie pieluszki.

Jak poradzić sobie z odparzeniami pieluszkowymi u dzieci i jak im zapobiegać?

Jeśli zauważymy odparzenie na pupie naszej pociechy, niezbędna jest szybka i konkretna reakcja. W pierwszej kolejności warto rozważyć domowe sposoby na odparzenia. W tym celu warto rozważyć regularne okłady z rumianku. Wówczas w pierwszej kolejności dwie torebki rumianku zalewamy wodą, a następnie czekamy aż przestygnie. Kolejno namaczamy naparem gazę i przykładamy do miejsca z odparzeniem. Taką kurację warto powtarzać codziennie przez minimum tydzień. Idealnie sprawdzi się również posypywanie odparzonych miejsc mąką ziemniaczaną, która działa podobnie jak zasypka. Kolejnym rozwiązaniem jest kąpiel w krochmalu na odparzenia. Dlaczego krochmal na odparzenia jest wysoce rekomendowany? Otóż pozwala on uspokoić skórę maluszka i zredukować dolegliwości związane z odparzeniem. Innym domowym sposobem na odparzenia jest napar z czarnej, mocnej herbaty, którym można przemywać pupę niemowlaka. Zdarzyć się może, że domowe sposoby nie będą jednak przynosiły odpowiednich rezultatów. Wówczas niezbędne jest zastosowanie maści na odparzenia. Co na odparzenia u niemowlaka? Otóż warto w aptece zaopatrzyć się w specjalną zasypkę na odparzenia dla niemowląt, która powinna przynieść maluszkowi ulgę. Niemniej jednak odparzenia nie są komfortowe, a co więcej mogą sprawiać dziecku ból i dyskomfort. Warto wiedzieć jak im zapobiegać, co zaoszczędzi nam i maluszkowi problemów. Jak więc zapobiegać odparzeniom? Otóż:

  • konieczna jest regularna zmiana pieluchy- nawet tej jednorazowej, najlepiej wymieniać ją na czystą co około dwie godziny, a także po każdej "wpadce" naszej pociechy.
  • warto pamiętać, że zanim założymy naszemu niemowlakowi świeżą pieluchę, to najlepiej jest przetrzeć pupę wilgotnymi chusteczkami, a jeśli nie mamy takowych pod ręką to wystarczy wacik namoczony ciepłą wodą. Kolejno pupę niemowlaka należy dokładnie osuszyć, a także nałożyć krem, najlepiej taki przeciw odparzeniom. Wówczas możemy założyć świeżą pieluszkę.
  • nie używajmy zasypek i talków bez umiaru- pamiętajmy, że nadmiar pudru i innego talku bardzo szybko zrobi się wilgotny, a tym samym będzie podrażniał delikatną skórę naszej pociechy.
  • kolejną istotną kwestią jest to, że pupa naszej pociechy, po każdej wieczornej kąpieli powinna zostać potraktowana specjalną oliwką lub balsamem dla niemowląt, który możemy znaleźć w aptece, ma to na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, gdyż w momencie kiedy jest ona przesuszona, znacznie łatwiej ulega odparzeniom. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz