Niespokojny sen niemowlaka - jak temu zapobiec?

Niespokojny sen niemowlaka - jak temu zapobiec?

Problemy ze snem niemowlaka

Histeryczny płacz 

Niemowlak nie jest w stanie powiedzieć nam co doprowadza go do płaczu, dlatego też musimy sami przeanalizować możliwe przyczyny jego złego samopoczucia. Dziecko może być przejedzone, głodne, może mu być niewygodnie, może mieć niezmienioną pieluszkę, może mieć katar utrudniający oddychanie, może się czegoś bać, może potrzebować bliskości mamy, mogą boleć go dziąsła przez ząbkowanie. Należy upewnić się czy aby na pewno przyczyną płaczu i rzucania się niemowlęcia nie są czynniki, które z łatwością można wyeliminować. Jeśli okaże się jednak, że nasze dziecko jest po prostu marudne, jest kilka metod, które pomagają w wyciszeniu dziecka przed snem. Warto ułożyć maluszka na pleckach, co umożliwi mu swobodne oddychanie i upewnić się, że w pokoju jest odpowiednia temperatura (optymalnie od 18 do 20ºC). Zaśpiewanie bądź puszczenie kołysanki może być pomocne, gdyż są to spokojne dźwięki, które uspokajają dzieci. Oprócz tego świetną metodą, która pomaga w budowaniu więzi z maluszkiem, a dodatkowo sprawia, że dziecko staję się śpiące, jest masowanie i głaskanie. Dzieci czują się bezpiecznie gdy są opatulone kocem, poza tym delikatne bujanie też jest mile widziane. 

Prawidłowe ułożenie niemowlęcia do snu

Musimy pamiętać o tym, jak ważne jest prawidłowe ułożenie niemowlęcia do snu. Najbezpieczniej jest położyć maluszka na pleckach (pozycja supinacyjna), jak zostało to wspomniane wcześniej w artykule. Przede wszystkim jest to metoda, która zapobiega nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Pozycja na boku również jest niewskazana. Oprócz tego powierzchnia, na której dziecko leży, musi być płaska. Nie powinno mieć ono pod główką poduszki. Podczas snu maluszka należy co jakiś czas sprawdzać czy nasza pociecha nie przekręciła się na bok lub na brzuszek. 

Czujnik płaczu

Jeśli metody uspokajające dziecko nie pomagają, a nasze maleństwo w dalszym ciągu jest niespokojne i nie potrafi zasnąć, warto sięgnąć po produkty, które pomogą nam z tym problemem. Jednym z nich jest lampka nocna LEDPosiada ona czujnik światła oraz dźwięku, dzięki czemu zapala się, gdy nasze dziecko zaczyna płakać, a jej łagodne światło pomaga malcowi uspokoić się. Oprócz tego ma wbudowany projektor, który wyświetla na suficie gwiazdki, co również pozwala dziecku się zrelaksować.

Miś szumiś

Niemowlaki uwielbiają biały szum, jest on dla nich niesamowicie kojący, gdyż kojarzy się ze środowiskiem brzucha mamy. Szumiś to idealny gadżet, który zapewni dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego może być sterowany za pomocą aplikacji na smartfonie. 

Łóżeczko Mojżesza

Jest to rozwiązane odpowiednie dla dzieci do szóstego miesiąca życia - później dziecko może być za duże. Konstrukcja i wymiary mebelka sprawiają, że dziecko chętnie w nim zasypia. Kosz Mojżesza połączony z kołyską stanowi jeszcze lepsze rozwiązanie - niemowlę wypoczywa w wygodnym koszyczku, a dodatkowo można je pobujać, co dodatkowo wpłynie na jego dobre samopoczucie i odprężenie. 

Otulacz

Otulacze stanowią świetną alternatywę dla koców. Noworodek zwinięty w "kokon" czuje się bezpiecznie, dzięki czemu lepiej śpi. Otulacz bambusowy ma dodatkowy plus, jakim są właściwości termoregulacyjne, dzięki którym tkanina utrzymuje temperaturę niższą o dwa stopnie od otoczenia. Ponadto jest to materiał antybakteryjny, antygrzybiczny oraz antyalergiczny. 

Śpiworki do spania dla noworodka

Jeśli obawiamy się uduszenia bądź wyziębienia dziecka pod kołderką, warto sięgnąć po specjalny śpiworek dla noworodka. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa maluszkowi eliminuje problem rozkopywania się dziecka, obracania się na brzuszek lub bok podczas snu, zapewnia odpowiednią temperaturę dziecku, szczególnie jeśli w pokoju powinna być ona nieco niższa (wiele rodziców obawia się, że 20ºC to za mało). Zamek błyskawiczny jest na tyle wygodny, że nawet po ciemku nie ma problemu z rozpięciem go, aby na przykład wymienić maluszkowi pieluszkę. Jest to produkt, który zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa - dobrze wiemy, że maleństwa uwielbiają czuć się "opatulone". 

Bezpieczeństwo i zdrowie

Jest tyle metod oraz produktów, które pomogą nam uporać się z rozdrażnionym i marudnym maluszkiem, który nie chce spać... Jak cudownie jest żyć w czasach, dzięki którym możemy liczyć na pomoc z każdej strony! Musimy jednak pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy - tak, często przyczyną histerii maluszka jest zły humor lub inne banalne czynniki, z którymi sami możemy sobie poradzić, jeśli jednak nic nie przynosi ukojenia naszemu dziecku konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Zdarza się, że problemy z zaśnięciem to sygnał, że coś jest nie tak i należy jak najszybciej działać. 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz