Nauka raczkowania, czyli jak pomóc dziecku raczkować? Doskonałe zabawki!

Nauka raczkowania, czyli jak pomóc dziecku raczkować? Doskonałe zabawki!

Niektóre dzieci zaczynają raczkowanie, zanim opanują siadanie, około 7 miesiąca życia, a inne znacznie później - kiedy już usiądą oraz będą czuły się bezpiecznie i stabilnie w pozycji siedzącej. Nie ma reguł, które mówiłyby o tym, kiedy dziecko powinno zacząć raczkowanie. Jedno jest pewne: nie powinno ono ominąć tego etapu i powinno mieć czas na udoskonalanie go, zanim postawi swoje pierwsze kroki. 

Kiedy przychodzi czas na raczkowanie?

Zdecydowana większość dzieci zaczyna raczkować między 7. a 10. miesiącem życia, choć jest także dużo maluszków, które potrzebują więcej czasu.

Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić każdy rodzić, aby pomóc swoim dzieciom w rozpoczęciu raczkowania jest zarezerwowanie czasu na wspólne leżenie na brzuszku. Dzięki temu dziecko wzmocni mięśnie pleców i szyi oraz kręgosłup, które są niezbędne, aby rozpocząć raczkowanie. Duża ilość dzieci już w pierwszym miesiącu życia może przez krótki czas leżeć na brzuszku. Pomimo tego, że na początku może być to dość niewygodna pozycja dla maluszków, rodzice powinni spróbować obracać dziecko na brzuszek na stabilnej i gładkiej powierzchni na maksymalnie dwie minuty. Najczęściej spotykaną reakcją dzieci na tę pozycję jest spoglądanie w górę, sięganie po zabawkę lub próby dotknięcia twarzy swoich rodziców. Będzie to zatem doskonały mini trening na przygotowanie ciała do raczkowania.

Kiedy maluszek zacznie już raczkować, każdy rodzaj ruchy będzie dla niego odpowiedni. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele stylów raczkowania. Każde dziecko ma bowiem swój indywidualny styl poruszania się.

Jak bawić się z raczkującym dzieckiem?

Istnieje wiele pomysłów na zabawy, które pomogą spędzić każdemu rodzicowi bezcenne chwile ze swoją pociechą, szczególnie jeżeli zaczęło już raczkowanie. Dzięki nim każde dziecko pozna świat z większą pewnością siebie. Zabawki zachęcające do raczkowania to idealne rozwiązanie zarówno dla rodziców, jak i ich pociech.

  • Mata do raczkowania będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego maluszka. Wspomoże ona równowagę Twojego dziecka, a jednocześnie będzie bezpieczną ostoją.
  • Muzyczny ślimak do raczkowania to bardzo pomysłowa zabawka, która będzie stymulować nie tylko do nauki raczkowania, ale również zabawy. Wesoła muzyka wydobywająca się z wnętrza zabawki, a także jej przyjazny wygląd jeszcze bardziej zachęcą dzieci do zabawy. Jest to zabawka 2w1. Na jego skorupę składa się bowiem wiele regularnych rozmiarów nakładem z piszczałką oraz elementami o różnych kształtach.
  • Burak Beetbox to interaktywna, pełzająca zabawka w kształcie buraka. Wspomoże ona raczkowanie każdego dziecka, a zabawne dźwięki wydobywające się z niej wraz z ruchem dziecka pobudzą ciekawość malucha oraz zabiorą go w świat przygód. Ponadto, zabawka jest wygodna i prosta w obsłudze, a jej nowoczesne wykonanie i oryginalne kolory sprawią, że dziecko nie będzie chciało odstąpić jej na krok.

Pełzanie a raczkowanie

Jak odróżnić pełzanie od raczkowania? W przypadku tej pierwszej czynności miednica dziecka jest nisko, a maluszek odpycha się od łydek, przedramion oraz zewnętrznych krawędzi stóp. Jeżeli mowa o raczkowaniu, dziecko podnosi miednicę wysoko i przemieszcza się na kolanach oraz dłoniach. W obydwu przypadkach kieruje nim jednak chęć przemieszczania się na przód oraz dojścia do czegoś nowego.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz