- today
Etapy rozwoju mowy
Na rozwój mowy składają się 4 okresy, które występują charakterystycznie w pewnych przedziałach wiekowych. Przy czym warto wiedzieć, że każdy mały człowiek rozwija się w indywidualny sposób i nie warto porównywać jego osiągnięć względem rówieśników. Na tempo doskonalenia tej umiejętności duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne i inne czynniki. Sprawdźmy, w jaki sposób przebiega ten proces i jak zachęcać dziecko do wypowiadania pierwszych słów.
1 rok życia dziecka - okres melodii
Niemowlę potrafi rozróżniać melodię wymowy od około 7-8 miesiąca życia. Na podniesiony i niespokojny ton może reagować płaczem. Uśmiech na twarzy może wywołać pieszczotliwy wydźwięk wypowiedzi. W tym okresie ważne jest, aby tempo wymowy było wolniejsze, a dobierane słowa proste. Można opowiadać maluchowi co się dzieje wokoło i jakie czynności są wykonywane w danym momencie. Nauka pierwszych słów będzie prostsza, jeżeli dziecku dostarczymy bogactwo różnorodnych doświadczeń zarówno słuchowych, jak i wzrokowych, czuciowych czy smakowych.
Okres wyrazu do 2 roku życia
Jest to czas, kiedy maluszek rozumie o wiele więcej i jest w stanie skoncentrować się na dłuższą chwilę. Rodzice najlepiej wspominają ten okres w życiu dziecka, ponieważ pojawiają się pierwsze wyrażenia typu “mama” albo “tata”. Nikt tego nie zaprzeczy, że kiedy dzieci mówią pierwsze słowo, cały świat dowiaduje się o tym błyskawicznie. Maluch zaczyna być zainteresowany tym, co się dzieje na ilustracjach, więc jest to doskonały moment na czytanie i oglądanie książek. Pucio może stać się pierwszym bohaterem, z którym będzie się identyfikowała mała osoba. Starsza siostra czy ulubiona zabawka chłopca może być wspólnym elementem łączącym postać z książki i odbiorcę. Dziecko chętniej wtedy przyswaja poznane sylaby i z przyjemnością chce poznawać kolejne części opowiadań.
Okres zdania do 3 roku życia
W tym okresie maluch powoli staje się przedszkolakiem. Pierwsze znajomości ma już za sobą i chętnie chce eksplorować świat. Do tego potrzebna jest mu możliwość zadawania pytań i wyrażania emocji w złożonej formie słownej. Do doskonalenia takich umiejętności świetnie sprawdzą się krótkie opowiadania z ulubionym bohaterem w roli głównej. Przygody Pucia są ciekawą alternatywą dla sytuacji z życia codziennego. Dziecko chętniej opowie, co zjadł jego bohater z książki, czy co robił w przedszkolu, niż ono samo.
Jak uczyć dziecko mówić — kilka skutecznych porad
Zabawki, książki czy ćwiczenia mają za zadanie wspomagać proces rozwoju mowy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że codzienne rozmowy i relacje są kluczem do tego, aby dziecko rozwijało się harmonijnie. Gdy wszystkie potrzeby emocjonalne, psychiczne i fizyczne są zaspokojone, maluszek powinien szybko wskoczyć na odpowiednie tory. Oto kilka podstawowych kategorii zabaw do nauki mówienia:
- czytanie książek — poszerza słownictwo i horyzonty myślowe, a także umacnia więzi rodzinne,
- ćwiczenia przepony (zdmuchiwanie świeczek, dmuchanie balonów) - oddychanie podczas mówienia to bardzo ważny element wpływający na rozwój mowy dziecka,
- zabawy na świeżym powietrzu — naprzemienne ruchy rąk i nóg stymulują znajdujący się w korze mózgowej ośrodek mowy,
- rozwój małej motoryki (rysowanie, układanie klocków, zabawy w piaskownicy) - ośrodek odpowiedzialny za artykulację jest położony w bliskim sąsiedztwie centrum zawiadującym ruchami rąk,
- ćwiczenia artykulacyjne (zjadanie Nutelli z podniebienia, oblizywanie talerza) - gimnastyka języka ma na celu usprawnienie narządu mowy,
- powtarzanie wierszyków i śpiewanie piosenek (zagadki, rymowanki, wyliczanki) - dzieci szybko przyswajają krótkie i łatwe do zapamiętania formy i chętnie je też powtarzają.
Czego unikać!
Mózg małego człowieka najdynamiczniej rozwija się w pierwszych trzech latach życia. Oznacza to, że chłonie jak gąbka cały otaczający świat. Dużo mówi się o negatywnym wpływie technologii na postępy w mówieniu u dzieci. Jest to całkiem uzasadnione, gdyż wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne stymulują prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie dźwięków i obrazów. Oznacza to, że lewa półkula w takich okolicznościach jest niedostymulowana, co może blokować naturalny rozwój mowy.
Każde dziecko może szybko zdobyć swoje kamienie milowe w rozwoju pod warunkiem, że będzie ono w odpowiedni sposób kształtowane. Mając świadomość tego, jak istotna jest właściwa stymulacja mózgu małego człowieka, można osiągnąć pożądane rezultaty. Czytanie książek to jedna z metod doskonalenia umiejętności komunikacyjnych. Codzienne zaglądanie do książek wspomagających proces mówienia, takich jak “Pucio uczy się mówić”, wzbogaca zasób słownictwa i jest doskonałym sposobem na przyjemne spędzanie czasu z rodziną.
Komentarze (0)