- today
Dlaczego nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej?
Jest wiele narzędzi, które umożliwią dziecku efektywną naukę. Dlaczego jednak nauka poprzez zabawę sprawdza się najlepiej? Jest to zapewne związane z młodzieńczym wiekiem i zapałem do poznawania rzeczywistości, który jest właściwy tylko dzieciom. To właśnie świat przyrody jest dla wielu dzieci najbardziej interesujący i to wokół niego możemy oscylować, chcąc pomóc naszym dzieciom w nauce. Nieocenioną pomocą będzie mikroskop dla dzieci, za pomocą którego w bezpieczny i przystępny sposób dziecko może obserwować naturę i czerpać z tych obserwacji radość i uciechę. Dzieci uczą i rozwijają się w błyskawiczny i zadziwiający sposób, chłoną wiedzę jak gąbka – warto więc sprawić im mikroskop i dać szansę na poznanie środowiska, w którym żyjemy. Pojawia się jednak pytanie: jaki mikroskop wybrać dla dziecka? Naturalnie, nie może być to profesjonalny sprzęt używany na co dzień w laboratoriach chemicznych. Mikroskop należy dostosować do wieku i umiejętności dziecka, trzeba wybrać jednak taki, który będzie rzetelnie oddawał specyfikę świata przyrody. Taki sprzęt musi mieć możliwość powiększenia oglądanego preparatu, mieć podświetlenie i być stosunkowo lekki, najlepiej plastikowy, aby dziecko nie zrobiło sobie nim krzywdy. Warto zwrócić uwagę na kolor – atrakcyjne barwy przyciągną uwagę młodego odkrywcy i bardziej go zainteresują. Dodatkowym atutem mikroskopu będzie zasilanie na baterie, dzięki czemu wraz z dzieckiem można zabrać go na łono natury i badać świat w całej jego okazałości, na żywo!
Dlaczego warto podarować dziecku mikroskop?
Co możemy zobaczyć pod mikroskopem? Kiedy młody badacz jest już wyposażony w szkiełka, pęsetę, probówki i preparaty, może zabierać się za obserwacje To, co mamy w kuchni w zupełności wystarczy. Cebula czy obierek z pomidora to doskonałe produkty, aby poczynić pierwsze obserwacje tkanek roślinnych. Zalety? Dzieci nabierają większej ochoty na poznawanie świata, a lekcje biologii czy przyrody nie są już tak nudne i dłużące. Pomoc dydaktyczna w postaci mikroskopu dla dzieci to wartość nie do ocenienia, może przecież popchnąć młodego odkrywcę do kariery naukowej, która okaże się pasjonującą drogą i da dziecku spełnienie. Nauka poprzez zabawę pokazuje dzieciom, że świat nauki wcale nie jest tak trudny i skomplikowany jak go malują – a może być fascynującą przygodą. To, co możemy zobaczyć pod mikroskopem, jest niezwykle ciekawe! Dzieci oglądając mikroskopowe odbicie przyrody, czerpią z tego nie tylko przyjemność, ma to także walor edukacyjny, który tak ważny jest w najmłodszych latach życia dziecka. Nabranie dobrych nawyków edukacyjnych rzutuje na przyszłość i podejmowane decyzje. Mikroskop dla dzieci to jedno z tych narzędzi dydaktycznych, które są najbardziej doceniane i ochoczo używane przez dzieci. Jeszcze przed rozpoczęciem edukacji szkolnej młody badacz może zacząć poznawać świat, a swoją wiedzą i obserwacjami będzie się potem dzielił na lekcjach biologi. Nauka i przyswajanie treści przychodzą łatwiej, kiedy dziecko poznało coś w wymiarze praktycznym i zobaczyło coś na własne oczy. Suche podręcznikowe fakty stają się atrakcyjne i ciekawe dla tych dzieci, które zdjęcia w książkach widziały własnym okiem i z zapałem opowiedzą o tym kolegom z klasy i nauczycielce. Rodzice, towarzysząc dziecku, także mogą zobaczyć pod mikroskopem okazałości świata przyrody.
Wiek dziecka i jego predyspozycje
Przy wyborze mikroskopu nie bez znaczenia jest wiek dziecka, inny przecież wybierzemy dla dziesięciolatka, a inny dla pięciolatka. Producenci takich sprzętów zazwyczaj biorą pod uwagę wiek dziecka i według tego kryterium przygotowują swoją ofertę. Różnica będzie wyrażona m.in w materiale, z którego mikroskop został wykonany. Mikroskop dla dziecka młodszych nie powinien zawierać części szklanych, które łatwo mogą się rozbić i skaleczyć dziecko (nie tylko więc dziecko zostanie skrzywdzone, ale nie będzie już miało chęci używać mikroskopu, zwyczajnie się zniechęci, nauka poprzez zabawę nie będzie już dla niego atrakcyjna). W myśl podążania za dzieckiem na drodze jego indywidualnego rozwoju, kiedy już młodzieniec "wyrośnie" z dotychczasowego mikroskopu i będzie miał ochotę na większą dozę naukowych doznań, warto pomyśleć nad bardziej zaawansowanym mikroskopem, którego zawartość umożliwia przygotowywanie preparatów samodzielnie – za pomocą pęsety starsze dziecko może odseparować tkankę roślinną i umieścić ją na szkiełku. Oglądanie samodzielnie przygotowanego preparatu daje ogromną satysfakcję i radość. Nauka poprzez zabawę realizuje się właśnie w ten sposób, kształtując tym samym w dziecko ciekawość świata i wzmacniając w nim przekonanie, że potrafi zrobić coś samodzielnie i dobrze. Istotne więc, aby wiedzieć jaki mikroskop wybrać dla dziecka.
Komentarze (0)