Masaż niemowlaka — sposób na łatwiejsze zasypianie.

Masaż niemowlaka — sposób na łatwiejsze zasypianie.

Problemy z zasypianiem u niemowlaka mogą być dla rodziców niekiedy bardzo frustrujące, zwłaszcza po ciężkim dniu. Niemowlaki nie mają wyraźnego rozróżnienia między dniem a nocą i dlatego wieczorem mogą w ogóle nie czuć się senne. Z drugiej strony nieco starsze dzieci, nawet wyczerpane, mogą mieć tak wielką ochotę na dalszą zabawę i przebywanie z rodzicami, że kategorycznie odmawiają pójścia spać. 

Większość ekspertów od snu dziecka zgadza się, że najlepszym sposobem nauczenia ich efektywnego odpoczynku w nocy jest stosowanie dobrego rytuału przed snem, jako wieczornej rutyny. Celem jest uspokojenie dziecka i zrelaksowanie go. To z kolei pozytywnie wpłynie na szybkość zasypiania i jakość snu. Od dawna wiadomo, że niektóre czynności relaksują niemowlęta, a gdy są wykonywane we właściwej kolejności, mogą być kluczem do sukcesu w zapewnieniu dziecku dłuższego snu również w nocy.  Jednym ze sposobów na dobry sen niemowlaka jest odpowiedni, relaksujący masaż dziecka przed spaniem

Masaż niemowlaka — jak to zrobić prawidłowo?

W radzeniu sobie z zasypianiem niemowlaka może pomóc również delikatny masaż całego ciała. Zanim jednak wykonamy masaż, musimy stworzyć w pokoju przyjemną atmosferę, co dodatkowo pozwoli się zrelaksować maluszkowi. Może to być spokojna muzyka w tle, przytłumione światło i ulubiony, pluszowy miś.

Nie ma prawidłowej lub złej kolejności masowania dziecka. Są tacy, którzy wolą skupić się na określonej części ciała, takiej jak plecy czy ramiona, podczas gdy inni zaczynają od głowy i schodzą do stóp. Niemowlęta bardzo lubią masaż pleców. Jest to idealny sposób na wyciszenie dziecka. Poruszaj jednocześnie dłońmi rozluźnionymi palcami w prawo i w lewo od kręgosłupa, przesuwając je najpierw w górę, w górę do ramion, a następnie w dół, wykonując powolne ruchy, bez ucisku. Możesz również delikatnie głaskać plecy i delikatnie je dmuchać. Bardzo często dziecko zasypia przed zakończeniem masażu. 

Pamiętaj, aby masaż wykonywać delikatnie i ciepłymi rękoma. Aby masaż był jeszcze przyjemniejszy możesz użyć do masażu olejków do masażu, które mają delikatny aromat. Olejki do masażu często są na bazie naturalnych roślin, które również mają działanie uspokajające, relaksujące i usypiające. 

Jakie olejki do masażu niemowlaka? 

Do masażu noworodka nie każde olejki będą odpowiednie, Skóra noworodka jest bardzo delikatna i niektóre składniki olejków mogą ją podrażniać. 

Wybierając preparaty do masażu dla niemowlaka, warto olej roślinny, jak najbardziej naturalny, w 100% czysty i tłoczony na zimno. Oleje roślinne są zwykle pozyskiwane z owoców lub nasion oleistych i mają również właściwości lecznicze. Z tego powodu oleje otrzymywane metodą tłoczenia na zimno są bogate w dobroczynne składniki (w szczególności witaminy A, B, C, D, E, K, PP, kwas foliowy, kwas linolowy, wapń, fosfor, cynk, magnez), są jadalne i łatwo trawione przez skórę i organizm.

Z tego powodu nie musimy się martwić, jeśli po masażu nasze dziecko włoży do buzi rączki. Ponadto takie naturalne oleje nie powodują alergii. Jedyną wadą tego procesu jest to, że olejek jełczeje, jeśli jest przechowywany w temperaturze pokojowej, zwłaszcza latem, pozostawiając nieprzyjemny zapach na skórze i ubraniach. W ciepłe dni koniecznie przechowuj olej w lodówce. Masowanie dziecka przed snem, cicha kołysanka, czy czytanie bajki powinno rozwiązać problemy z zasypianiem u niemowlaka. 

Rodzaje bezpiecznych olejów dla dzieci do masażu

Jeśli zastanawiasz się jakie olejki do masażu niemowlaka będą odpowiednie, warto wybrać olejki naturalne. 

Oliwa z oliwek jest szczególnie bogata w różne minerały i witaminę E. Ma świetne właściwości kojące i regenerujące, ale jej charakterystyczny zapach może nie być doceniany przez mamy i niemowlęta podczas masażu.

Olejek migdałowy dla niemowląt idealnie nawilży i natłuści skórę maluszka. Wystarczy jedynie ogrzać kilka kropel oleju w dłoniach i rozprowadzić po skórze naszej pociechy. Olejek migdałowy ma delikatny, niedrażniący zapach. Zawiera także witaminy A, E i K, cholinę czy naturalne proteiny.

Olej jojoba i olej słonecznikowy są bardzo lekkie i łatwo się wchłaniają. Ten pierwszy uważany jest za płynny wosk, ponieważ nie zawiera trójglicerydów, jest bardzo uelastyczniający, antyoksydacyjny i odżywczy. Drugi ma właściwości łagodzące i normalizujące powierzchowne warstwy naskórka, jest bardzo bogaty w kwas linolowy i doskonale sprawdza się w okresie letnim, ponieważ jest orzeźwiający i świeży.

Dla skór bardzo suchych, spierzchniętych doskonały jest olej z kiełków pszenicy, bogaty w witaminy E i F oraz olej z pestek winogron, doskonały produkt regenerujący. 

Olej arganowy to jeden z droższych olejków, ze względu na jego ręczną ekstrakcję i przetwarzanie oraz pochodzenie (pochodzi z  określonego obszaru Maroka). Dzięki bogactwu witaminy E ma fantastyczne właściwości nawilżające, przeciwutleniające i łagodzące.

Olejek eteryczny z rumianku działa na dziecko usypiająco. Działanie takie ma również olejek eteryczny z szałwii i bergamotki. 

Masaż dziecka przed snem pozwoli mu się wyciszyć, a także poczuć się sennym. Dotyk naszych rąk sprawi, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Podczas masowania możemy łagodnym głosem również do niego mówić — opowiadać bajkę, czy śpiewać kołysankę. Masaż to nie tylko sposób na wyciszenie dziecka, ale również na stworzenie lepszej więzi z maleństwem. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz