Lęk przed ciemnością — co robić, gdy dziecko budzi się w nocy?

Lęk przed ciemnością — co robić, gdy dziecko budzi się w nocy?

Dziecko boi się ciemności - czy to normalne?

Lęk przed ciemnością często pojawia się nagle i może być dużym zaskoczeniem dla rodzica. Kilkulatek spał w swoim pokoju, aż nagle zaczął bać się ciemności? Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Warto wiedzieć, że lęk przed ciemnością u dzieci to normalne zjawisko, które ma charakter rozwojowy. Bardzo często pojawia się samoistnie u 3-letnich maluchów, a w miarę rozwoju znika, ustępując miejsca odwadze. Maluchy, które boją się ciemności, nie tylko nie chcą zasypiać przy zgaszonym świetle. Często także budzą się w nocy z płaczem i trudno je uspokoić. Dziecko kojarzy ciemność z czymś strasznym i niebezpiecznym, nad czym nie ma żadnej kontroli. W takiej sytuacji nie należy zawstydzać dziecka czy bez wsparcia odsyłać z powrotem do łóżka. Takie zachowania rodzica sprawiają, że dziecko czuje się niezrozumiane, pogłębia się także lęk przed ciemnością u dzieci. Co więc zrobić, gdy maluch boi się ciemności? Kilka pomysłów znajdziesz w kolejnych akapitach.

Lęk przed ciemnością u dzieci - o tym warto pamiętać

Jeśli Twoje dziecko boi się ciemności, wykaż się cierpliwością i zrozumieniem. Odpowiednie podejście to podstawa, dzięki której można rozwiązać problem. Oto kilka ważnych aspektów, o których nie należy zapominać:

  • Rodzic powinien być wsparciem - nie należy wyśmiewać obaw dziecka, zawstydzać go ani podsycać jego lęku. Rodzic powinien wspierać swoją pociechę, okazywać jej czułość oraz cierpliwość. Ważna jest także akceptacja i danie dziecku do zrozumienia, że każdy ma prawo się czegoś bać. Pamiętaj, że lęk przed ciemnością ma charakter rozwojowy i przy odpowiednim podejściu minie.
  • Zadbaj o samopoczucie dziecka - gdy dziecko boi się ciemności, jeszcze ważniejsze niż na co dzień jest to, aby zadbać o jego uczucia i samopoczucie. Stres, którego doświadcza dziecko w trakcie dnia, może mieć znaczny wpływ na lęk. Warto unikać więc kłótni w towarzystwie dziecka, a także życiowych trudnych rewolucji, które mogą powodować stres.
  • Zabawa w detektywów - Twoje dziecko twierdzi, że w pokoju jest potwór? Warto wspólnie zabawić się w detektywów i sprawdzić, czy faktycznie coś zagraża maluchowi. Gdy dziecko wraz z rodzicem przeszuka cały pokój i zobaczy, że nie ma w nim nic strasznego, będzie nieco spokojniejsze.
  • Oswajajcie ciemność - lęk przed ciemnością u dzieci można zwalczyć poprzez zasypianie przy przygaszonym świetle. Świetnie sprawdzą się przyjazne lampki lub gwiazdki fluorescencyjne. Nie bagatelizuj lęku, nie odwracaj uwagi dziecka, a postaraj się pomóc mu oswoić lęki.

Odpowiednie podejście rodzica ma bardzo duże znaczenie w oswajaniu lęku. Bądź dla swojego dziecka wsparciem i wyposaż się w cierpliwość, a na pewno pomożesz pokonać maluchowi lęk przed ciemnością.

Pluszowy przyjaciel na straży

Połączenie kilku metod pokonywania strachu sprawi, że efekty będą zadowalające. Poza wcześniej wspomnianymi sposobami warto również postawić na pluszowych przyjaciół, których zadaniem będzie wspieranie dziecka. Maileg myszka to urocza pluszowa wróżka, która jest miła w dotyku i doskonale nadaje się na przytulankę. Obecność takiego przyjaciela może sprawić, że dziecko poczuje się pewniej i szybciej pokona lęk przed ciemnością. Maileg myszka przyda się nie tylko w czasie snu, ale także na co dzień. Może być doskonałym kompanem spacerów, podróży czy zabaw. Zabawka jest wykonana z wysokiej jakości materiału, który jest miły w dotyku. Zdejmowane metaliczne skrzydełka to kolejna atrakcja, która na pewno zaciekawi Twoje dziecko.

Maskotka królik także może być doskonałym przyjacielem. Miękki pluszowy królik jest miły w dotyku, świetnie sprawdza się jako przytulanka. Maskotka królik podobnie jak myszka może towarzyszyć dziecku w wielu różnych sytuacjach. Posiadanie przy swoim boku pluszowego przyjaciela sprawi, że dziecku będzie łatwiej pokonać lęk przed ciemnością.

Książki dla dzieci - ważna i skuteczna pomoc

Gdy dziecko boi się ciemności, warto postawić na książki. „Miś i ciemność” to ciekawa historia, dzięki której Twoja pociecha przekona się, że ciemność nie jest wcale taka straszna, jak mogłoby się wydawać. Historia przedstawiona w książce opowiada o misiu, który zgubił się w lesie, a przy okazji zaprzyjaźnił się z ciemnością. Książka może sprawić, że dziecko poczuje się bezpieczniej, uczy także rozwagi oraz odwagi. „Miś i ciemność” w połączeniu z innymi zaproponowanymi tutaj rozwiązaniami sprawi, że Twoja pociecha nie będzie już bała się ciemności i traktowała jej jako coś niebezpiecznego. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne. Jedne pokonują strach szybciej, a inne potrzebują nieco więcej czasu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz