- today
Czas dla rodziny – w co grać ze swoim dzieckiem?
W jakie gry planszowe grać z dzieckiem? To pytanie zadaje sobie z pewnością niejeden rodzic, chcący w wartościowy sposób zagospodarować wolne chwile swoich pociech. Z pewnością warto postawić na te, które oprócz walorów rozrywkowych, niosą ze sobą pewien element edukacji, niezwykle istotny w rozwoju dzieci w każdym wieku. Gry planszowe pozwalają na kształtowanie różnorodnych umiejętności, takich jak strategiczne myślenie i opracowywanie możliwych rozwiązań. Nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale budują również umiejętność przestrzegania reguł i zasad, co z pewnością procentuje w przyszłości. Przygodę z różnego rodzaju grami może rozpocząć już dwulatek, choć powinny być one dostosowane do jego możliwości.
W świecie dziecięcej wyobraźni – Zoo -domino i inne gry dla maluchów
Jakie gry wybrać na początek? Z pewnością idealnie sprawdzą się łatwe układanki lub proste memory, które ćwiczą pamięć, koncentrację, a – co najważniejsze – nigdy się nie starzeją. Wykorzystanie lubianych przez dzieci postaci ze współczesnych bajek i książeczek, sprzyja lepszej zabawie i zachęca do aktywności. Kolejne lata życia to czas na naukę pierwszych zasad i ćwiczenie małych rączek przy poruszaniu pionkami po kolorowych planszach. Prawdziwe tryumfy święcą gry w stylu domino. I choć babcie kojarzą bardziej kropeczki, których liczbę trzeba dopasować do kolejno układanych klocków, współcześnie gra przyjęła znacznie bardziej atrakcyjną dla dziecka formę. Pociechy z pewnością zachwycą się np. Zoo - domino, które gwarantuje godziny dobrej zabawy i wartościowej rozrywki. Kolorowe zwierzątka wprowadzają maluchy w świat logicznego myślenia i pierwszej rywalizacji. To źródło kreatywnej zabawy i wielu pomysłów na radosne chwile w rodzinnym gronie. Wymyślanie nowych zasad, naśladowanie odgłosów i ćwiczenie precyzji to tylko niektóre zalety tej wyjątkowej gry, obecnej w życiu młodych ludzi od wielu pokoleń.
Gry planszowe dla starszych dzieci
W późniejszych latach życia, gama gier planszowych, jakie można zaproponować dzieciom, znacznie się rozszerza. Uczniowie podstawówki czytają, piszą, liczą i patrzą na świat zupełnie inaczej, niż ich młodsi koledzy. Dlatego też warto podsunąć im gry, które rozwiną logiczne myślenie i skłonią do budowania pierwszych strategii. W tej sytuacji również można sięgnąć do doświadczeń poprzednich pokoleń i wybrać rozwiązania, które sprawdzały się przez dziesięciolecia, zajmując czas dziadkom i rodzicom, rozwijając przy okazji szereg różnych umiejętności. Idealnym przykładem są np. warcaby, mogące stać się formą międzypokoleniowej rywalizacji i fantastycznego czasu, spędzonego w rodzinnym gronie. Patrząc na zafascynowanie dzieci figurami, przesuwającymi się po charakterystycznej planszy, ciężko uwierzyć, że zasady gry wymyślono już na przełomie XI i XII stulecia. Dziś przybiera ona zupełnie inny wygląd, choć reguły pozostają niezmienne od setek lat. Mini warcaby to świetna propozycja na długie podróże i krótkie biwaki. Magnetyczne pionki budzą zainteresowanie i wzbogacają zabawę. Mini warcaby to klasyczna gra, którą – w mniejszym lub większym stopniu – zna chyba każdy. Dlatego też znalezienie partnera do rozgrywki nie powinno przysporzyć większych problemów.
Z dzieckiem w świat logiki
Czas, gdy dziecko nauczy się już dobrze liczyć, a logiczne myślenie przestanie być sporym problemem, warto wykorzystać na wprowadzenie różnego rodzaju gier, skupiających się na umocnieniu i rozwoju nabytych umiejętności. Współczesny rynek obfituje w różnego rodzaju propozycje, spośród których ciężko wybrać te właściwe. Dlatego też kolejny raz warto sięgnąć do klasyki, która nigdy się nie starzeje. Starsze pociechy z pewnością będą się świetnie bawić przy grach logicznych, które będą skłaniały do myślenia, przynosząc jednocześnie satysfakcję z rozwiązania zadania. Przygodę z bardziej wymagającymi grami rozpocząć można np. od sudoku dla dzieci. To fantastyczna forma treningu dla umysłu, która święci swoje tryumfy już od dziesięcioleci. Dla młodych pokoleń przyjęła ona jednak znacznie bardziej atrakcyjną formę. Dziś dostać można zarówno wersje drewniane, zachwycające jakością wykonania, jak i te magnetyczne, które umilą pociechom upływające kilometry samochodowej podróży. Sudoku dla dzieci to gimnastyka dla umysłu na najwyższym poziomie. Ćwiczy pamięć, logiczne myślenie, znajomość cyfr i zdolności analityczne, adekwatnie do wieku gracza. Wersje dla najmłodszych stanowią uproszczoną formę znanej dorosłym rozrywki, która współcześnie zyskała nową odsłonę, atrakcyjną dla młodszego pokolenia.
Klasyczne gry dla dzieci w nowej odsłonie to świetna propozycja nie tylko dla najmłodszych. Również opiekunowie czy dziadkowie mogą z uśmiechem na twarzy zagłębić się w świat własnego dzieciństwa, sięgając do ulubionych zabaw z tamtego okresu. W jakie gry planszowe grać z dzieckiem? Najlepiej w takie, które sprawdzają się od wielu pokoleń, a ich walory docenili rodzice na całym świecie.
Komentarze (0)