- today
Rozwój mowy
Okazuje się, że rozwój związany z mową rozpoczyna się bardzo wcześnie. Ważne jest więc to, aby obserwować zachowanie swojej pociechy już od pierwszych miesięcy życia. Kiedy do logopedy? Należy umówić się na wizytę wówczas, gdy rodzic zauważy nieprawidłowości. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Oto kilka ważnych etapów:
- • 4 - 6 miesiąc życia - w tym okresie rozwoju dziecko powinno reagować na dźwięki. Jeśli maluch nie odwraca główki w stronę źródła dźwięku lub nie reaguje na zmianę tonu głosu, trzeba uważniej obserwować dziecko. Jeśli maluch nie reaguje na dźwięki warto skonsultować się z logopedą i laryngologiem.
- • Do 1 roku życia - wraz z poznawaniem świata i rozwojem dziecko potrafi coraz więcej. Do ukończenia pierwszego roku życia maluch poza gaworzeniem powinien używać podstawowych słów, a także posługiwać się gestami oraz mimiką. Kiedy do logopedy z dzieckiem? Jeśli Twoja pociecha nie czyni postępów w nauce mowy, trzeba udać się na konsultację do specjalisty.
- • Do 2 roku życia - maluch powinien już sprawnie wskazywać i podawać różne przedmioty, a także stosować wyrazy dźwiękonaśladowcze. Bardzo ważne jest w tym czasie wspieranie dziecka w nauce nowych słów. Doskonale sprawdzi się nie tylko rozmowa, ale także czytanie bajek i opowiadanie różnych historii.
Wspieranie prawidłowego rozwoju mowy dziecka jest bardzo ważne. Warto robić to już od pierwszych miesięcy życia dziecka, aby uzyskać najlepsze efekty. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, warto zwrócić się do specjalisty. Publikacje napisane przez profesjonalistów pozwolą Ci dowiedzieć się, kiedy trzeba zareagować. Dobry logopeda dla dzieci dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zaproponuje skuteczne rozwiązania, które pomogą Twojemu dziecku.
Zabawki - bawią i uczą
Istnieje wiele godnych polecenia zabawek, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Także, jeśli chodzi o rozwój mowy, wybór jest imponujący. „Pucio Pierwsze zabawy” to propozycja, którą warto polecić każdemu rodzicowi, który pragnie zadbać o prawidłowy rozwój mowy swojej pociechy. W zestawie znajduje się aż 32 kolorowych obrazków, które na pewno zainteresują Twoje dziecko. Każdy obrazek przedstawia wyrażenie dźwiękonaśladowcze oraz obiekt lub zwierzę, które wydaje ten dźwięk. Tym zestawem można bawić się z dzieckiem, które ukończyło pierwszy rok życia. „Pucio Pierwsze zabawy” dostarczy Twojemu dziecku nie tylko wiele radości i uśmiechu, ale także jest doskonałym wsparciem prawidłowego rozwoju mowy.
„Pucio gdzie to położyć?” to kolejna świetna propozycja, którą pokochało wielu rodziców i wiele małych pociech. W zestawie znajduje się kilka plansz przedstawiających różne pomieszczenia znajdujące się w mieszkaniu Pucia, a także żetony z różnymi przedmiotami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie określonych przedmiotów do odpowiednich pomieszczeń. „Pucio gdzie to położyć?” to zestaw dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia, ale także dla starszych pociech. Dziecko może bawić się zgodnie z zasadami umieszczonymi w instrukcji lub wykonywać zadania powierzone przez rodzica.
Doskonałym sposobem na wsparcie prawidłowego rozwoju mowy jest czytanie opowiadań, bajek i wierszyków. „Wierszyki paluszkowe” to rytmiczna książeczka, dzięki której rodzic może zadbać o więź z dzieckiem i wspierać jego rozwój. Książeczka zawiera wiele ciekawych wierszyków, które nie tylko bawią, ale także uczą. Regularne czytanie to sposób na wsparcie prawidłowego rozwoju mowy dziecka, a także sposób na wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze. „Wierszyki paluszkowe” oprawione są w twardą okładkę, dzięki czemu zniosą naprawdę wiele przygód.
Pomoc specjalisty - nie warto czekać
Warto być na bieżąco z informacjami, które dotyczą prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Trzeba także pamiętać, że czekanie na samoistne rozwiązanie się problemów nie jest dobrym rozwiązaniem. Logopeda dla dzieci to specjalista, któremu warto zaufać. W rozwiązaniu zauważonych problemów ważne są ćwiczenia, logopeda może zalecić także inne rozwiązania, takie jak gry i zabawy językowe czy naukę prawidłowego jedzenia. Regularne ćwiczenia to sposób na rozwiązanie problemu. Ważne są ćwiczenia buzi oraz języka, a także ćwiczenia motoryki małej. Możliwości jest wiele, a specjalista udzieli skutecznych porad i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z mową, nie zwlekaj i zgłoś się do specjalisty jak najszybciej. Pamiętaj, że problem nie rozwiąże się sam, a ćwiczenia z dzieckiem w domu mają ogromne znaczenie i należy o nich pamiętać. Jeśli podczas wizyty u specjalisty coś okaże się niejasne, nie bój się dopytać o szczegóły.
Komentarze (0)