- today
Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?
Okazało się, że w szpitalu nikt nie naciska na natychmiastową kąpiel. Wynika to z tego, że noworodek pokryty jest mazią płodową, która wykazuje pozytywne działanie na skórę i nie tylko. Maź płodowa pomaga utrzymywać odpowiednią wilgotność oraz temperaturę skóry. Dodatkowo w swoim składzie zawiera również dobroczynne bakterie pochodzące od matki. Po porodzie noworodek jest dokładnie wycierany, ale maź dalej na nim pozostaje. Tak naprawdę decyzję o kąpieli pozostawia się rodzicom. Natomiast nie ma konieczności robienia tego w murach szpitala. Spokojnie pierwszą kąpiel można odbyć po powrocie do domu, czyli mniej więcej w 3 dobie życia noworodka. Są też głosy, że można z tym poczekać nawet 7 dni. Jednakże ja postanowiłam wykąpać dziecko zaraz po powrocie ze szpitala. Dlaczego? W szpitalu jest bardzo wiele drobnoustrojów, niektórych bardzo groźnych, więc wolałam umyć dziecko zaraz po powrocie do domu.
Jak często kąpać niemowlaka?
Najnowsze zalecenia mówią o tym, że nie trzeba kąpać niemowlaka codziennie. Decydując się na codzienne mycie, warto pamiętać, żeby były krótkie i z użyciem mało drażniących środków. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, ze faktycznie codzienna kąpiel nie jest konieczna. Wystarczyło, gdy ów rytuał odbywał się co drugi dzień.
Jak się okazuje codzienna i długa kąpiel, przy zastosowaniu nieodpowiednio delikatnych środków myjących, negatywnie wpływa na stan skóry dziecka. Zaburza naturalny film ochronny skóry, ale też skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia oraz szybciej traci wodę. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i cienka, więc kąpiel co drugi czy trzeci dzień jest optymalną ilością dla nowego członka rodziny.
Temperatura wody - kolejny ważny aspekt
W tym celu wyposażyłam się w przydatne urządzenie, jakim jest termometr, ale dodatkowo uruchomiłam mój łokieć. Wyposażyłam się w porządny termometr firmy Shnuggle. Wykonany jest z bezpiecznych materiałów i ma ciekawy kształt - w tym przypadku okazało się, że jestem sroką, która lubi oryginalne i wysokiej jakości produkty. Oprócz kształtu kamienia posiada również czytelny wyświetlacz.
Co do samej temperatury wody musi być ona 1-2 stopnie wyższa od temperatury ciała niemowlaka. Idealnie jest, gdy pomiar temperatury pokazuje 37'C, który na pewno zapewni komfort i bezpieczeństwo noworodkowi. Jednakże mimo posiadania termometru, zawsze za pomocą łokcia sprawdzałam, czy na pewno temperatura wody jest w porządku.
W czym kąpać niemowlaka?
Wiedziałam, że wybór płynu do kąpieli dla noworodka nie może być dziełem przypadku. Postawiłam na naturalny skład, a dokładnie na kosmetyki organicznie. Używałam ich kilka, ale jeden z nich sprawdził mi się szczególnie dobrze. Był to organiczny płyn do kapieli, który kupiłam w sklepie Popaopa - zapadła mi w pamięć oryginalna nazwa sklepu. Co do samego płynu ważne jest, aby nie zawierał parabenów, sls-ów, sztucznych barwników, gdyż mogą one niekorzystnie wpływać na stan skóry dziecka. Składniki pochodzenia naturalnego idealnie współgrają ze skórą malucha. Nie powodują podrażnień, skóra jest dostatecznie nawilżona, a to, co najważniejsze nie narusza naturalnej bariery skóry.
Na rynku jest coraz więcej naturalnych kosmetyków i szczerze mogę je Wam polecić.
Wanienka dla noworodka - jaką wybrałam?
W moim przypadku ważne było to, aby jeden rodzic był w stanie bezpiecznie wykapać dziecko. Wynikało to z faktu, że bardzo często byłam sama, gdyż mąż dużo pracował. Ponownie wybrałam produkt firmy Shnuggle. Co mnie do niej przekonało? Otóż ich wanienka jest niewielkich rozmiarów, ma również ergonomiczny kształt. Wyposażona jest w profilowane dno oraz piankowe oparcie dla plecków i głowy niemowlaka - elementy, które zapobiegają ześlizgnięciu się noworodka.
Czułam się bezpiecznie, myjąc w niej dziecko. Dodatkowo wyposażona jest w odpływ, więc nie musiałam dźwigać ciężkiej wanienki z wodą. Miałam też okazję myć dziecko w klasycznej wanience i nie wspominam tego dobrze. Dla większych dzieci na pewno się sprawdzi, ale dla noworodka zdecydowanie polecam Shnuggle, który skradł moje serce.
Kąpiel w krochmalu - szybka pomoc przy problemach skórnych
Na koniec ciekawostka, którą poleciła mi nasza pediatra. Przy odparzeniach, potówkach czy wysypce alergicznej ulgę dziecku przyniesie kąpiel w krochmalu. Moje dziecko kilka razy miało odparzenie na pupie, a kąpiel w krochmalu przyniosła nam zdecydowaną poprawę. Poniżej przepis na przygotowanie takiej kąpieli:
-
Zagotuj w garnku 5 litrów wody
-
W litrze zimnej wody rozpuść 10 łyżek mąki ziemniaczanej
-
Roztwór mąki przelej do gorącej wody i dokładnie wymieszaj - pożądana konsystencja jest porównywalna do gęstości kisielu
-
Całość przelej do wanienki i zorganizuj dziecku około 5-minutowe moczenie
Mam nadzieję, że wpis okazał się przydatny. Pierwsza kąpiel na pewno nie będzie już wydawać się taka straszna.
Anonimowa Mama
Komentarze (0)