Karmienie na leżąco -Wady i zalety.

Karmienie na leżąco -Wady i zalety.

Karmienie noworodka na leżąco

Nie da się ukryć, że tuż po porodzie mamy nie czują się najlepiej. Często są one obolałe i jedyne, o czym marzą to solidny odpoczynek. W związku z tym można powiedzieć, że wybór pozycji do karmienia noworodka jest dość mocno ograniczony. Większość mam zastanawia się, czy można karmić dziecko na leżąco? Okazuje się, że jest to pozycja jak najbardziej wskazana, a co więcej, najczęściej jest to pozycja, która będzie odpowiadała mamom tuż po porodzie. Warto zaznaczyć w tym momencie, że karmienie maluszka kilkanaście razy na dzień, jest ogromnym wyzwaniem, a problem ten może rozwiązać właśnie karmienie noworodka na leżąco. Warto w tym momencie zauważyć, że jeśli mama urodziła dziecko siłami natury, karmienie go w pozycji siedzącej może sprawiać ogromną trudność, a nawet jest niewskazane. Karmienie piersią na leżąco jest więc idealnym sposobem na to, by zarówno mama jak i maluszek czuli się dobrze. Zanim poznamy wady i zalety tego rozwiązania, warto dowiedzieć się, jak poprawnie ułożyć się do karmienia piersią na leżąco. Oto krótka instrukcja dla młodych mam:

  • po pierwsze połóżcie się wygodnie i komfortowo na boku, a ramię oprzyjcie na łóżku. Kolejno umieśćcie głowę na poduszce, a drugą poduszkę podłóżcie pod plecy, dla zapewnienia sobie maksymalnej wygody.

  • kolejno połóżcie niemowlę blisko przy sobie, tak by jego brzuszek stykał się z waszym. Główka maleństwa powinna spoczywać na waszym ramieniu, a przedramieniem należy podeprzeć plecy dziecka.

  • jeśli buzia dziecka znajduje się na wysokości piersi, wówczas możecie rozpocząć karmienie. Niemniej, jednak jeśli po ułożeniu główka maleństwa wciąż znajduje się nieco wyżej niż brodawka piersi, warto położyć dziecko na łóżku, a ramieniem podpierać je od strony pleców.

Warto zaznaczyć w tym momencie, że mamy, które urodziły przy pomocy cesarskiego cięcia, będą tylko i wyłącznie wstanie karmić swojego maluszka w pozycji leżącej. Dolna połowa ich ciała znajduje się w dalszym ciągu pod wpływem znieczulenia, a wówczas, by przystawić dziecko do piersi niezbędna będzie pomoc położnej. Wówczas młoda mama powinna:

  • leżeć na plecach z głową wysoko oparta o poduszkę- warto pamiętać, że przy znieczuleniu zewnątrz oponowym przez parę godzin mama nie może podnosić głowy wyżej, niż ponad poziom tułowia.

  • kolejnym krokiem jest skorzystanie z pomocy położnej, która ułoży dziecko na mamie lub wzdłuż jej ciała.

  • kolejno mama musi podeprzeć swoje maleństwo ramieniem i sprawdzić, czy jego główka znajduje się na wysokości piersi.

Karmienie na leżąco i jego zalety

Karmienie piersią na leżąco jest idealnym rozwiązaniem, które sprawdza się nie tylko podczas dziennego karmienia noworodka. Pozycję tą można wykorzystać również podczas karmień nocnych, kiedy to mama decyduje się spać ze swoim maluszkiem. Największą zaletą karmienia na leżąco jest fakt, że mama będzie o wiele bardziej wypoczęta i wyspana, gdyż wystarczy jedynie, że odwróci się na bok, a już będzie mogła nakarmić dziecko. Warto również zwrócić uwagę na to, że karmienie noworodka na leżąco, świetnie sprawdza się również w ciągu dnia, gdy maluch np. postanowi uciąć sobie drzemkę w trakcie jedzenia, wówczas mama nie musi go budzić, a jedynie podeprzeć ręką plecy. Wiele młodych mam zastanawia się również, jaki jest związek pomiędzy karmieniem na leżąco a odbijaniem. Okazuje się, że nie trzeba się o to dłużej martwić, kiedy dziecko jest senne, automatycznie połyka znacznie mniej powietrza, a często po karmieniu w pozycji leżącej dodatkowe odbijanie jest po prostu zbędne. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że maluszka trzeba po karmieniu ułożyć na boku. Warto również wspomóc się poduszką do karmienia jak np. poduszka kura babci Dany, która zapewni i mamie i dziecku jeszcze większą wygodę.

Jakie wady ma karmienie noworodka na leżąco?

Karmienie na leżąco nie jest jednak pozbawione wad. Wielu specjalistów wskazuje na to, że karmienie na leżąco a zapalenie ucha łączy pewna zależność. Gdy dziecko karmione jest w pozycji leżącej, pokarm o wiele łatwiej może przemieścić się do nosogardła. Taki proces znacznie sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Warto pamiętać, że jeśli maluszek boryka się z nawracającymi infekcjami, to najrozsądniej będzie rozważyć zmianę pozycji do karmienia.

Czy można karmić dziecko butelką w pozycji leżącej?

Okazuje się, że karmienia dziecka butelką, kiedy leży ono na pleckach może być dla niego dość niebezpieczne. Nie tylko grozi to zachłyśnięciem, a także zakrztuszeniem się, ale, co więcej, może doprowadzić do cofnięcia pokarmu. Warto również wspomnieć, że podczas karmienia jest również dobrze zapewnić dziecku bliskość rodzica. Jeśli więc mamy decydują się na karmienie butelką, lepiej będzie je wyjąć z łóżeczka i wziąć na ręce i dopilnować, by jego głowa ułożona była wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu znacznie zminimalizowane zostanie ryzyko zakrztuszenia się.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz