- today
Co daje dziecku używanie jeździka?
Jeździki stały się zdrowszą i bardziej naturalną alternatywą dla chodzików. Ich zadaniem jest wsparcie rozwoju ruchowego dziecka. Dziecko siada na jeździku i odpycha się nogami. Wzmacnia więc mięśnie nóg, ale też ćwiczy koordynację ruchową. Umiejętność synchronizacji pracy kończyn jest kluczowa, ponieważ dziecko rzadziej upada i jest bardziej sprawne. Podczas przemieszczania się na jeździku, maluch ćwiczy także zmysł równowagi. Uczy się tak balansować ciałem, aby nie chwiać się, gdy odrywa jedną stopę od podłoża. Jeździk dla rocznego dziecka pozwala mu więc doskonalić umiejętność chodzenia.
Używanie tego typu zabawek zwiększa też wyczucie przestrzeni u najmłodszych. Dziecko uczy się omijać przeszkody i dopasowywać szybkość poruszania się do odległości, którą musi pokonać. Stopniowo poznaje także możliwości swojego ciała. Dziecko zaczyna rozumieć, jakiej siły musi użyć, żeby wykonać określony ruch. Warto wspomnieć także o rowerkach biegowych, które są bardziej zaawansowaną wersją jeździków. Ich stosowanie pozwala przygotować dziecko do nauki jazdy na rowerze. Tego typu jeździk jest prostszy w obsłudze od rowerka na czterech kołach. Zaletą tych zabawek jest przede wszystkim zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Ma to znaczenie szczególnie obecnie, gdy maluchy od najmłodszych lat posiadają dostęp do smartfona i zróżnicowanych programów telewizyjnych.
Od kiedy dziecko może używać jeździka?
Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy jeździk dla dziecka będzie praktyczny i bezpieczny. Tego typu zabawki są projektowane głównie z myślą o dzieciach powyżej 12. miesiąca życia. Roczny maluch znajduje się w bardzo ważnym stadium rozwoju, ponieważ uczy się samodzielnie chodzić. Jeździk wspomaga ten proces, ponieważ zapewnia dziecku asekurację. Jego zastosowanie przynosi korzyści rodzicom i ich pociechom. Dziecko może poczuć się pewniej, bo jest mniej narażone na upadek. Jeździk zachęca najmłodszych do eksploracji najbliższej przestrzeni. Zabawka odciąża także rodziców, którzy nie muszą podtrzymywać dziecka w niewygodnej, pochylonej pozycji. Maluch ma się czego trzymać, dlatego nie brudzi ścian i mebli, szukając podparcia, gdy traci równowagę. Dla rocznego dziecka jeździk pełni głównie rolę pchacza. Maluch przemieszcza się, trzymając uchwyt znajdujący się z przodu zabawki.
Dwuletnie dziecko porusza się już znacznie bardziej sprawnie. Najchętniej siada więc na jeździku i przemieszcza się, odpychając się na zmianę nogami. Jeździk jest przydatny, nie tylko w domu, ale też poza nim. Dzięki tego typu zabawkom dziecko może pokonywać większe odległości podczas spacerów, dzięki czemu maluch wzmacnia mięśnie nóg i rozwija koordynację ruchową. Starsze dziecko uczy się także planowania kierunku jazdy oraz samodzielnego rozpędzania się i zatrzymywania.
Jak wybrać odpowiedni jeździk dla dziecka?
Wybór jeździków na rynku jest naprawdę duży. Producenci prześcigają się w projektowaniu zabawek, które będą miały formę ciekawą dla dzieci. Można wybrać proste modele w formie zwierzątek lub jeździki, wyposażone w stymulujące dodatki, takie jak światła lub melodyjki. Należy jednak pamiętać, że dziecko będzie używać zabawki, nawet przez kilka godzin dziennie. Głośne dźwięki lub szybko zmieniające się światła mogą być więc męczące dla najmłodszych i ich rodziców. Mnogość wzorów pozwala znaleźć zabawkę, której dziecko będzie chętnie używać. Jeździki dla dziewczynek mogą być produkowane w kształcie jednorożców, pszczół lub innych zwierzątek. Jeździk dla chłopca zazwyczaj będzie bardziej interesujący, jeśli wybierzemy kształt roweru lub samochodu.
Walory estetyczne nie są jednak jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zabawki. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów dla dzieci, kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo. Jeździk nie może mieć ostrych krawędzi ani małych elementów, które dziecko mogłoby łatwo odczepić od zabawki i połknąć. Najlepiej, jeśli jest wykonany z miękkich materiałów, aby dziecko uniknęło bolesnych uderzeń. Istotne jest także, aby materiał był łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ używana codziennie zabawka z pewnością szybko się zabrudzi. Jeździk powinien dawać maluchowi szerokie możliwości. Im starsze dziecko, tym bardziej chce odkrywać otaczającą przestrzeń i odważniej się przemieszcza. Jeździk powinien więc nie tylko poruszać się w przód i w tył, ale także wokół własnej osi.
Żyjemy w czasach, w których coraz więcej przedmiotów jest jednorazowego użytku. Warto jednak zainwestować w zabawki, które posłużą dziecku dłużej, niż kilka miesięcy. Do takich produktów należą właśnie jeździki, skutecznie zachęcające najmłodszych do ruchu i wspierające rozwój koordynacji ruchowej.
Komentarze (0)