- today
Jak rozpoznać, że dziecko ząbkuje?
Objawy ząbkowania są bardzo charakterystyczne, tak więc nietrudno je rozpoznać. Pojawiają się zazwyczaj około szóstego miesiąca życia dziecka, ale warto pamiętać, że każdy maluch jest inny. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować w drugim lub trzecim miesiącu życia, jest to kwestia indywidualna. Jakie są objawy ząbkowania? Te najbardziej charakterystyczne dotyczą zachowania dziecka. Maluch staje się drażliwy i więcej płacze, wkłada rączki do buzi. Można zauważyć także zwiększone ślinienie, dotykanie okolic policzka i zmniejszony apetyt. Mogą pojawiać się takie nietypowe objawy, takie jak wysypka skórna, katar lub kaszel. Jak pomóc swojemu dziecku w tym trudnym czasie? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na ząbkowanie.
Gryzaki i żele — sprawdzone sposoby na ząbkowanie
Jednym z najpopularniejszych sposobów na ząbkowanie jest zastosowanie gryzaka. Dzięki niemu dziecko może rozmasować dziąsła, co znacznie zmniejsza ból. Warto także wspomnieć, że gryzak pomaga ćwiczyć maluchowi koordynację ruchową, dzięki czemu dziecku coraz sprawniej radzi sobie z chwytaniem i przekładaniem przedmiotów. Dobrej jakości gryzak zajmie dziecko i uśmierzy ból, maluch będzie także nieco spokojniejszy.
Wybierając gryzak, warto zdecydować się na produkt pochodzący z oferty uznanej marki. Doskonale sprawdza się na przykład gryzak silikonowy Little Dutch, wykonany jest z bezpiecznych materiałów, a w ofercie znajdują się różne ciekawe propozycje. Ciekawy kształt lodów czy tęczy i kolorystyka na pewno zachęcą Twoje dziecko do skorzystania z gryzaka. Każdy gryzak silikonowy Little Dutch jest stworzony w taki sposób, aby dziecko bez większego trudu mogło utrzymać przedmiot w dłoni. Warto także wspomnieć, że gryzaki tej uznanej marki posiadają teksturę, która umożliwia różnorodny masaż dziąseł i przynosi ulgę maluchowi. Pamiętaj, aby dbać o odpowiedni poziom higieny. Regularnie oczyszczaj gryzak i zawsze przed podaniem go dziecku upewnij się, że przedmiot jest czysty.
Sprawdzony sposób na uśmierzenie bólu i swędzenia to także żele na ząbkowanie. Taki preparat znajdziesz w aptece, wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy Twój maluch powinien korzystać z takiego żelu, zawsze warto upewnić się na konsultacji u pediatry. Dobrej jakości żel szybko uśmierzy ból i swędzenie przynosząc dziecku ulgę.
Jeśli decydujesz się na sposoby takie jak żele na ząbkowanie, pamiętaj, że leki powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ważne są także dawki, których bezwzględnie należy przestrzegać. Wszystkie ważne informacje znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania, warto zapoznać się z nią przed podaniem leku dziecku. Upewnij się także, że data przydatności do spożycia nie została przekroczona.
Inne sposoby na ząbkowanie
Gryzaki i żele to sprawdzone sposoby na ząbkowanie. Warto jednak pamiętać także o innych dostępnych akcesoriach. W aptekach dostępne są nakładki na palec i specjalne szczoteczki przeznaczone do masażu dziąseł ząbkującego dziecka. Warto je wykorzystać, jeśli dziecko niechętnie posługuje się gryzakiem. Trzeba także pamiętać, że czasami ból jest zbyt mocno nasilony i dziecko może protestować przed takim masażem. Wówczas należy wykonać delikatny masaż policzków, który także okazuje się bardzo pomocny.
Wiesz już, jakie są objawy ząbkowania oraz jak można pomóc dziecku za pomocą dostępnych akcesoriów. Warto także pamiętać, że w tym trudnym czasie czułość i bliskość rodzica mają jeszcze większe znaczenie niż dotychczas. Poświęć czas maluchowi, gdy tego potrzebuje. Przytulanie i mówienie do dziecka spokojnym, łagodnym głosem to dobre rozwiązanie. Czas ząbkowania jest trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Warto wyposażyć się w dużą dawkę cierpliwości i zrozumienia, aby pomóc dziecku i ukoić jego ból.
Trzeba podchodzić z rozsądkiem do niektórych domowych sposobów na ząbkowanie. Niektóre z nich są skuteczne, ale nie do końca bezpieczne. Tak na przykład podanie maluchowi schłodzonego gryzaka przyniesie ulgę, ale zbyt zimny gryzak może spowodować jeszcze większy ból i cierpienie. Dodatkowo maluch, używając takiego gryzaka, może uszkodzić sobie śluzówkę. Jeśli chcesz podać dziecku zimny gryzak, włóż go na chwilę do lodówki, a nie do zamrażarki. Zawsze przed podaniem dziecku schłodzonego gryzaka upewnij się, że nie jest on zbyt zimny.
Jeśli Twoja pociecha przechodzi ząbkowanie wyjątkowo boleśnie i żaden z wymienionych sposobów nie jest wystarczający, warto udać się na wizytę do pediatry. Specjalista poleci inne produkty lub sprawdzone sposoby na ząbkowanie, które pomogą Twojemu dziecku.
Komentarze (0)