- today
Jak wybrać lampkę do pokoju dziecięcego?
Lampka dziecięca musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, aby nie była wyłącznie estetyczna, ale też funkcjonalna. Po pierwsze, należy wciąż pod uwagę bezpieczeństwo. Ma to kluczowe znaczenie, za każdym razem, gdy wybieramy element wyposażenia pokoju dziecięcego. Lampka nie może posiadać ostrych krawędzi. Najlepiej, aby była miękka w dotyku. Nie może oczywiście zawierać małych elementów, które dziecko mogłoby odczepić i połknąć.
Powinniśmy wziąć pod uwagę także źródło zasilania. Większość rodziców preferuje lampki na baterie. Można postawić je w dowolnym miejscu w pokoju, nie zwracając uwagi na dostępność gniazdka elektrycznego. Warto jednak upewnić się, że baterie, pasujące do lampki, są tanie i łatwo dostępne. Jeśli wybierzemy urządzenie zasilane z sieci, nie powinno mieć zbyt długiego kabla, który ciągnąłby się po pokoju. Dziecko mogłoby łatwo ściągnąć lampkę z szafki lub się przewrócić. Wiele lampek posiada też opcję stopniowania jasności. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wieczorem możemy mocniej oświetlić pokój, a gdy ułożymy dziecko do snu - przyciemnić światło, aby łatwiej było go nie rozbudzać. Wydzielanie melatoniny, nazywanej hormonem snu, jest ściśle powiązane z ciemnością. Jeśli w pokoju jest więc zbyt jasno, mogą pojawić się problemy ze snem u dziecka.
Nie da się ukryć, że podczas zakupu, cena również ma znaczenie. Jeśli jednak jest znacznie niższa, od pozostałych produktów, dostępnych na rynku, powinniśmy zachować ostrożność. Bardzo tania lampka prawdopodobnie została wykonana ze słabej jakości materiałów. Jej wybór będzie więc tylko pozorną oszczędnością, ponieważ produkt szybko się zepsuje. Należy też pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych. Wyposażenie, znajdujące się w ich pokojach powinno więc być wykonane z najwyższej jakości materiałów.
Jak dopasować lampkę do wieku dziecka?
Każdy rodzic wie, że z wiekiem, potrzeby dziecka dynamicznie się zmieniają. Lampka dla niemowlaka i małego dziecka powinna dawać stosunkowo mało światła. Doskonale sprawdzają się np. projektory, które wyświetlają gwiazdy lub inne kształty na suficie. Ciemność jest rozproszona, co uspokaja dziecko, a jednocześnie maluch może spokojnie spać, ponieważ nie jest pobudzany przez intensywne światło.
W pokoju starszego dziecka sprawdzi się mocniejsze oświetlenie. Nasza pociecha powinna mieć możliwość samodzielnej kontroli intensywności światła. Z wiekiem, dziecko przesypia coraz mniejszą część doby, dlatego ważne jest, aby podczas zabawy pokój był dobrze oświetlony. Kilkulatek przywiązuje też dużą wagę do estetyki, zaczyna kształtować własne opinie i preferencje. Ważne więc, żeby podczas urządzania pokoju, brać jego opinię pod uwagę. Jeśli pomieszczenie będzie wyposażone w sposób atrakcyjny dla dziecka, maluch będzie chętnie spędzał w nim czas. Najmłodsi najczęściej wybierają lampki w kształcie zwierzątek lub nawiązujące do najpopularniejszych bajek.
Dodatkowe funkcje lampek nocnych dla dzieci
Coraz szerszy wybór produktów dla dzieci na rynku sprawia, że najmłodszych jest coraz trudniej zaskoczyć i zainteresować. Nawet rola lampek nocnych nie sprowadza się już wyłącznie do zapewniania źródła światła. Ciekawym rozwiązaniem dla niemowląt i małych dzieci jest lampka z pozytywką. Delikatne światło i uspokajająca melodia ułatwiają ułożenie malucha do snu.
Starsze dzieci cenią sobie bardziej intensywne bodźce. Lubią też dostosowywać wyposażenie pokoju do swoich potrzeb. Coraz popularniejsze stają się więc lampki o regulowanym poziomie jasności oraz zmieniające kolor. Najlepiej, jeśli można regulować je za pomocą pilota. Zmieniające się barwy przykuwają uwagę dziecka i pomagają mu się oderwać od urządzeń elektronicznych. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy, które samoczynnie się wyłączają np. po dwóch godzinach. Pozwalają dziecku spokojnie zasnąć, a następnie gasną, dzięki czemu oszczędzają prąd.
Gdy nasza pociecha zaczyna uczęszczać do przedszkola lub szkoły, pojawia się problem rannego wstawania. Tradycyjne budziki często są nielubiane przez dzieci, ponieważ używają głośnych, nieprzyjemnych dźwięków. Ciekawym rozwiązaniem jest np. lampka budząca światłem Rabbit&Friends. Światło stopniowo staje się coraz jaśniejsze, dlatego proces budzenia się przebiega bardziej spokojnie.
W życiu dziecka bardzo ważną rolę odgrywają rytuały. Codzienne powtarzanie tych samych wieczornych czynności o tej samej porze ułatwia maluchowi zasypianie. Najlepiej, jeśli towarzyszy im delikatne światło lampki nocnej.
Komentarze (0)