Jakie korzyści przynosi dziecku układanie puzzli?

Jakie korzyści przynosi dziecku układanie puzzli?

Puzzle ćwiczą pamięć

Pierwszą korzyścią, jaką dzieci czerpią z układania puzzli jest to, że ćwiczą one pamięć. Aby ułożyć daną układankę, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować obrazek, a następnie przenieść każdy element układanki do całości. Jest to świetne ćwiczenie na koncentracje, myślenie oraz pamięć wzrokową. Początkowo małe dzieci biorą poszczególne elementy mechanicznie, jednak z czasem uczą się analizować całość. 

Za odpowiednie zapamiętywanie odpowiedzialne są ośrodki kory mózgowej, które z czasem stają się coraz mniej sprawne, dlatego również osoby starsze powinny w wolnych chwilach układać puzzle. 

Nauka przez układanie puzzli 

Układanie puzzli ma także ogromne walory edukacyjne. Maluchy poprzez zabawę nabywają nowych zdolności. Na rynku dostępnych jest wiele tematycznych układanek np. z literkami, zwierzętami itd. Puzzle pozwalają np. na łączenie cyfr i liczb, którego efektem jest nauka liczenia. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. 

Poprzez układanie puzzli wiele osób uczy się podstawowych umiejętności, a także np. języków obcych, przyrody, geografii itd. Jest to nieocenione narzędzie do nauki wszystkiego. 

Wiele badań wskazuje także na skuteczność puzzli w procesie nauki matematyki. Małe dzieci, które mając kilka lat układały puzzle, później radziły sobie o wiele lepiej z zadaniami matematycznymi. Układanie puzzli to świetne ćwiczenia na myślenie, analizę oraz syntezę, a także kojarzenie i organizację. Z pewnością warto!

Układanie puzzli rozwija sprawności manualne

Kolejną bardzo ważną kwestią jest rozwój sprawności manualnych poprzez układanie puzzli. Mniejszym dzieciom warto kupić matę piankową, puzzle piankowe i tego typu produkty, które poprzez swoją strukturę stymulują rozwój motoryki małej i zdolności manualnych. Mają one większe wymiary, dzięki czemu małe dzieci świetnie sobie z nimi będą radziły. Później można zdecydować się na zakup mniejszych puzzli, które będą kształtowały sprawność paluszków i dłoni. Jest to szczególnie istotne w przypadku maluchów, które mają obniżony rozwój motoryki małej i spore problemy w pisaniu. 

Puzzle a praca w zespole 

Układanie puzzli to także znakomity sposób na ćwiczenie umiejętności pracy w zespole. Poszczególne układanki można układać z innymi dziećmi lub z rodzicami. Taka zabawa i współpraca pogłębia więzi, uczy współpracy, szacunku do innych osób, a także daje poczucie zadaniowości. Puzzle można podzielić na mniejsze części, a później złożyć je w całość. Możliwości jest wiele. Można także ćwiczyć układanie puzzli na czas. Ciekawą inicjatywą jest zakup dwóch takich samych zestawów puzzli i zrobienie zawodów, kto szybciej upora się z ich ułożeniem. 

Układanki to świetna zabawa, da każdego bez względu na wiek. Układanie pięknych ilustracji z wielu elementów daje naprawdę wiele radości. 

Jakie puzzle dla dzieci wybrać?

Jak widać puzzle mają bardzo dużo zalet. Stanowią one świetną propozycję zabawki rozwojowej dla dzieci w każdym wieku i dla starszych. Na rynku dostępne jest bardzo dużo propozycji najróżniejszych układanek. Dla najmłodszych dobrym rozwiązaniem będą najprostsze, kilkuelementowe obrazki. Świetnie się sprawdzą puzzle piankowe, wszelkie drewniane układanki, czy klockowe układanki. Jeżeli dziecko będzie sobie dobrze radziło z takim stopniem trudności, można zdecydować się na zakup nieco trudniejszego zestawu. Bardzo interesującą propozycją są puzzle magnetyczne oraz bardzo popularne w ostatnim czasie puzzle 3D. Układać w ten sposób można modele różnych pojazdów, kulę ziemską i wiele innych wzorów. Takie układanki wymagają dobrej spostrzegawczości, a także zdolności manualnych. Oczywiście strzałem w dziesiątkę są także zwyczajne puzzle, z których można utworzyć obrazek składający się z kilkudziesięciu, kilkuset, a nawet kilku tysięcy elementów różnej wielkości. 

Duże znaczenie w wyborze puzzli ma odpowiedni wzór. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment, dlatego z pewnością każdy znajdzie najlepsze rozwiązanie dla siebie. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z układanek przedstawiających Świnkę Peppę, Myszkę Miki, Kubusia Puchatka, Auta itd. Z kolei starsze dzieci zaciekawią się bardziej skomplikowanymi układankami, które przedstawiają np. jakieś atrakcyjne widoczki i krajobrazy. 

Bardziej atrakcyjne układanki warto po ułożeniu skleić, zabezpieczyć antyramą i powiesić na ścianie. Jest to bardzo satysfakcjonujące. 

Układanie puzzli wspólnie lub ze samemu daje bardzo dużo radości. Warto poświęcić czas na tę aktywność, aby czerpać nieskończone korzyści z tak prostej i przyjemnej zabawy. Zastanawiając się nad idealnym prezentem dla najmłodszych i trochę starszych dzieci, warto zdecydować się na zakup puzzli. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz