- today
Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki?
Wielu rodziców zastanawia się, w jakim momencie bezpiecznie będzie zmienić gondolę na wózek spacerowy. Zakłada się, że należy z tym zaczekać przynajmniej do szóstego miesiąca życia dziecka. Młodsze maluchy nie przyjmują jeszcze na tyle stabilnej pozycji siedzącej, żeby móc bezpiecznie jeździć w klasycznej spacerówce. Można zdecydować się więc jedynie na wózek, w którym można pochylić siedzisko do tyłu, tak żeby nie pionizować malucha na siłę.
Oczywiście, każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Nie należy więc sztywno kierować się wiekiem, ale obserwować malucha. Jeśli chętnie siada i przyjmuje stabilną pozycję oraz żywo interesuje się otoczeniem, nadszedł odpowiedni moment, żeby przesadzić go z gondoli do wózka spacerowego.
Spacerówki dziecięce mogą się jednak bardzo od siebie różnić. W pierwszej kolejności należy brać pod uwagę kategorie wagowe. Na rynku są dostępne spacerówki do 17 kg. Będą one odpowiednie dla rocznego malucha, który zazwyczaj waży od 8 do 12 kg. Wózek spacerowy do 20 kg jest właściwy także dla większych dzieci, nawet do ok. 3. roku życia. Jeśli więc szukamy spacerówki dla dwulatka, taka kategoria wagowa będzie odpowiednia. Możemy zdecydować się również na spacerówkę do 25 kg, zwłaszcza jeśli nasza pociecha bardzo szybko się rozwija. Przykładem tego typu produktu jest spacerówka Leclerc Influencer, której może używać nawet kilkuletnie dziecko.
Spacerówka przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
Młodzi rodzice często nie wiedzą, jak umiejscowić dziecko podczas jazdy. Dopóki maluch porusza się w gondoli, oczywiste jest, że znajduje się przodem do opiekuna. Dzięki temu rodzic może obserwować, co dokładnie robi dziecko oraz podtrzymywać z nim więź przez mówienie do maluszka i kontakt wzrokowy. W większości spacerówek nasza pociecha znajduje się przodem do kierunku jazdy, co początkowo może wywoływać dyskomfort. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dziecko przodem w spacerówce będzie czuło się pewnie i bezpiecznie. Warto po prostu obserwować malucha i jego reakcje na otoczenie. Jeśli dziecko jest już ciekawe świata i żywo się rozgląda, można spróbować wozić je przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu rodzic i jego pociecha widzą to samo i mogą wymieniać się spostrzeżeniami, jeżeli dziecko potrafi już mówić. Na rynku dostępne są spacerówki z przekładaną rączką, które pozwalają na powrót do poprzedniej pozycji, w przypadku gdy maluch lub rodzic odczuwają niepokój.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka spacerowego?
Wybór produktów na rynku jest tak szeroki, że rodzice niejednokrotnie mają wątpliwości, jaką spacerówkę wybrać. Po pierwsze, należy brać pod uwagę komfort użytkowania, nie tylko dla dziecka, ale też rodzica. Maluch, który ma ponad rok, bardzo często towarzyszy nam w podróżach i innych aktywnościach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tak małe dziecko dość szybko się męczy. Żeby więc uniknąć noszenia go na rękach, zwłaszcza gdy waży już kilkanaście kilogramów, najlepiej zabrać ze sobą wózek. Najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowa spacerówka, którą można łatwo i szybko złożyć. Tego typu wózek jest doskonały dla aktywnych rodziców oraz osób, które mają niewielkie mieszkania. Składaną spacerówkę można bardzo łatwo przenosić, przechowywać w domu, schować do bagażnika lub przewieźć transportem publicznym.
Warto upewnić się, że możemy złożyć wózek w łatwy i szybki sposób. Wygodnym rozwiązaniem jest spacerówka składana jedną ręką. Dzięki temu unikniemy rozkładania kolejnych elementów, które może być kłopotliwe, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Na rynku dostępne są spacerówki, składane za pomocą jednego przycisku. Przykładem takiego produktu jest wózek Leclerc. Pozwala na prowadzenie aktywnego stylu życia, nawet jeśli nasz maluch nie może jeszcze pokonywać samodzielnie zbyt długich dystansów.
Możliwość składania oczywiście nie jest jedyną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej spacerówki. Duże znaczenie ma również materiał wykonania wózka. Najlepiej, jeśli jest wodoodporny. Podczas spaceru z maluchem, zawsze może zepsuć się pogoda, dlatego wózek nie powinien nasiąkać od deszczu. Należy zwrócić uwagę również na folię przeciwdeszczową oraz osłonę od wiatru. Jeśli trafimy na złą pogodę, budka może nie zapewnić maluszkowi wystarczającej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wybór wózka spacerowego może się wydawać skomplikowany. Warto jednak skupić się na najważniejszych funkcjach, a nie gadżetach, które niejednokrotnie okazują się bezużyteczne.
Komentarze (0)