- today
Nie każdy płacz oznacza to samo
Z góry trzeba przyznać, że płacz to nie wszystko, na co powinien zwrócić uwagę rodzic. Ważna jest cała mowa ciała, dzięki której można zrozumieć, dlaczego dziecko płacze. Pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb malucha.
Dodatkowo sam płacz także przybiera różne formy. Może być marudzący, kwilący, głośny itp. Jego długość, intensywność i rodzaj pozwalają określić lepiej przyczynę.
Powodami mogą być:
-
zmęczenie,
-
nadmiar bodźców,
-
zbyt ciepło lub zimno,
-
głód,
-
potrzeba bliskości,
-
ząbkowanie,
-
kolka.
Zmęczenie
Zwłaszcza na samy początku jedną z przyczyn może być po prostu zmęczenie. Gdy maluch nie potrafi zasnąć, zaczyna być coraz bardziej rozdrażniony i płacze, co nie pomaga w zaśnięciu. Najpierw brzmi to trochę jak kwilenie, ale już po chwili przechodzi w intensywny płacz. Do tego dziecko macha rączkami, przeciera oczy, ziewa i łapie się za uszko.
Nie zawsze dziecko zaśnie samo w łóżeczku. Często rodzice muszą do niego przyjść, utulić je, pogłaskać po główce, ponosić i pomóc w uspokojeniu się. Nieraz też decydują się na kokon dla dziecka, który daje maluchowi poczucie, jakby znów był łonie matki, gdzie jest bezpiecznie i nic mu nie zagraża.
Jeśli jednak dziecko budzi się z płaczem, to warto znów do niego przyjść, utulić do snu i pomóc w zaśnięciu. Przeważnie pociecha zasypia całkiem szybko, jeśli wystarczająco prędko zareagujemy.
Nadmiar bodźców
Inną przyczyną płaczu dziecka jest przebodźcowanie. Maluch wykonuje chaotyczne ruchy rąk i nóg, odwraca główkę od światła czy ludzi, czym pragnie pokazać nam, że nie chce już zabaw, ale pragnie odpoczynku. W takiej sytuacji najlepiej wyjść do innego pomieszczenia, gdzie jest spokojnie, cicho i w miarę ciemno, co ułatwi dziecku zrelaksowanie się.
Zbyt ciepło lub zimno
Inną przyczyną jest także temperatura. Sami przecież nie przepadamy, gdy jest nam za zimno lub za gorąco. Podobnie jest w przypadku pociechy, która może zacząć marudzić, by zwrócić naszą uwagę na ten aspekt.
Gdy zastanawiamy się nad tym, warto sprawdzić kark malucha. Ciepły i spocony może być oznaką, że jest mu za gorąco. Wtedy należy zdjąć mu jedną warstwę okrycia. Najczęściej zdarza się to w chłodniejsze dni, gdy rodzice pragną, by dziecku było jak najcieplej, przez co doprowadzają do przegrzania, a to jedynie wzmacnia podatność na infekcje.
Gdy jest za zimno, maluch głośno płacze, ma gęsią skórkę, drży mu dolna warga, a nosek i kończyny są chłodniejsze. Wtedy można włożyć dziecko do kokonu La Millou, w którym będzie mu cieplej i przyjemniej np. podczas snu czy spaceru.
Głód
Powodem, dla którego dziecko budzi się z płaczem, jest przeważnie głód. Maluch zaczyna wtedy pokasływać, kwilić, a płacz staje się potem wyraźniejszy i rytmiczny. Oblizuje się, mlaska, pokazuje języczek lub wkłada rączki do buzi. Przeważnie takie sygnały wysyła po 2-3 godzinach od ostatniego okarmiania.
A jeśli po karmieniu płacz nie ustaje, można zwrócić uwagę na dwie kwestie:
-
jak zachowuje się dziecko podczas karmienia,
-
jak zachowuje się po karmieniu.
Jeśli podczas karmienia krzywi się, może się okazać, że nie smakuje mu mleko przez jakiś intensywny składnik, jaki spożywa matka, np. czosnek czy zioła. Warto się go zatem pozbyć z własnego jadłospisu.
W drugim przypadku, gdy dziecko pluje, marudzi i płacze, może chodzić o przejedzenie. Wtedy warto ponosić dziecko do odbicia. Może się także zdarzyć, że nieco uleje, co także w takiej sytuacji może być pożądane.
Potrzeba bliskości
Przyczyna tego, dlaczego dziecko płacze, może leżeć także w potrzebie bliskości. Gdy maluch zaczyna miauczeć, może to oznaczać, że tęskni za rodzicami i pragnie się przytulić. Często wtedy tez rozgląda się za mamą lub tatą. A gdy zostanie wzięty na ręce, od razu się uspokaja. W przypadku braku zainteresowania zaciska piąstki i napina ciało.
Ząbkowanie
Ta przyczyna pojawia się szczególnie u starszych niemowląt, gdyż ząbkowanie nie należy do najprzyjemniejszych etapów. Maluch może się obficie ślinić, gorączkować, odczuwać ból. Przeważnie też wkłada do buzi rączki i przedmioty. W takiej sytuacji możemy smarować dziąsła specjalnymi żelami, które łagodzą ból, lub podawać schłodzony gryzak. W przypadku gdy dziecko budzi się z płaczem w środku nocy, można także skonsultować się z lekarzem, by przepisał odpowiedni lek.
Kolka
Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 5. miesiąca życia, to czasami przydarzy mu się kolka jelitowa, która objawia się głośnym i piskliwym płaczem. Maluch się wtedy napina, na twarzy pojawia się grymas bólu, a płacz nie ustaje przez trzy godziny. Przeważnie objawy nasilają się po karmieniu. Często też dzieci z kolką wymiotują, ulewają, mają głośne gazy. Najlepiej wtedy postawić na kąpiel lub masaż, które nico złagodzą ból.
Komentarze (0)