Jak wygląda rozwój mowy dziecka?

Jak wygląda rozwój mowy dziecka?

Rozwój mowy u dziecka- etapy

Mowa dziecka na samym początku pełna jest chaosu i niezrozumiałych artykulacji, niemniej jednak jest to wyznacznik tego, że maluch rozwija się prawidłowo do swojego wieku. Rozwój mowy u dziecka przypada na okres od narodzin, do około 7 roku życia. Można go podzielić na poszczególne etapy, które powinny następować chronologicznie po sobie. Jakie są więc etapy rozwoju mowy u dziecka?

Jak mowa rozwija się u maluszka?- poszczególne etapy

W rozwoju mowy u dziecka wyróżnia się następujące okresy:

  • okres melodii- przypada on od momentu urodzenia, aż do 1 roku życia. Wówczas dziecko komunikuje się z otoczeniem przy pomocy krzyku, a dzięki temu rodzice mogą rozpoznać, że czegoś ono potrzebuje. Około 7 miesiąca życia, maluch zaczyna reagować na mowę i potrafi już ją rozróżnić przykładowo reagując płaczem na podniesiony ton. Około 10 miesiąca życia pojawiają się tak zwane echolalie, kiedy dziecko wykazuje zdolność do powtarzania zasłyszanych i własnych słów. W 12 miesiącu życia maluch zaczyna rozumieć, co się do niego mówi i jest w stanie reagować na swoje imię. Rodzice w tym momencie mogą również zauważyć, że dziecko wypowiada pierwsze słowa z o wiele większym zrozumieniem.

  • okres wyrazu- ten etap rozwoju mowy u dziecka przypada na okres od 1 do 2 roku życia. Wówczas dziecko uczy się i rozumie o wiele więcej słów, a także zdań, niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć. Do dziecięcego słowika można dodać samogłoski, a także spółgłoski. To właśnie wtedy rodzice mogą usłyszeć wypowiedziane przez dziecko pierwszy raz "mama" lub "tata". Warto wiedzieć, że często malec w tym okresie uproszcza wymowę słów, wymawiając pierwszą sylabę lub ostatnią sylabę danego wyrazu. W okresie od 14 do 15 miesiąca życia dziecko składa coraz więcej pojedynczych wyrazów, a towarzyszy temu szybki rozwój ruchowy i umysłowy.

  • okres zdania- przypada on od 2 do 3 roku życia maluszka i można uważać ten okres za prawdziwy rozkwit mowy u dziecka. W tym momencie buduje ono samodzielnie proste zdania, które z czasem przeistaczają się w dłuższe wypowiedzi. Co więcej, można zaobserwować również tworzenie zdań pytających i rozkazujących. Początkowo dziecko używa czasowników w formie bezokolicznika, a trudne do wymówienia głoski zastępuje łatwiejszymi. 

  • okres swoistej mowy dziecka- zwykle następuje między 3 i 7 rokiem życia i nazywa się również okresem rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym. To jest idealny moment, by rodzice zauważyli czy nie ma problemu z tak zwanym opóźnionym rozwojem mowy u dziecka. Maluch rozwija się szybko, a jego zdolności komunikacyjne stale rosną. Słownictwo staje się coraz bardziej zaawansowane, a także rozpoczyna tworzenie zdań złożonych. Mogą nawet pojawić się neologizmy, a 3-letnie dzieci, są w stanie komunikować się z otoczeniem.

Czy rozwój mowy u dziecka przebiega prawidłowo?

Bardzo często rodzice są zaniepokojeni tym, czy mowa u ich pociechy rozwija się prawidłowo. Często również konsultują rozwój mowy dziecka z logopedą, by upewnić się, że wszystko przebiega dokładnie tak jak powinno. Otóż, zanim rodzice wpadną w panikę, warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Co to oznacza w praktyce? Otóż podane powyżej normy wiekowe nie są sztywnymi schematami, a jedynie wskazówkami, jak powinien przebiegać rozwój mowy u dziecka w poszczególnych latach jego życia. Warto jednak przygotować się na to, że mogą pojawić się niewielkie opóźnienia, które jednak nie są powodem do niepokoju i szukania pomocy. Co więcej, należy wiedzieć, że rozwój mowy maluszka uwarunkowany jest również wieloma czynnikami. Tak naprawdę, nawet psychofizyczny rozwój dziecka, a także środowisko, w którym dorasta odgrywa niemałą rolę w kształtowaniu się mowy. Rodzice powinni jednak pamiętać, że maksymalne, dopuszczalne opóźnienie, podczas wchodzenia w kolejne etapy rozwoju mowy u dziecka nie powinno przekraczać 6 miesięcy. Jeśli dziecko przejawia wyraźne problemy z ukształtowaniem mowy, a co więcej nie widać postępów, jest to bowiem sygnał do tego, że konieczna może być pomoc logopedy. Nie tylko pomoże on i wesprze malucha w procesie kształtowania mowy, ale również pomoże zaobserwować niektóre nieprawidłowości, które rozpoznane na wczesnym etapie, rokują na całkowite wyleczenie. Do takich nieprawidłowości zalicza się np. jąkanie. Dodatkowo rodzice powinni pamiętać, że mogą oni wspierać swoją pociechę na kolejnych etapach rozwoju mowy. Mogą oni bowiem w księgarniach na działach dziecięcych znaleźć książki do nauki mówienia, jak np. niezwykle pomocna książka "Pucio uczy się mówić". Dzięki takim pomocom dziecko uzyska niezbędne wsparcie i z pewnością wejdzie na kolejne etapy rozwoju mowy bez zbędnych opóźnień.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz