Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka?

Ochroń wzrok swojego dziecka

Promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z aspektów oddziałującym negatywnie na nasze zdrowie. Dotyczy to nie tylko skóry, ale również wzroku. Właśnie z tego powodu wybierając wakacje na plaży powinno się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Podstawowym z nich jest krem z filtrem oraz stosowanie wszelkiego rodzaju osłon, takich jak parasole czy zakładane na głowę chusty i kapelusze. Zwiewne ubrania, zakrywające plecy i ramiona również mogą ochronić skórę przez działaniem promieni UV. Warto jednak wiedzieć, iż oczy są w równym stopniu narażone na podrażnienia związane z promieniowaniem ultrafioletowym. Promienie słoneczne docierają bowiem nie tylko z góry, ale również odbijają się na powierzchni wody czy piaszczystego podłoża. To właśnie odbicie światła słonecznego powoduje dyskomfort oraz wynikające z niego mrużenie oczu podczas przebywania na plaży. W związku z tym zjawiskiem warto zabezpieczyć wzrok. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście niwelowania niekomfortowego odczucia, ale również zmniejszania ryzyka nieodwracalnych oparzeń rogówki. To właśnie dlatego okulary przeciwsłoneczne dla dzieci stanowią swoisty must have w trakcie upalnych dni. 

Młode oczy chłoną najmocniej

Według wyników licznych badań, 80% ogólnej ekspozycji człowieka na działanie promieni ultrafioletowych odbywa się przed osiągnięciem pełnoletności. Wyjaśnienie tego zjawiska jest dość proste - dzieci i młodzież są grupą spędzającą znacznie większą ilość czasu na świeżym powietrzu. Warto też brać pod uwagę aspekty rozwojowe, w tym zjawisko znacznego absorbowania promieniowania przez dziecięce oko. Ten narząd u dorosłej osoby jest nieco bardziej rozwiniętym narzędziem, które znacznie lepiej radzi sobie z filtrowaniem promieni UV. Należy również brać pod uwagę, iż skóra dzieci jest delikatniejsza. Mowa tutaj również o skórze powiek, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Problemy ze wzrokiem, spowodowane między innymi uszkodzeniami rogówki przez promieniowanie słoneczne może prowadzić do problemów ze sprawnością oraz aktywnością fizyczną dziecka. Choć czapka z daszkiem jest dobrym sposobem na ochronę głowy malucha, często pozostaje niewystarczającym w kontekście oczu. Wynika to z odbijającego się światła, które trafia prosto w oczy maleństwa. Z tego względu warto zakupić dobre okulary przeciwsłoneczne dziecięce, które zapewnią pełną ochronę przed tym zjawiskiem. Rzecz jasna, o wzrok dorosłego jak i dziecka należy dbać przez cały rok. Zbliżające się wakacje stanowią jednak doskonałą okazję do sprawienia okularów ochronnych całej rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. 

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka mają, jedną zasadniczą rolę - skuteczną ochronę wzroku przed promieniowaniem UV. Tego rodzaju szkieł próżno jest szukać na ulicznych straganach czy w turystycznych sklepikach. Modele dostępne w takich miejscach są z reguły dość kruche i nieskuteczne w kontekście podstawowego zadania, jakie powinny spełniać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Biorąc pod uwagę aktywność najmłodszych, należy zwracać uwagę na to by okulary były odporne na uderzenia, a jednocześnie lekkie i komfortowe w noszeniu. Istotnym jest także rodzaj występującego w nich szkła. W tańszych odpowiednikach rzadko można natknąć się na szkło dobrej jakości, wręcz przeciwnie - wykonane z nieodpowiednich materiałów mogą spowodować, iż ich noszenie nie zapewni odpowiedniej ochrony oczu. W tym kontekście warto zwracać uwagę na modele posiadające przyciemniane szkła. To właśnie one są wyposażone w wysokiej jakości filtry ochronne, które ograniczają dopływ światła do oczu. Dzięki zastosowaniu takich szkieł źrenica nie rozszerza się i nie przepuszcza większej ilości szkodliwego promieniowania UV. 

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt oraz starszych dzieci powinny być uniwersalne i dostosowane do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli dany model jednocześnie chroni wzrok i jest wygodny do noszenia, sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży, ale także podczas zabawy na placu zabaw. W tym kontekście doskonałym wyborem mogą okazać się uniwersalne okulary przeciwsłoneczne KiEtLa , posiadające czarne oprawki. Model jest zaopatrzony w soczewki z polaryzacją o trzeciej kategorii zaciemnienia, zaś lekka konstrukcja została wykonana z trwałego poliwęglanu. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla dzieci od 4. roku życia. Co jednak w przypadku, gdy szukamy okularów dla nieco młodszego dziecka? W takim przypadku warto sprawdzić model Peacook Diabola, dedykowany najmłodszym użytkownikom. Zastosowano w nich technologię Reversible, dzięki czemu okulary rosną wraz z dzieckiem. Ramki wykonane z elastycznego i przyjemnego dla skóry materiału nie powodują odparzeń i otarć, zaś soczewki pochłaniają wszelkie rodzaje szkodliwego promieniowania. 

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o jakości okularów przeciwsłonecznych dla dzieci jest obecność powłoki antyrefleksyjne. Producent KiEtLa używa tej technologii w każdych soczewkach okularków dziecięcych. Modele takie jak Cream Ours'on, dedykowane dzieciom od 1. do 2. roku życia doskonale chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto także podkreślić, iż zastosowanie niebieskiego filtra zapewnia 100% zabezpieczenia wzroku dziecka. Okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka czy starszych dzieci zostały zaprojektowane z wysokiej jakości materiałów, wolnych od BPA. Ponadto, ramki i opakowanie okularów KiEtLa są wielorazowego użytku i jest możliwa ich utylizacja. Właśnie z tego powodu warto zwrócić uwagę na szeroką gamę oferty, proponowanej przez tego producenta podczas poszukiwań idealnych okularów przeciwsłonecznych dla dziecka

 

Cechy okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

Biorąc pod uwagę mnogość aspektów koniecznych do uwzględnienia podczas dokonywania zakupu, postanowiłam zebrać wszystkie aspekty i skrótowo je opisać. Kierując się tymi parametrami wybór odpowiednich okularów dla malucha będzie znacznie łatwiejszy.

  • Obecność filtrów UV

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka, jak również starszego dziecka powinny posiadać filtr UV400. Jest to gwarant całkowitego zabezpieczenia wzroku przed efektami szkodliwego promieniowania. Przed zakupem warto jednak sprawdzić czy producent okularów posiada stosowne certyfikaty potwierdzające wartość użytego filtra. Informacja na naklejce szkieł może nie być w tym kontekście wystarczająca. 

  • Trwałe szkła

Szkła odpowiednie dla okularów przeciwsłonecznych dziecięcych to te odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto, aby zostały wykonane z materiałów takich jak poliwęglan. Powinny być także odpowiednio zabezpieczone przed nieumyślnym wyjęciem, gdyż ich wypadnięcie może spowodować ryzyko uszkodzenia oczu dziecka. 

  • Oprawki dobrej jakości

Dobre jakościowo oprawki powinny być również wygodne w noszeniu. Podczas dokonywania wyboru warto więc zwrócić uwagę zarówno na wykonanie, zastosowane materiały oraz kształt. To dzięki odpowiednim oprawkom okulary przeciwsłoneczne dla dzieci idealnie przylegają do twarzy, ochraniając oczy z każdej strony. 

  • Komfort noszenia

Aktywność dzieci jest zwykle znacznie większa niż dorosłych. Z tego względu okulary przeciwsłoneczne dla dziecka nie powinny naciskać na nos i być praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. W tym kontekście warto wybierać modele z elastyczną opaską umożliwiającą regulacje np. Graperfruit Diabola.

  • Sprawdzony producent

Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych dla najmłodszych użytkowników nie jest prostym zadaniem. Aby je sobie ułatwić, można zwrócić uwagę na produkty wiodących marek, posiadających odpowiednie certyfikaty i poświadczenia. Korzystając z asortymentu zaufanego producenta można mieć pewność wysokiej jakości ochrony oczu dziecka oraz trwałości i bezpieczeństwa użytkowania okularów. W tym kontekście doskonałym wyborem mogą okazać się modele producenta KiEtLa, oferujący zarówno oprawki dla niemowląt np. Black Diabola, jak i dla starszych dzieci, jak chociażby Yellow Whoam. Doskonałej jakości szkła, ciekawe i wygodne w użytkowaniu oprawki skutecznie zabezpieczą oczy dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV w dowolnym miejscu. 

Jak kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Jak powszechnie wiadomo, ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest istotna w każdym wieku. Z tego powodu już od najmłodszych lat warto budować w dziecku dobre przyzwyczajenia. Nie zawsze to zadanie jest jednak tak proste, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Rodzice mogą spotkać się z oporem dziecka związanym z koniecznością wykonywania czynności, która jest wbrew jemu samemu. Często samo tłumaczenie na temat konsekwencji nienoszenia okularów przeciwsłonecznych nie wystarcza. Co więc powinno się zrobić w takim przypadku?

Kiedy zna się już wszystkie warunki, jakie powinny spełniać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, należy udać się na zakupu. Rodzice nie powinni jednak pomijać dziecka w tym procesie. Podjęcie decyzji o wybraniu danego modelu może bowiem odbyć się z udziałem pociechy. Dziecko, które wybierze swoje wymarzone oprawki znacznie chętniej będzie chciało je nosić. Rodzice powinni natomiast skupić się na dobraniu odpowiednich soczewek. 

Podsumowanie

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są istotnym elementem ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Obok kremów z filtrem oraz osłony głowy, pleców i ramion koniecznym jest ich zakup przed rozpoczęciem letniego sezonu. Odpowiednio dobrany model jest w stanie zapewnić pełną ochronę wzroku dziecka, przy jednoczesnej wygodzie w noszeniu. Decyzję o zakupie okularów przeciwsłonecznych warto podjąć wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu rodzice będą mogli mieć pewność, iż ich pociecha z przyjemnością będzie nosić samodzielnie wybrane oprawki. O wzrok warto dbać przez cały rok, a z największą uwagę podczas wakacji. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz