Jak wybrać kocyk dla noworodka?

Jak wybrać kocyk dla noworodka?

Z jakiego materiału powinien być kocyk dla noworodka?

Wybór odpowiedniego kocyka należy rozpocząć oczywiście od ustalenia, jaki materiał nas interesuje. Z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w przypadku produktów dla dzieci, należy wystrzegać się tworzyw sztucznych. Skóra noworodka jest jeszcze bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Znacznie bezpieczniejsze jest więc stosowanie naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub bambus. Tego typu produkt z pewnością nie uczuli dziecka oraz bardzo dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapewnia maluszkowi odpowiednią wentylację. Dziecko nie przegrzewa się, co znacznie zmniejsza ryzyko powstawania potówek.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego kocyka jest ściśle uzależniony od pory roku. Wielu rodziców zastanawia się, jaki kocyk dla noworodka na lato nie będzie powodował przegrzewania się i powstawania potówek. Jesienią i zimą pojawia się z kolei problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Jeżeli chcemy, żeby jeden produkt posłużył nam przez cały rok, najlepszym rozwiązaniem będzie kocyk bawełniany dla niemowląt. Bawełna latem przepuszcza powietrze i wilgoć, a w chłodniejsze dni doskonale zatrzymuje ciepło. Jesienią i zimą możemy wybierać produkty z domieszką wełny, polaru lub mikrofibry. W składzie materiałowym zawsze powinna jednak dominować bawełna. Wiosną i latem, mamy większy wybór. Doskonale sprawdzą się kocyki muślinowe lub bambusowe. Tego typu tkaniny przyjemnie chłodzą oraz bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Warto pamiętać, że bambus ma właściwości antybakteryjne, co ułatwia zachowanie higieny. Dobrze pochłania też wilgoć, dlatego szybko wysycha. Z łatwością więc utrzymamy go w czystości.

Kocyk na lato powinien być przede wszystkim lekki i cienki. Podczas drzemki lub spaceru, nie należy przygniatać malucha grubą tkaniną. Przykładem dobrych produktów na lato są kocyki La Millou light. Ich zaletą jest dwustronność. Składają się z dwóch materiałów: wysokogatunkowej bawełny i miłego w dotyku welwetu. Są cienkie i lekkie, dlatego doskonale sprawdzają się w okresie wiosenno-letnim. Z marką La Millou, kocyk może pełnić również funkcję dekoracyjną, ponieważ obydwie tkaniny są do siebie dopasowane pod względem kolorystycznym.

Jakiej wielkości powinien być kocyk dziecięcy?

Drugim z istotnych parametrów jest oczywiście rozmiar. Młodzi rodzice często mają wątpliwości, jaki produkt będzie wystarczająco duży dla ich dziecka. Noworodek jest oczywiście bardzo mały, ale kocyk powinien pozwalać na dokładne owinięcie maluszka. Nie warto jednak przesadzać. Duży kocyk wystarczy na dłużej, ale może okazać się niepraktyczny, dopóki dziecko jest naprawdę małe. Na początek, najlepiej wybrać kocyk w rozmiarze od 50x65 cm do 50x75 cm. Gdy dziecko podrośnie, możemy zdecydować się na produkt o większych wymiarach np. 80x100 cm.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz maluszek jest naprawdę dokładnie otulony, możemy zdecydować się na kocyk Lullalove w formie tzw. „makaronika”. Tego typu produkt ma formę wąskiej tuby, do której wkładamy dziecko. Kocyk jest wykonany z mieszanki bawełny i bambusa, dlatego możemy używać go przez cały rok. „Makaronik” sprawdzi się podczas spaceru, ale też w łóżeczku lub foteliku samochodowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?

W przypadku produktów dla noworodków, znaczenie ma każdy szczegół. Delikatna skóra tak małego dziecka szybko zareaguje podrażnieniem na każdą niedoskonałość. Kocyk dla noworodka powinien więc być naprawdę starannie wykończony. Przed zakupem, należy więc zwrócić uwagę na wszystkie szwy. Powinny być mało widoczne i gładkie. Noworodek jest znacznie bardziej narażony na zranienie niż osoba dorosła.

Nie bez znaczenia są oczywiście kwestie wizualne. Dobrze, jeśli kocyk pięknie komponuje się z kolorystyką wózka lub wystrojem dziecięcego pokoju. Nie powinniśmy jednak pozwolić, żeby design przesłonił nam względy praktyczne. Tanie kocyki ze sztucznych materiałów bardzo często mają ciekawe wzory. Warto jednak pamiętać, że produkty pozbawione niezbędnych atestów, mogą spowodować podrażnienie, a nawet uczulenie na skórze naszego maluszka. Zakup bardzo taniego kocyka jest tylko pozorną oszczędnością. Po kilku praniach, produkt prawdopodobnie zmieni kształt, straci estetyczny wygląd lub przestanie być miękki w dotyku, a nas czeka kolejny wydatek.

Kocyk dziecięcy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału. Tylko tego typu produkty są miłe w dotyku oraz dobrze zatrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Kocyk ma bezpośredni kontakt ze skórą naszego dziecka, dlatego powinien posiadać certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie jego stosowania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz