Jak wspomóc dziecko w nauce mowy? Kilka przydatnych wskazówek

Jak wspomóc dziecko w nauce mowy? Kilka przydatnych wskazówek

Kiedy dziecko zacznie mówić?

Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, iż każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jednak na podstawie badań, obserwacji i rozwoju, można określić pewne etapy. Warto zaznaczyć, iż dziecko komunikuje się z otoczeniem od najwcześniejszych momentów życia, ma jednak na to swoje sposoby. Pierwszy etap to tak zwany etap melodii, w który maluch komunikuje się ze światem poprzez krzyk i płacz. Najczęściej wyraża w ten sposób swoje niezadowolenie, ale jednocześnie ćwiczy wydawanie samogłosek.

Kolejny etap rozwoju mowy to okres głużenia, następuje zazwyczaj między 3 a 6 miesiącem życia dziecka. W tym czasie bliscy mogą usłyszeć dźwięki, których nikt nie rozumie, ale jest to już dobry krok w stronę mowy. Dźwięki, jakie wydaje dziecko, brzmią jak: "gli", "gla". Po tym czasie przychodzi etap gaworzenia.

Etap gaworzenia to zwykle 6 -  12 miesiąc życia dziecka. Maluch wymawia sylaby i łączy je, ale wciąż nie rozumie, jakie jest ich znaczenie. Szczęśliwi rodzice mogą usłyszeć: "ba - ba", "ma - ma", "da - da". Okres gaworzenia to również naśladowanie usłyszanych dźwięków. Zazwyczaj rozpoczyna się to w 9 miesiącu życia dziecka.

Po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecko potrafi powiedzieć już pokaźną ilość słów. Czasami jednak nie wypowiadają całości wyrazu, a na przykład jedynie jego koniec. Wiele maluszków w tym czasie nazywa przedmioty po swojemu, wymyślając swoje własne nazwy. Po ukończeniu drugiego roku życia przychodzi czas na okres zdania.

Okres zdania polega na wymawianiu pełnych słów, dziecko zazwyczaj potrafi już układać coraz dłuższe zdania. Maluch potrafi już zadać pytanie, a także wypowiedzieć zdanie oznajmujące. Większość dzieci w tym okresie zmiękcza niektóre głoski, jednak po pewnym czasie przestanie to robić i zacznie mówić w poprawny sposób. 

Wspieramy naukę mowy

Wiesz już mniej więcej, jakie są etapy rozwoju mowy dziecka. Warto wiedzieć także, że możesz skutecznie pomagać maluchowi. Jak wspomóc dziecko w nauce mowy? Kilka przydatnych wskazówek odnajdziesz w tym fragmencie. Oto kilka sprawdzonych propozycji:

  • Edukacyjna książka - książki dla dzieci do nauki mówienia, to jeden z najskuteczniejszych sposobów wsparcia. Dzięki tej pozycji dziecko przeżyje niesamowite przygody wraz z bohaterami książki, a także rozwinie zasób słownictwa.
  • Zestaw język angielski - a w nim mówiące pióro z książką. To bardzo ciekawa propozycja, dzięki której dziecko uczy się kolorów, cyfr, liter oraz różnych kształtów. Książka z długopisem z pewnością zaciekawi dziecko, które dzięki niej może przeczytać bajkę bez posiadania umiejętności czytania. Brzmi nielogicznie? Pióro Albik umożliwia wykonanie takiego zadania dzięki obrazkom i ciekawym zadaniom.
  • Moje pierwsze 100 słów - zabawki edukacyjne dla dziecka, to najlepszy rodzaj. Dzięki tej książeczce maluch pozna wiele wyrażeń, związanych z otoczeniem, rodziną, owocami, kolorami czy częściami ciała. Żywe kolory i piękne obrazki dodatkowo uatrakcyjnią dziecku ćwiczenie umiejętności mowy.
  • Gitara - słuchanie piosenek u dziecka może wywołać wiele pozytywnych emocji. Nie jest tajemnicą, iż muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój i samopoczucie człowieka. Dzięki tej zabawce dziecko może zarówno tworzyć muzykę, jak i odsłuchiwać ulubione kawałki. To fajny sposób na domowe karaoke, które z pewnością wspomoże rozwój mowy malucha.

Warto posiadać tego rodzaju zabawki edukacyjne. Bardzo ważne jest jednak spędzanie czasu z dzieckiem i rozmawianie. Rozmowa jest najlepsza, dzięki niej dziecko chce także próbować wypowiadać słowa jak rodzice, a więc próbuje. Powyższe propozycje z pewnością będą bardzo pomocne.

Podsumowanie

Dziecko wraz z upływem kolejnych miesięcy komunikuje się coraz sprawniej. Od płaczu, przechodzi poprzez gaworzenie, kończąc na wyraźnej i zrozumiałej mowie. Nauka mówienia to piękny czas, ale jednocześnie także trudny i pełen wyzwań. Warto wspomóc malucha. Najważniejsza jest rozmowa, z dzieckiem trzeba bardzo dużo rozmawiać nawet wówczas, gdy jeszcze nie rozumie mowy. Poza tym warto także wykorzystać zabawki edukacyjne, które nie tylko umilają czas, ale także uczą dziecko. Jak się okazuje wyżej podane propozycje to nie tylko nauka mowy, ale również wielu innych rzeczy. Dzieci mogą bowiem uczyć się kolorów, kształtów, języków czy liter. To bardzo wiele możliwości dla prawidłowego rozwoju. Warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Dzięki temu nauka będzie dla niego przyjemnością, a to ma pozytywny wpływ na resztę życia i kreuje pozytywne nawyki. Warto wspomnieć również o tym, iż wszystkie wyżej opisane produkty są bezpieczne i pochodzą od zaufanego producenta.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz