Weekendowy zjazd cenowy!

10% rabatu na wszystkie nieprzecenione produkty. 

WKND

package.pngSprawdź! Oferta limitowana!

Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?

Jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem?

Powitanie noworodka w domu – jak się do niego przygotować?

Pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek czy pierwszy krok malucha – to piękne chwile w życiu rodzica, których nigdy nie zapomnisz. To momenty, które są dużym przeżyciem i wywołują wiele pozytywnych emocji. Jednym z pierwszych niezapomnianych momentów jest powitanie noworodka w domu.

Przygotowywałeś się na to od wielu miesięcy, ale gdy maluch jest jeszcze w szpitalu, warto sprawdzić jeszcze raz czy niczego nie brakuje.

Sypialnia malucha to miejsce, w którym będzie spędzał większość czasu. Ważne by pomieszczenie to było dobrze wentylowane, widne, ale z możliwością przyciemnienia w ciągu dnia i ciche. Zmysły noworodka dopiero przyzwyczają się do naszego świata i są na etapie wykształcania – zwłaszcza zmysł wzroku. Dlatego musisz zadbać, aby wszelkie bodźce nie były zbyt silne. Dla noworodka nie są odpowiednie kolorowe i głośne zabawki. Na zabawę grzechotkami i grającymi pluszakami przyjdzie jeszcze czas.

Na pewno wybrałeś już odpowiednie łóżeczko dla malucha. Warto zaopatrzyć go w kilka kompletów pościeli. Częste wymiany są nieuniknione, gdy maluchowi przecieka pieluszka lub ulewa po jedzeniu.

W co ubrać noworodka w domu?

Ubiór musisz dobrać przede wszystkim do pory roku. Latem wystarczy cienkie body z krótkim rękawem i cienkie skarpetki. Dodatkowo malucha możesz przykryć pieluszką tetrową lub cienkim kocykiem. W chłodniejsze dni możemy dodatkowo założyć mu bluzę lub sweterek.

W co ubrać noworodka w domu w zimowe dni? Body z krótkim rękawem zastępujemy grubszym rampersem i grubszymi skarpetkami. Jest jedna zasada, do której powinieneś się stosować. Brzdąc powinien mieć jedną warstwę więcej niż ty.

Aby zapewnić dziecku warunki zbliżone do takich, jakie panowały w brzuchu mamy, warto zaopatrzyć się w otulacz. Dzięki niemu maluch poczuje się bezpieczniej, będzie szybciej zasypiał i się wyciszył. Szczególnie świetnie sprawdzi się bambusowy otulacz la millou. Nie tylko doskonale otuli dziecko, ale również zapobiegnie poceniu się i przegrzaniu. Bambus również ma właściwości antybakteryjne i nie powoduje podrażnień skóry.

Ciepła piżamka i otulacz la millou to jedyne akcesoria, jakie noworodek potrzebuje w łóżeczku. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnuj z kołdry oraz poduszki. Kołdrę maluch może naciągnąć sobie na główkę i mieć problem z oddychaniem. Poduszka może powodować niepotrzebne naprężenia w główce i karku bobasa.

Pierwsze dni noworodka w domu

Przez pierwsze dni i tygodnie życia cykl dobowy noworodka to głównie spanie i jedzenie. Jest to też trudny czas dla rodziców. Noworodek wymaga nieustannej uwagi. Pierwsze dni to również wiele nieprzespanych nocy. Jeżeli noworodek dobrze sypia to i tak musisz go wybudzać na karmienie. Maluch powinien zawsze dostawać jeść kiedy potrzebuje. To jego organizm sam reguluje częstotliwość posiłków i ilość pokarmu. Rodzice muszą się do tego przystosować. Karmienie piersią to czynność mocno obciążająca mamę. Często pojawia się ból ramion i kręgosłupa. Warto zadbać o odpowiednią pozycję w czasie karmienia, która zapewni większy komfort mamie, a dziecku dalej da uczucie bliskości. Dobrym rozwiązaniem jest kupno poduszki do karmienia, która pomoże w tej czynności. Wybierając poduszkę warto wybrać taką, która ma dodatkowe kieszenie na akcesoria oraz nadaje się do prania.

Już od pierwszych dni noworodka w domu właściwej pielęgnacji wymaga również skóra dziecka. Powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednią oliwkę i regularnie nawilżać jego skórę.

Jaka temperatura dla noworodka w domu?

System termoregulacji u noworodka jest niedoskonały i nie działa tak jak u osoby dorosłej. Maluchy łatwo się wychładzają, ale również przegrzewają. Nie posiadają one jeszcze wykształconej odpowiednio grubej tkanki tłuszczowej. Wykształci się ona z czasem, dlatego ważny jest odpowiedni dobór ubranek.

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju noworodka. Powinna ona wynosić między 20 a 22 stopnie. W nocy temperatura powinna być o około 2 stopnie niższa, ale nie mniej niż 18 stopni. Warto w sypialni dziecka zamontować stację pogodową. Da ci ona informację o temperaturze nie tylko w pomieszczeniu, ale i na zewnątrz. Stacja pogodowa monitoruje też aktualną wilgotność. Utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest ważne ze względu na wrażliwość skóry noworodka na wysuszenie. Temperaturę u małego sprawdzasz, dotykając karku. Jeżeli jest spocony, to oznacza, że jest mu za gorąco. Zimny kark to znak, że maluchowi jest za zimno.

Pierwszy spacer- jak się do niego przygotować?

Na pierwszy spacer z noworodkiem możesz wybrać się już w pierwszym tygodniu jego życia. Zwłaszcza w ciepłe dni nie ma żadnych przeciwwskazań. Pierwsze spacery powinny trwać około 15 minut. Z dnia na dzień możesz je wydłużać. W zimowe, mroźne dni też możesz spacerować z maluchem, jednak graniczną temperaturą jest -10 stopni. Jeżeli wieje mroźny wiatr, a temperatura jest nieco wyższa, to też powinieneś powstrzymać się od wyjścia.

Przy wyjściu na spacer obowiązuje ta sama zasada ubioru co w domu. Powinieneś maluchowi założyć jedną warstwę więcej niż sobie. Dodatkowo zadbaj o jego główkę - zakładając mu czapeczkę i stopy. To przez te części ciała ucieka najwięcej ciepła.

By uchronić noworodka przed wiatrem i zapewnić odpowiednią termikę zaopatrz się w kocyk dla niemowląt. Często na zewnątrz panują zmienne warunki i odczuwalna temperatura może zmieniać się w ciągu kilku minut. Niezastąpione są wówczas kocyki. Gdy jest zimniej, możesz nim nakryć bobasa, a gdy cieplej schować koc do torby.

Na spacery z noworodkiem świetnie sprawdza się kocyk bambusowy lullalove. Ma właściwości termoregulacyjne dzięki czemu, utrzymuje komfort cieplny, zapobiega przegrzaniu, świetnie odprowadza wilgoć i oddycha. Jest również delikatny i ma wysokie właściwości otulające.

Na pierwsze spacery niemowlaka najlepiej zabrać w gondoli. Osłoni go ona przed czynnikami zewnętrznymi. Gdy już maluch nieco oswoi się ze światem, chusta będzie również dobrym rozwiązaniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz