- today
Prawidłowe zachowanie 2-latka
Tak naprawdę nie ma określonej reguły, która mówiłaby o tym, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój 2-latka. Jest jednak kilka zachowań, które powinny wskazywać na to, że nie dzieje się nic złego.
Przede wszystkim dziecko po ukończeniu drugiego roku życia potrafi już chodzić. Pierwsze kroki u dzieci najczęściej pojawiają się około dwunastego miesiąca. Jeśli jednak to nie następuje to nie ma powodów do obaw, ponieważ niektóre dzieci rozwijają się w innym tempie. W wieku dwóch lat kroki mogą być jeszcze niepewne i dziecko może mieć zachwianą równowagę. Dodatkowo dwulatek zaczyna biegać, skakać i próbować chodzić tyłem, również te czynności mogą wykonywane niepewnie, ale dziecko nie poddaje się i dalej próbuje.
Kolejnym czynnikiem wskazującym na to, że rozwój 2-latka jest prawidłowy, jest mowa. Choć maluch nie musi jeszcze wymawiać długich, złożonych zdań, to powinien umieć wypowiedzieć łącznie, choć kilka słów. Duże znaczenie ma też umiejętność wyrażania swoich potrzeb i mówienia o uczuciach.
Większość dwulatków wykazuje też chęć bycia samodzielnym. Dziecko próbuje samo jeść łyżeczką i pić z kubeczka. Czasami może się ubrudzić, ale nie stanowi to dla pociechy żadnego problemu. Samodzielność dotyczy także wyboru i nakładania ubrań. Maluch, mimo że czasami założy dwie różne skarpetki lub koszulkę na lewą stronę to nie przeszkadza mu to w zupełności.
Wykonywanie tych czynności przez dziecko powoduje u niego dumę, że nie potrzebuje pomocy rodzica i z biegiem czasu te umiejętności są znacznie pewniejsze i mniej nieporadne.
Co więcej, dwulatek w tym wieku powinien zacząć korzystać z nocnika i zrozumieć, że nie może cały czas używać pieluch.
Czy zabawki mogą wspierać prawidłowy rozwój 2-latka?
Mówienie o swoich potrzebach i wykonywanie prostych czynności związanych z codziennością to nie jedyne umiejętności, jakie w tym czasie dziecko nabywa. U malucha rozwija się też tzw. merytoryka mała. Oznacza to, że sięga on po kredki i zabawki, których używa zgodnie z przeznaczenie. Co prawda pierwsze rysunki nie są zbyt czytelne, a wieże z klocków niewielkie. Jednak ćwiczenie zarówno rąk, wyobraźni, jak i percepcji przestrzennej w prawidłowym rozwoju 2-latka jest niezbędne.
Każdy rodzic chcąc wspierać swoje dziecko powinien pomyśleć o zakupie zabawek, które nie tylko zadowolą pociechę, ale również pozwolą jej doskonalić zdolności.
Zabawki edukacyjne dla 2 latka, które sprawdzą się w każdym domu:
- Piramida zabaw to połączenie kolorowych klocków z nauką prostych słów w języku angielskim i matematyki. Na klockach przedstawione zostały owoce i warzywa oraz ich ilości. Ilustracje opatrzone są angielskimi i polskimi nazwami i liczbami. Dziecko oprócz nauki może ćwiczyć merytorykę małą choćby poprzez układanie klocków w wieżę. Co więcej, dzięki nim może nauczyć się układać przedmioty w kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie, ponieważ każdy klocek ma inny rozmiar.
- Puzzle magnetyczne to zestaw 24 elementów, a wystarczy użycie tylko 3 by powstała postać z bajki. Puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale też polepszenie kojarzenia i dopasowywanie do siebie pasujących elementów.
- Liczydło little dutch to idealny sposób na pierwsze spotkanie z cyframi. Na każdej z czterech osi znajduje się dziesięć kulek, które można swobodnie przesuwać i liczyć jednocześnie.
- Wieża kartonowa little dutch to kolejna rozrywka dla 2 latka, która nie tylko bawi, ale i uczy. Klocki pokryte są obrazkami zwierząt i cyframi. Pociecha ma możliwość nie tylko nauczyć się liczyć, ale również poznać nazwy zwierząt i ustawiać przedmioty w odpowiedniej kolejności pod względem wielkości.
- Drewniana zabawka Paw z kolorowymi skrzydłami daje dziecku możliwość spojrzenia na świat w innych barwach. Pawi ogon wykonany jest ze szkiełek różnego koloru. Zerknięcie przez wybrane szkiełko pozwala zobaczyć wszystko w innym kolorze. Posiadanie takiej zabawki to dla dziecka to sama frajda i poznawanie kolorów przez zabawę.
- Rowerek biegowy dla 2-latka trochę odróżnia się od tych używanych do tej pory, bowiem nie posiada pedałów. Rowerek działa na zasadzie hulajnogi, aby się nim poruszać, dziecko musi odpychać się od podłoża nóżkami. Maluch ćwiczy zarówno mięśnie nóg, jak i rąk.
Czy bunt 2-latka wskazuje na to, że rozwija się prawidłowo?
Omawiając prawidłowy rozwój 2-latka, nie można pominąć tego, że czasami może pojawić się u niego bunt. Dziecko w tym czasie zaczyna rozumieć, że chcąc coś uzyskać, musi o tym głośno mówić, ale nie tylko. Maluch próbuje krzykiem i histerią próbuje wpłynąć na dorosłych, by otrzymać to, czego oczekuje. Do wrzasków i płaczu często dołączone jest tupanie nogami, wymachiwanie rękoma, czy rzucanie się na podłogę. W takiej sytuacji rodzic powinien zachować spokój i przeczekać, nawet jeżeli jest to dla niego krępujące, ponieważ pokaz buntu 2-latka ma miejsce np. w sklepie.
Ponadto maluch zaczyna odczuwać coraz więcej emocji, które są dla niego niezrozumiałe i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Wyładowuje je więc poprzez agresję i złość
Bunt 2-latka dla jego opiekunów to ciężki okres, jednak można go przetrwać, wystarczy tylko chcieć. Rodzice oprócz spokoju powinni przede wszystkim wykazać się zrozumieniem, cierpliwością i konsekwencją.
Nie mniejsze znaczenie ma oczywiście rozmowa, podczas której dziecku należy wytłumaczyć, że nie można w ten sposób zachowywać się wobec innych i należy w inny sposób mówić o swoich potrzebach, pragnieniach i uczuciach.
Komentarze (0)