Jak pomóc dziecku rozwijać mowę? Porady krok po kroku.

Jak pomóc dziecku rozwijać mowę? Porady krok po kroku.

Zabawa i nauka mówienia idą w parze

Niemowlęta i dzieci przed 1 rokiem życia uczą się mowy od swoich rodziców. W zasadzie pierwszym etapem rozwoju mowy jest czas przed narodzinami. Już płód w brzuchu matki słyszy i uczy się rozpoznawania dźwięków. Są nawet specjalne kursy języka angielskiego dla nienarodzonych dzieci. Przez wody płodowe docierają do płodu odgłosy z zewnątrz. Również muzyka klasyczna może stymulować rozwój słuchu i przygotować do lepszej mowy po narodzinach. W zasadzie nie ma dolnej granicy do nauki mowy. Czytanie noworodkowi bajek na głos na pewno będzie dobrym wsparciem na przyszłość. Musimy wiedzieć, że nauka mowy dziecka nie musi przebiegać standardowo. Dawne zwyczaje polegały na mówieniu i oczekiwaniu, że dziecko po nas powtórzy. Nic bardziej mylnego, dziecko powtarza to, co samo chce, co mu się podoba. Dlatego tak ważne są pomoce oraz gry i zabawy stymulujące mowę dziecka na różnych etapach rozwoju. Zróżnicowane bodźce znacznie lepiej rozwiną u malca słownictwo i zachęcą do podejmowania prób mówienia.

Przyczyny problemów z mową u najmłodszych dzieci 

Rodzice zaniepokojeni słabą mową u swojego dziecka szukają pomocy u specjalistów, czyli u logopedy. Rzadko przyczyną problemów z mową są urazy słuchu. Częściej zdarza się, że powiększony migdałek zatyka ucho i osłabia słuch. Wtedy dziecko słabiej słyszy, mniej mówi, a słowa bywają niewyraźne i zniekształcone. Dlatego, jeśli zauważymy opóźniony rozwój mowy dziecka, odwiedźmy laryngologa i logopedę. Również zbyt krótkie, zrośnięte z językiem wędzidełko utrudnia wypowiadanie pierwszych słów. Po wykluczeniu problemów ze słuchem lub z wędzidełkiem, łatwiej będzie ćwiczyć z dzieckiem i wspólnie poznawać nowe słowa. Pamiętajmy, że nie wszystkie dzieci wypowiadają od razu całe zdania. Bywa, że rodzeństwo ma bardzo zróżnicowany rozwój mowy. Nie musimy się sugerować mową innych dzieci, gdyż każdy maluch ma swój indywidualny tryb mówienia, a naszym zadaniem jest udzielenie mu odpowiedniego wsparcia w tym procesie.

 

Sprawdzone sposoby na wzbogacenie dziecięcego słownika

W księgarniach stacjonarnych oraz internetowych sklepach z książkami znajdziemy liczne publikacje adresowane do niemowląt. Współczesne książeczki opracowane są często przy pomocy logopedów i wykwalifikowanych pedagogów. Do dzieci najszybciej trafiają proste, ładnie ilustrowane książeczki. Do najpopularniejszych publikacji wspomagających rozwój mowy należy znana seria Pucio uczy się mówić . Pucio to dziecięcy bohater, który ma rozmaite przygody. Rodzic może czytać swojemu dziecku i wraz z nim oglądać książeczki. W ten sposób maluch uczy się rozpoznawania kształtów, obserwuje ciąg zdarzeń, słyszy nowe słowa. Czytanie dziecku to pierwszy i najważniejszy etap wspierający rozwój mowy. Im więcej zróżnicowanych słów usłyszy dziecko, tym więcej zapamięta i powtórzy w niedalekiej przyszłości.

Co oprócz książek wspiera mowę dziecka?

Większe dziecko, które interesuje się zabawkami, samo siedzi i chodzi, z pewnością ucieszy się z interaktywnej czytanki. doskonałym wynalazkiem jest mówiące pióro Albik. Czytanka połączona z mówiącym piórem to rodzaj nauki poprzez zabawę. Wciągająca czynność dla najmłodszych oraz dzieci w wieku przedszkolnym pomoże wzbogacić słownictwo. Mówiące pióro to zupełnie inny rodzaj zabawki edukacyjnej. Przeznaczone jest dla najmłodszych, zarówno mających problemy z mówieniem, jak i dla dzieci płynnie mówiących. Seria interaktywnych, multimedialnych książeczek czytaj z Albikiem to wciągająca lektura, która uczy i bawi. Początkowo możemy pomóc młodszemu dziecku w obsłudze pióra. Starszaki w wieku przedszkolnym z łatwością same obsłużą książeczki. Jest to jednocześnie alternatywa dla bajek i ekranów komputera, smartfona czy tabletu. Rodzice często uspokajają dzieci telefonem komórkowym, jednak nie jest to dobry sposób na rozwój mowy. Tymczasem książeczki typu czytaj z Albikiem, uczą najmłodszych samodzielnego rozumienia tekstu.

Dobry start do wypowiadania pierwszych słów

Specjalne serie wydawnicze pomagają w rozwijaniu mowy u dzieci. Do wyboru są zarówno klasyczne książeczki ilustrowane, jak i nowoczesne, multimedialne pomoce. Możemy skorzystać ze znanych książek Pucio uczy się mówić i w ten sposób zachęcać nasze dziecko do wypowiadania większej ilości słów. Jeśli ogranicza nas czas i szukamy alternatywy dla bajek telewizyjnych oraz komputera, to najlepszym rozwiązaniem będą pomoce interaktywne. Treści zawarte w zestawie zawierającym mówiące pióro Albik są dopasowane do rozwoju dziecka. W sklepach dostępne są również specjalne karty i układanki logopedyczne oraz klocki pomagające w układaniu różnych historii.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz