Jak odzwyczaić dziecko od używania pieluchy?

Jak odzwyczaić dziecko od używania pieluchy?

Kiedy najlepiej rozpocząć odzwyczajanie dziecka od pieluchy?

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika? Jak odzwyczaić dziecko od używania pieluchy? Te pytania najczęściej kłębią się w głowach rodziców, którzy podświadomie czują, że ich pociecha powinna się rozstać z pieluszkami. Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż okazuje się, że każde z dzieci rozwija się w swoim tempie. Oznacza to, że jedne z nich mogą być na taką zmianę gotowe szybciej, a inne zaś o wiele wolniej. Nie ma więc jednoznacznie określanego wieku, w którym należy rozpocząć wprowadzanie takich zmian. Można znaleźć wiele przykładów książek o nocniku, jak np. "Nocnik nad nocnikami - Dziewczynka", a także równie popularna "Kicia Kocia i Nunuś na nocniku", które można zaprezentować naszym dzieciom, jednak nie jest to jednoznaczne z faktem, że postanowią one ot tak rozpocząć korzystanie z toalety. Jak oduczyć dziecko pieluchy? Cóż, najlepiej rozpocząć w momencie, kiedy zauważymy, że nasza pociecha zaczęła załatwiać się o podobnych porach. Zwykle taki moment przychodzi gdy dziecka osiąga wiek około 1,5 roku- co jest przyjęte za umowną granicę tego, iż rozpoczyna ono kontrolowanie swoich potrzeb fizjologicznych. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to tylko teoria, a w praktyce dziecko może potrzebować znacznie więcej czasu.

Nocnik czy może lepiej nakładka, a może majtki treningowe?

Jeśli już podejmiemy decyzję, że nadszedł odpowiedni moment, by nasza pociecha zaczęła odpowiednio załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się, czym te pieluchy możemy zastąpić. Rynek produktów dziecięcych oczywiście daje nam sporo możliwości. Podstawą jest więc wybranie tego, co dla naszej pociechy będzie najlepsze. W pierwszej kolejności możemy zdecydować się na tradycyjny nocnik. Jest on dobrze znany wszystkim rodzicom i ma wiele zalet. Można go bowiem swobodnie przenosić w dowolne miejsce, a co więcej może on być przyozdobiony i zwracać uwagę dziecka, przy czym jednocześnie sprawiać, że będzie ono chętniej z niego korzystało. Idealnym rozwiązaniem jest nocnik z wyjmowanym wkładem. Kolejnym rozwiązaniem jest nakładka na ubikacje. Ma ona również swoje plusy, gdyż dzięki niej nasz maluch będzie dobrze wiedział, że swoje potrzeby należy załatwiać właśnie w ubikacji. Warto wspomnieć, że nocnik trzeba regularnie myć i czyścić, a nakładkę wystarczy jedynie spłukać wodą. Co więcej, nakładka sprawdzi się również podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem, gdyż z powodzeniem możemy zapakować ją do samochodu i wykorzystać np. w toalecie na stacji benzynowej. Kolejnym rozwiązaniem są również majtki treningowe do odpieluchowania. Głównie dziecko korzysta z nich w nocy, jednak dają one zadowalające efekty podczas nauki korzystania z nocnika. Zanim więc zdecydujemy się na któreś z rozwiązań, warto rozważyć wszystkie wady i zalety, a także zastanowić się, z czego nasza pociecha będzie chętniej korzystała.

Uzbrójmy się w cierpliwość

Jak odzwyczaić dziecko od używania pieluchy? Otóż jest do dość długa i żmudna przygoda, która wymaga od rodziców przede wszystkim cierpliwości. Jest to bowiem systematyczny trening, dzięki któremu, nasza pociecha może wypracować w sobie pewne nawyki. Na samym początku nie możemy oczekiwać więc zbyt wiele, nasze dziecko nie zapamięta od razu, że przed pójściem spać warto załatwić potrzeby fizjologiczne, by nie robić tego w nocy. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach, to my- rodzice- będziemy musieli pytać dziecko, czy nie potrzebuje przypadkiem skorzystać z ubikacji. Jednak dzięki wspomnianym już pomocom i akcesoriom, a także zaangażowaniu rodziców, dziecko szybko i skutecznie opanuje umiejętność korzystania z toalety i wypracuje sobie pożądane nawyki tak, byśmy więcej nie musieli zawracać sobie głowy pieluszkami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz