Jak nauczyć i zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak nauczyć i zachęcić dziecko do mycia zębów?

Od kiedy myć dziecku zęby?

To pytanie pojawia się w głowie każdego rodzica. Okazuje się bowiem, że nie chodzi tylko i wyłącznie o mycie zębów, ale zadbanie o stan całej jamy ustnej, nawet w przypadku najmłodszych dzieci. Już z pierwszym dniem życia, jama ustna jest ukształtowana w sposób, który sprzyja zaleganiu pokarmów i bakterii. W przypadku niemowlaka ma ona sporo fałdów dziąsłowych, a także zachyłków. Zalegające tam resztki pokarmu mogą bardzo szybko doprowadzić do infekcji, stanów zapalnych, a nawet do rozwoju pleśniawek. Od kiedy myć dziecku zęby? Większość specjalistów i ekspertów wskazuje na konieczność mycia i dbania już o bezzębne wały dziąsłowe, nie tylko po to, by oczyścić je z resztek pokarmu, ale także, by od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do takich zabiegów. Bezwzględnie nawyk ten powinien być kontynuowany w momencie wyżynania się pierwszych zębów mlecznych. Jeśli więc staramy się odpowiedzieć na pytanie: od kiedy myć dziecku zęby?, możemy śmiało powiedzieć, że od 6 miesiąca życia, kiedy pojawiają się pierwsze mleczaki. Pełne uzębienie, powinno ukształtować się w około 3 roku życia.

Jak myć zęby dziecku?

Wielu rodziców, głowi się jak może odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste, gdyż najmłodsi często niechętnie poddają się tej czynności. Jak myć zęby dziecku? Otóż w pierwszej kolejności warto pamiętać, że dziecko nie myje zębów samo, do około 7 roku życia. Dlaczego? Dopiero z osiągnięciem 7 roku życia, nasza pociecha nabywa odpowiednią sprawność manualną, by móc taki zabieg przeprowadzić samodzielnie. Do 7 roku życia, rodzice powinni więc aktywnie uczestniczyć w myciu zębów najmłodszych. Kolejno na odpowiednio dobraną szczoteczkę, rodzic powinien nałożyć odpowiednią ilość pasty- mniej więcej o objętości odpowiadającej ziarenku ryżu. Ważne, by pasta dostosowana była do potrzeb najmłodszych i nie zawierała specjalnych substancji wybielających. Istnieje bowiem duże ryzyko, że dziecko po prostu połknie niewielką ilość pasty, więc musi być ona w pełni bezpieczna. Następnie przy pomocy odpowiedniej szczoteczki rodzic powinien dokładnie szczotkować zęby dziecka, zarówno po wewnętrznej jak i po zewnętrznej stronie. Nie wolno pominąć zębów osadzonych w tyle jamy ustnej. Szczotkowanie powinno zwykle trwać około 3 minuty. Po tym czasie powinniśmy podać dziecku kubek z wodą, by mogło wypłukać resztki pasty.

Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza?

Wspomnieliśmy już, że szczoteczka do mycia zębów dla dziecka powinna być odpowiednio dopasowana do jego potrzeb i możliwości. Jaka szczoteczka dla niemowlaka? Otóż jest to specjalna szczoteczka z niezwykle małą i wygodną główką. Co więcej, musi ona być wyposażona w odpowiednio miękkie włosie. Szczoteczka do mycia zębów dla dziecka powinna być wykonana z tworzywa sztucznego i powinna charakteryzować się ergonomiczną rączką, którą rodzic może wygodnie trzymać. Dodatkowo jej główka powinna być lekko zaokrąglona, najlepszym przykładem takiej szczoteczki jest model Jack'n Jill.  Ciekawym rozwiązaniem są szczoteczki wyposażone w tak zwany organicznik, które zapobiegną zbyt głębokiemu włożeniu jej do jamy ustnej dziecka. Niezwykle ciekawą alternatywą są specjalne nakładki na palec. To nic innego jak silikonowe szczoteczki do zębów, które rodzic zakłada na palec, a dzięki temu zyskuje lepszą kontrolę nad ruchami i może dokładniej zadbać o zęby dziecka. Tego typu nakładki na palec jak np. szczoteczka Mushie. są niezwykle komfortowe w użytkowaniu zarówno dla rodzica jak i dla dziecka.

 

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zwykle najmłodsi unikają mycia zębów jak ognia. Niemniej jednak higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Każdy rodzic podczas mycia zębów powinien towarzyszyć swojemu dziecku i już od najmłodszych lat wyrabiać ten nawyk. Obecność rodzica sprawi, że dziecko będzie kojarzyło mycie zębów z czymś bezpiecznym, a jednocześnie przyjemnym. Warto także zastosować system prezentów i za każdorazowe umycie zębów wręczać dziecku odznaki w postaci naklejek, czy różnorodne magnesy. Nic nie podziała bardziej motywująco na dziecko, niż wizja dostania odznaki, za tak prostą czynność, jaką jest umycie zębów. Kolejnym sposobem jest umieszczenie tablicy obowiązków, na której umieścimy mycie zębów i zaplanowanie czasu. Dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu łatwiej będzie nam wyrobić u naszych pociech nawyk, dbania o higienę jamy ustnej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz