- today
Gotowość to podstawa.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć naukę samodzielnego picia. Tak jak w przypadku rozszerzania diety, kluczową umiejętnością jest zachowanie przez dziecko pozycji pionowej w trakcie siedzenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maluch nie zakrztusi się łykiem wody podczas nauki. Dziecko karmione dotąd piersią lub butelką, jedząc stałe pokarmy, angażuje zupełnie nieznane mu dotąd mechanizmy przeżuwania. Istotne jest, by w pewnym stopniu je opanowało, zanim zacznie naukę samodzielnego picia. Warto również zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Umiejętności manualne pozwalające na skierowanie kubka prosto do ust rozwijają się w granicach od 8 do 14 miesiąca życia dziecka. Nie martwmy się, jeśli roczne dziecko potrzebuje więcej czasu na naukę trafiania do buzi, wciąż mieści się to w normie. Niemowlak, który wcześniej opanował sztukę siedzenia, niż rówieśnicy, będzie również szybciej gotów na naukę jedzenia oraz picia.
Od czego właściwie zacząć?
Już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem nauki picia warto zaznajomić malucha z kubkiem. Może on po prostu leżeć w miejscu dostępnym dla dziecka, by mogło ono włączać go do swoich zabaw. Obeznanie z tym przedmiotem sprawi, że niemowlę chętniej sięgnie po wcześniej już znany przedmiot i możliwe, że szybciej zacznie go używać zgodnie z jego przeznaczeniem. Pamiętajmy, że dzieci to mali badacze, każdą nową rzecz prześwietlają od góry do dołu. W ten sposób fazę badań będziemy mieć za sobą, a przejdziemy prosto do tego, jak nauczyć dziecko pić samodzielnie. Na początku dobrym pomysłem będzie podawanie dziecku gęstszych płynów, niż sama woda. Koordynacja ruchowa małych dzieci przy jedzeniu oraz piciu początkowo jest dosyć słaba, więc wystarczy jeden gwałtowny ruch, by cała zawartość kubka wylądowała na twarzy dziecka. Przed podaniem jakiegokolwiek płynu upewnijmy się, że dziecko przyjęło pozycję pionową. Najlepiej by siedziało ono w krzesełku do karmienia. Wszelkie bujaki nie są przeznaczone do spożywania w nich pokarmów oraz napojów, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia i zakrztuszenia się. Nie zostawiajmy dziecka samego, ponieważ może ono sobie nie poradzić z przełykaniem i konieczna będzie nasza interwencja. Naukę zacznijmy od gęstych zup typu krem lub zwykłych jogurtów, w ten sposób dziecko zrozumie mechanikę działania kubka. Z czasem, gdy opanuje spożywanie gęstych płynów, możemy wprowadzić mleko, soki czy herbatę. Jeśli dziecko wykazuje oznaki gotowości i siedzi stabilnie, nie zwlekajmy z nauką samodzielnego picia, ponieważ z czasem dzieci są mniej skore do współpracy.
Bidon czy kubek?
Nauka samodzielnego picia nie może odbyć się bez niezbędnych do tego narzędzi. Na rynku jest tak szeroki wybór, że rodzicom ciężko jest zdecydować się, jakie akcesoria do nauki samodzielnego picia zakupić. W sytuacji, gdy z dzieckiem przebywamy często poza domem na długich spacerach warto zwrócić uwagę na bidon niekapek B.Box. Posiada on specjalną słomkę z obciążnikiem, dzięki czemu dziecko może z niego pić praktycznie w każdej pozycji. Pamiętajmy jednak, że bidon należy przemywać kilka razy dziennie po każdym opróżnieniu z płynu. Warto zaopatrzyć się również w specjalną szczoteczkę, dzięki której wyczyścimy słomkę od środka, zapobiegniemy powstawaniu pleśni. W domu, gdzie możemy pozwolić sobie na odrobinę bałaganu sprawdzą się za to Ivory kubki. Są to małe kubki idealnie dopasowane swoją wielkością do rączek dziecka. Wykonane z tworzywa bezpiecznego dla dzieci oraz odpornego na uderzenia, których podczas nauki zdarzy się z pewnością wiele.
Każde dziecko któregoś dnia nabędzie umiejętność samodzielnego picia, od rodziców zależy jedynie, w jakiej atmosferze się to odbędzie. Możemy zaoferować dziecku pomocne narzędzia, takie jak bidon czy kubeczek, jednak pamiętajmy, że nie warto naciskać na malucha. Tym sposobem możemy uzyskać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Pozwólmy naszemu dziecku uczyć się we własnym tempie, a z pewnością nas zaskoczy.
Komentarze (0)