- today
Kiedy czytanie schodzi na drugi plan...
Wspomniane już zostało, że żyjemy w czasach. kiedy postęp technologiczny i postępująca cyfryzacja sprawia, że wartości takie jak słowo czytane, wydaje się nie mieć zbyt dużej siły przebicia. Można również powiedzieć, że większość rodziców całkowicie zaniechała czytania swoim pociechom i całe nadzieje pokładają w nauce przedszkolnej. Wszystko to wpływa i ma negatywne skutki w późniejszym rozwoju dziecka, a co więcej, właśnie efektem takich zaniechań mogą być nawet problemy językowe. Książki do nauki czytania dla dzieci są wciąż powszechnie dostępne, jednak nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem jak poprzednio. Niemniej jednak należy mieć wciąż na uwadze powyższe aspekty i zastanowić się, jakimi sposobami można wspomóc swoją pociechę, w tak trudnym zadaniu, jakim jest nauka czytania. Jak nauczyć dziecko czytać? Otóż w pierwszej kolejności dobrze jest zapoznać się z kolejnymi etapami nauki czytania, by zrozumieć jaką drogę musi pokonać nasze dziecko, do osiągnięcia odpowiedniego poziomu.
Kolejne etapy na drodze nauki czytania
Okazuje się, że w Internecie dostępnych jest wiele źródeł i opracowań naukowych badań, na których bazując można wypracować pewien schemat, a także znaleźć odpowiedź na podstawowe dotychczas pytanie rodziców, czyli jak nauczyć dziecko czytać sylabami? Okazuje się także, że dzieci, które osiągną pożądaną gotowość czytelniczą, będą w stanie o wiele szybciej rozwinąć zdolności językowe, a także opanować litery, a kolejny wyrazy, aż po całe zdania. Zwykle wyróżnia się pięć etapów nauki dziecka, które mają doprowadzić do opanowania umiejętności czytania:
- Etap od samogłosek prymarnych do otwartych sylab- w pierwszej kolejności, naukę czytania należy rozpocząć od zapoznania swojej pociechy z tym, jakie litery pojawiają się jako pierwsze, na drodze do rozwoju mowy. Nacisk w pierwszym etapie zostaje więc położony na samogłoski ustne: a, e, i, o ,u ,y. Rodzice powinni wykorzystać w tym miejscu metody obrazowania poszczególnych samogłosek, wraz z ich prezentacją dźwiękową. To pomoże dziecku przekonać się do tego, że umie czytać, a co więcej, będzie stanowiło swoistą zachętę do dalszej nauki. Kolejno należy uświadomić małemu człowiekowi, że opanowane przez niego samogłoski ustne, mogą się ze sobą łączyć, a w ten sposób może on utworzyć sylaby otwarte, które kolejno można zestawić ze spółgłoskami
- Etap od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów- na tym etapie można powoli wprowadzać książki do nauki czytania dla dzieci, a w szczególności "Mój pierwszy elementarz" . Pomogą one wprowadzić do języka dziecka nowe spółgłoski takie jak np. s, z, k, g, j, n, a także pomogą dziecku w łączenie ich z poznanymi sylabami otwartymi i tworzeniu pierwszych, prostych wyrazów.
- Etap czytania sylab zamkniętych- na tym etapie dzieci muszą opanować sylaby zamknięte, a więc przeciwieństwo sylab otwartych, a także zaznajomić się z sylabami zupełnie nowo powstałymi. Dziecko na tym etapie może również ćwiczyć czytanie na tak zwanych pseudowyrazach, czyli wyrazach abstrakcyjnych, które uniemożliwią zgadywanie.
- Etap czytania sylab otwartych i zamkniętych- na tym etapie najmłodsi mogą- przy wsparciu rodziców- nauczyć się przede wszystkim dwuznaków, a także problematycznej spółgłoski Ł. Warto także poszerzyć zakres wyrazów, którymi może operować nasze dziecko.
- Etap samodzielnego czytania tekstów- to ostatni etap, na którym świetnie sprawdzi się np. "Czytaj z Albikiem". Książeczka posiada pióro, które pomaga czytać razem z dzieckiem! Dziecko powinno samodzielnie czytać teksty, a także korzystać z pomocy naukowej pod czujnym okiem rodzica.
Warto korzystać z książek do nauki czytania dla dzieci
Mimo iż większość pomocy naukowych w dobie cyfryzacji i technologii odeszła już w zapomnienie, to nawet najlepszy smartfon nie będzie w stanie zastąpić książek do nauki czytania dla dzieci. Nie tylko są one przystosowane odpowiednio do wieku dziecka, ale, co więcej, za sprawą pięknej szaty graficznej, sprawiają, że żmudny proces nauki czytania staje się o wiele prostszy i jest również świetną zabawą. Dodatkowo pomoc rodzica na każdym etapie nauki czytania, może nie tylko ja przyspieszyć, ale także zbudować silną więź rodzinną. Im wcześniej zaczniemy przekonywać nasze dziecko do tego typu książek, tym bardziej zminimalizujemy ryzyko problemów językowych, oraz nauczymy dziecko czytać, tak samo jak będzie ono w stanie szybko poszerzyć zakres swojego słownictwa.
Komentarze (0)