- today
Odpowiednie podejście to podstawa
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy odzwyczajać dziecko od smoczka i jak zrobić to odpowiednio. Warto przed podjęciem jakichkolwiek działań zadbać o odpowiednie podejście. Odzwyczajanie się od nawyków jest bardzo trudne dla każdego, także dla osób dorosłych. Śmiało można powiedzieć, że dla małego dziecka porzucenie smoczka jest jeszcze trudniejsze. Dziecko nie rozumie, dlaczego ma zrezygnować z czegoś, co uspokaja, wprawia w dobry nastrój, jest przyjemne. Każdy rodzic, który zastanawia się jak oduczyć dziecko smoczka, powinien najpierw uświadomić sobie, że próba ta może być trudna i czasochłonna. Odpowiednie podejście to podstawa, okazanie empatii i zrozumienia oraz zapewnienie dziecku potrzebnej ilości czasu na pewno ułatwi ten trudny proces.
Odpowiedni czas na odstawienie smoczka
Odruch ssania u noworodków jest bardzo silny, a rozwija się już w życiu płodowym. Warto wiedzieć, iż odruch ten nie służy małemu człowiekowi jedynie do zaspokajania głodu. Odruch ssania pozwala także na uspokojenie, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Smoczek uspokajający to doskonały sposób na rozładowanie napięcia. To właśnie dlatego maluchom tak trudno zrezygnować ze smoczka. Rodzic powinien o tym pamiętać i nie powodować sytuacji, które mogą stresować malucha. Kiedy odzwyczajać dziecko od smoczka? Najlepszym na to momentem jest ten, gdy odruch ssania traci na sile. Czas ten przypada na 3-5 miesiąc życia dziecka. Jest to odpowiednia okazja do tego, aby rozpocząć próby odzwyczajania malucha od smoczka. Pamiętaj jednak, że proces powinien być rozłożony w czasie, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć sytuacje stresowe. Jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe na tak szybkie odstawienie smoczka, poczekaj na kolejny dogodny moment.
W około 7 miesiącu życia malucha można ponowić próbę odstawienia smoczka. To kolejny moment przełomowy w rozwoju. Dziecko ma coraz większe możliwości, jest coraz ciekawsze świata, a smoczek przestaje być tak bardzo atrakcyjny jak wcześniej. W tym czasie dziecko jest już na takim etapie poznawania nowych smaków i rozszerzenia diety, iż chęć sięgnięcia po smoczek staje się mniejsza.
Kolejny dobry moment na pożegnanie ze smoczkiem, gdy dziecko kończy pierwszy rok życia. Roczny maluch może już posiadać swoje ulubione zabawki, a rozwój jest jeszcze bardziej intensywny. Dzięki temu dziecko nie czuje już tak silnej potrzeby sięgania po smoczek.
Wiesz już, kiedy odzwyczajać dziecko od smoczka. Warto także wiedzieć, czym zastąpić małemu człowiekowi gumowego przyjaciela. Kilka inspiracji i porad na ten temat znajdziesz poniżej.
Czym zastąpić dziecku smoczek?
Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby z powodzeniem zastąpić maluchowi smoczek. Jednym z nich jest podarowanie dziecku ciekawej zabawki... Jeśli Twój maluch reaguje entuzjastycznie na zwierzęta zabawki lub lalki czy klocki, warto zamienić smoczek na taką ulubioną zabawkę. W przypadku kilkulatków doskonale sprawdzi się metoda oddania smoczka za nagrodę. Dziecko, które wie, iż za określone zachowanie zostanie nagrodzone, chętniej podejmuje się jego wykonania. Dobrym sposobem na zastąpienie dziecku smoczka jest chwila bliskości z rodzicem. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha jest niespokojna i szuka smoczka, zaproponuj wspólną zabawę lub chwilę przytulania. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Niektóre będą gotowe na odstawienie smoczka po ukończeniu pierwszego roku życia, a inne będą miały z tym problem jeszcze w dniu drugich urodzin. Wiesz już, czym zastąpić dziecku smoczek. Poniżej znajdziesz kilka innych metod pomocnych w procesie odstawiania smoczka.
Jak oduczyć dziecko smoczka?
Metoda odstawiania smoczka powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Jeśli chodzi o młodsze maluchy, najlepiej sprawdzi się stopniowe odstawianie smoczka i odwracanie uwagi dziecka. Warto także pamiętać, że łatwiej pożegnać się z czymś, czego nie widać. Jeśli próbujesz odzwyczaić kilkumiesięczne dziecko od smoczka, usuń gumowego przyjaciela z zasięgu wzroku Twojej pociechy. Niezależnie od wieku pociechy, ważne jest stopniowe ograniczenie dostępu do smoczka.
Pociechy, które coraz sprawniej posługują się językiem i rozumieją słowa rodziców, warto potraktować jak duże dzieci. Rozmowa to zawsze dobry pomysł, a wytłumaczenie dziecku, iż już nie potrzebuje smoczka, może okazać się skuteczne. Dzieci lubią czuć się dojrzale, a więc rozmowa może przynieść oczekiwany efekt. Warto także rozważyć opcję zamiany smoczka na zabawkę.
Dziecko może próbować zastąpić sobie smoczek czymś innym. Ssanie kciuka to częste zjawisko, o czym należy pamiętać. Rodzie powinni uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i być konsekwentni. Wiesz już, kiedy odzwyczajać dziecko od smoczka i jak to robić. Pamiętaj również, aby nie wprowadzać tak trudnych zmian gdy sytuacja dziecka jest niestabilna. Rozstanie rodziców, przeprowadzka czy inne trudne sytuacje nie są dobrym momentem na pożegnanie się ze smoczkiem.
Komentarze (0)