- today
Rodzaje smoczków
Pierwszą podgrupą, do której można zaliczyć smoczki, jest podział ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy:
- smoczki kauczukowe — posiadają właściwości antyalergiczne, antygrzybiczne oraz są biodegradowalne. Ponadto smoczki wykonane z kauczuku są wytrzymałe i bardzo elastyczne, dostosowują się do buzi każdego dziecka. Są też w 100% bezpieczne. To właśnie te smoczki są najczęściej wybieranymi dla małych pociech. Dużą popularnością cieszą się duńskie smoczki Bibs. Są niezwykle eleganckie, a zarazem proste. Pasują do każdej stylizacji maluszka.
- smoczki lateksowe — łatwo zaadaptować do nich dzieci. Są bardzo miękkie, co wpływa na skojarzenia związane z piersią matki. Trzeba wziąć natomiast pod uwagę fakt, że lateks jest materiałem niezbyt wytrzymałym i po czasie może zacząć się odkształcać. Niewymieniony na nowy może przyczynić się do powstawania wad zgryzu u dziecka. Przy starszych dzieciach istnieje też ryzyko przegryzienia takiego smoczka. Lateks bywa uczulający, niektóre dzieci mogą mieć na niego alergię.
- smoczki silikonowe — silikon w porównaniu do lateksu jest zdecydowanie trwalszy. Smoczki wykonane z silikonu są niezwykle neutralne, przez swój brak zapachu oraz smaku, nie powodują również alergii u dziecka. Należy pamiętać, że silikon jest materiałem twardszym i niektóre noworodki go nie zaakceptują. U takich dzieci bardziej sprawdzą się smoczki z kauczuku.
Kolejną podgrupę można podzielić ze względu na kształt gumki. Do tej grupy zaliczają się:
- smoczki anatomiczne — posiadają gumkę spłaszczoną w dolnej części, natomiast są wypukłe u góry smoczka,
- smoczki okrągły — mają klasyczny okrągły kształt,
- smoczki symetryczne — posiadają płaską gumkę zarówno od góry jak i od dołu.
Jak użytkować smoczek?
Zawsze przed pierwszym użyciem smoczka należy go dokładnie umyć, a następnie wyparzyć we wrzącej wodzie. Jak wyparzać smoczki? Smoczek należy wrzucić do wrzącej wody. Proces parzenia powinien trwać około 5 minut, po czym smoczek trzeba pozostawić do wystudzenia.
Smoczki przed każdym użyciem należy umyć w wodzie z delikatnym mydłem i pozostawić do wyschnięcia. Co istotne, smoczki nie nadają się do mycia w zmywarce. Nie można też ich sterylizować w kuchenkach mikrofalowych.
Smoczki należy co jakiś czas wymieniać dla bezpieczeństwa i zdrowia malucha. Czas, po jakim należy tego dokonać, uzależniony jest od intensywności użytkowania takiego smoczka. Mieści się w przedziale ok. 30 dni — jeśli dziecko intensywnie korzysta ze smoczka, do 60 dni — jeśli maluch korzysta z niego okazjonalnie.
Warto pamiętać, aby nie pozostawiać smoczka narażonego na działanie promieni słonecznych, może to osłabić materiał, z którego jest wykonany, albo go zniszczyć. Przed każdym użyciem smoczka nie można zapomnieć o sprawdzeniu jego stanu pod każdym możliwym kątem. Jeśli zauważalne są zniszczenia w materiale albo czuć, że materiał jest słabszy, taki smoczek nadaje się do wyrzucenia i nie powinien zostać podany dziecku.
Przy pierwszym użyciu smoczka należy obserwować reakcję dziecka, która pokaże, czy smoczek jest odpowiedniej wielkości oraz zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się żadne reakcje alergiczne.
Jak czyścić smoczki?
Dbałość o prawidłową higienę smoczka uspokajającego stanowi klucz do zdrowia i bezpieczeństwa malucha. Drobnoustroje przenoszone na smoczku są w stanie bardzo szybko rozmnożyć się i zaatakować organizm dziecka, który nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej odporności. Jak więc dbać o taki smoczek? Przede wszystkim poprzez częste mycie. Tak jak w przypadku pierwszego użycia, smoczek można wrzucić na kilka minut do wrzątku. Wyeliminuje to z niego bakterie i zarazki, które się nagromadziły. Po każdym upadku smoczek należy przemyć. Nie wystarczy tu sama woda, należy potraktować smoczek delikatnym mydłem.
Na rynku dostępne są także roztwory sterylizujące przeznaczone do czyszczenia butelek czy też właśnie smoczków. W przypadku posiadania takiego płynu mówi się o wyparzaniu smoczka na zimno. Wystarczy tylko zanurzyć go w roztworze na czas podany przez producenta preparatu.
Warto zaopatrzyć się w specjalne łańcuszki do smoczków, które przypina się do ubranka dziecka. Chroni to smoczek przed częstymi upadkami na ziemie, zapobiegając częstej konieczności mycia. W miejscach publicznych — nie zawsze sytuacja pozwala, aby taki smoczek umyć.
Jak widać dylematów, przed którymi stanąć musi każdy rodzic, trochę jest. Jednak czy faktycznie są one takie trudne? Znając swoje oczekiwania co do smoczka, jego wybór nie powinien przynosić większych problemów. Późniejsza pielęgnacja takiego smoczka też jest banalnie prosta. Nie wymaga nawet posiadania produktów innych niż te, które w domu posiada każdy. Ważne, aby smoczek obserwować, regularnie myć i wymieniać. Jest to recepta na zdrowe i szczęśliwe dziecko. A szczęśliwe dziecko równa się szczęśliwym rodzicom.
Komentarze (0)