- today
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy?
Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest zdecydowanie bezpieczniejszy, o ile oczywiście dobrze się go zamontuje i dobierze do wieku i wagi dziecka. Jest tak, ponieważ znaczna większość wypadków to zderzenia czołowe. Dziecko, siedzące tyłem, pod wpływem uderzenia, zostaje wciśnięte w fotelik, dlatego głowa i kręgosłup zostają obciążone w znacznie mniejszym stopniu. Jeśli więc jest to możliwe, powinniśmy starać się przewozić małe dziecko właśnie w ten sposób.
Jak dobrać fotelik samochodowy do wieku dziecka?
Zakup fotelika samochodowego z pewnością musi być dobrze przemyślany. Jednak co wziąć uwagę podczas wyboru odpowiedniego produktu? W pierwszej kolejności należy zważyć i zmierzyć dziecko. W ten sposób ustalimy która kategoria wagowa będzie odpowiednia. Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy fotelik samochodowy jest niezbędny. Odpowiedź brzmi oczywiście: od samego początku życia dziecka. Pierwszy fotelik powinniśmy kupić jeszcze przed narodzinami. W takiej sytuacji można wybrać fotelik z grupy 0 (0-10 kg, do ok. 9 miesięcy) lub grupy 0+ (0-13 kg, do ok. 18 miesięcy). Oprócz tej klasyfikacji występują też podtypy, które mieszczą w sobie kilka kategorii.
Można wybrać również fotelik samochodowy 0-36 kg. Będzie on odpowiedni dla dziecka do narodzin, aż do ok. 12. roku życia. Dzięki specjalnej wkładce początkowo można przystosować fotelik do wożenia dziecka w pozycji leżącej. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tak uniwersalny produkt, z biegiem czasu należy sięgać po foteliki z kolejnych kategorii. Grupa I jest dedykowana dzieciom ważącym od 9 do 18 kg (ok. 8 miesięcy do 4. roku życia), a grupa II - od 15 do 36 kg (od 4. do 12. roku życia).
Jak wybrać fotelik samochodowy?
Fotelik kupujemy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, dlatego właśnie ono musi znajdować się na pierwszym miejscu podczas wyboru odpowiedniego modelu. Musimy wziąć pod uwagę ocenę fotelika w testach zderzeniowych (ADAC). Nie poleca się produktów, które otrzymały ocenę niższą niż 4, ponieważ nie będą dostatecznie chronić dziecka w razie kolizji.
Powinniśmy też pamiętać, że dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy, przynajmniej do 4. roku życia. Należy też zwrócić uwagę na ochronę boczną, w razie uderzenia w prawą lub lewą stronę auta. Zadaniem wzmocnionego zagłówka oraz wysuniętych boków jest ochrona kręgosłupa szyjnego dziecka w przypadku zderzenia bocznego lub tylnego. Przykładem takiego produktu jest fotelik samochodowy Kinderkraft.
Bardzo istotny jest również sposób montażu fotelika. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby mocowania: z użyciem pasów lub systemu ISOFIX. Druga metoda jest uważana za bezpieczniejszą. Fotelik zostaje zamocowany bezpośrednio do konstrukcji. Ryzyko nieprawidłowego montażu jest znacznie mniejsze, niż w przypadku zastosowania do tego celu pasów. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym aucie można umieścić fotelik z systemem ISOFIX. Obecne muszą być dwa metalowe zaczepy, przytwierdzone do nadwozia. Część mocująca fotelik znajduje się między siedziskiem a oparciem tylnej kanapy. W zależności od modelu samochodu mogą być widoczne lub zaślepione. Żeby sprawdzić, czy w aucie znajduje się system ISOFIX, trzeba przyjrzeć się temu miejscu i poszukać odpowiednich oznaczeń. Białe strzałki wskazują zaślepki, a czerwone - dokładną lokalizację zaczepów. Zaletą fotelików, montowanych w ten sposób,jest też wygoda. Sprawdzają się u rodziców, którzy często wyjmują fotelik i np. przekładają go z auta do auta.
Należy przywiązywać również wagę do miejsca, w którym kupujemy produkt. Cena nie powinna odgrywać najważniejszej roli. Zakup używanego fotelika wiąże się z ryzykiem, ponieważ nie mamy pewności, skąd pochodzi ten produkt i czy spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, wskazane w normie R129/i-Size.
Dodatkowe zabezpieczenia w fotelikach samochodowych
Warto zwrócić uwagę również na obecność pasa Top Tether. Jest to dodatkowy pas, będący elementem systemu ISOFIX. Zapewnia jeszcze większą stabilizację i zapobiega obróceniu się fotelika podczas zderzenia. Jego uchwyty również często są zaszyte, podobnie jak zaczepy systemu ISOFIX. Jeśli w naszym aucie nie można zamocować fotelika w ten sposób, powinniśmy pamiętać, że podobną rolę pełni noga stabilizująca, którą rozkłada się na podłodze samochodu.
Wielu rodziców martwi się, jak przewozić dziecko w samochodzie, żeby było bezpieczne i czuło się komfortowo. Zakup powinien być dobrze przemyślany, a produkt dobrze sprawdzony i poddany niezależnym testom.
Komentarze (0)