Dlaczego lepiej jest mieć mniej zabawek?

Dlaczego lepiej jest mieć mniej zabawek?

Zabawki i ich rola w życiu dziecka

Tak naprawdę trzeba powiedzieć, że zabawki to nie tylko i wyłącznie przedmioty, którymi maluch może się bawić. To właśnie one budują podwaliny przyszłości dzieci. Zabawki powinny spełniać głównie funkcję edukacyjną jak np. zabawki Montessori, które uczą najmłodszych nie tylko o otaczającym ich świecie, ale również o nich samych. Zabawki potrafią przekazywać wartości, jednak pokój dziecka wypchany nimi po sam sufit nie jest najlepszym rozwiązaniem. Rodzicie powinni zadbać o to, by liczba zabawek, którymi bawią się pociechy, była mocno ograniczona, co może przynieść ogromne korzyści w długoterminowej perspektywie.

Dlaczego o wiele lepiej jest mieć mniej zabawek?

Zabawki potrafią całkowicie zdominować świat dziecka, dlatego też niezwykle istotny jest minimalizm w zabawkach. To właśnie temu dziecko może wiele zyskać, a to z pewnością będzie miało wpływ na jego prawidłowy rozwój i przyszłość. Dlaczego więc o wiele lepiej jest mieć mniej zabawek? Otóż:

  1. Dzieci nauczą się być kreatywne- duża ilość zabawek sprawia, że dziecięca kreatywność jest stłamszona i nie ma warunków do tego, by dalej się rozwijać. Im mniej zabawek, tym więcej wysiłku muszą poświecić wasze pociechy na to, by stworzyć z nich coś kreatywnego, a także coś, co znacznie może urozmaicić im zabawę. Wyobraźnia w życiu dziecka spełnia niezwykle istotną rolę, z tego też powodu dobrze jest więc ją pielęgnować i wspierać jej rozwój.

  2. Dzieci będą miały dłuższe okresy skupienia- wprowadzanie do życia dziecka ogromnej ilości zabawek, znacznie zaburza ich umiejętność skoncentrowania się i skupienia uwagi. Wówczas może zdarzyć się tak, ze dziecko przestanie doceniać, nawet najbardziej wartościowe zabawki, gdyż będzie otoczony ich olbrzymią ilością.

  3. Dzieci rozwiną o wiele lepsze umiejętności społeczne- mniejsza ilość zabawek sprzyja rozwinięciu umiejętności społecznych. Dzięki ograniczeniu ilości zabawek w życiu dziecka nauczy się ono nawiązywać relacje z innymi rówieśnikami, a także i osobami dorosłymi. Decydując się na zabawki warto postawić na edukacyjne, drewniane zabawki Montessori, które poszerzają wyobraźnię dziecka i dają mnóstwo możliwości zabawy! 

  4. Dzieci nauczą się dbać o własne rzeczy- gdy najmłodsi mają zbyt dużo zabawek, naturalnym jest fakt, że przestają o nie dbać. Gdy jedna z nich się zepsuje, na półce czeka tysiąc innych. Wówczas dzieci nie są w stanie docenić tego co posiadają. Kiedy ilość zabawek zostanie ograniczona, pociechy zrozumieją, że muszą o nie odpowiednio zadbać, by mogły się nimi bawić.

  5. Dzieci stają się bardziej zaradne i pomysłowe- nie da się ukryć, że ograniczenie zabawek w pokoju dziecka sprawi, że maluchy szybciej nauczą się zaradności, a ich pomysłowość wejdzie na kolejny poziom. Niewielka ilość zabawek na półkach niejako zmusi najmłodszych do tego, by mogli oni rozwiązać problem, bazując jedynie na posiadanych materiałach. Nie trzeba chyba tłumaczyć żadnemu z rodziców, że zaradność jest niezwykle istotną kompetencją, która ma praktycznie niczym nieograniczony potencjał.

  6. Dzieci będą się mniej kłócić- można powiedzieć, ze stwierdzenie to przeczy świetnie utartym i zakorzenionym w świadomości rodziców stereotypie. Zwykle, kiedy w domu jest dwoje lub więcej małych dzieci, kupują oni jeszcze więcej zabawek, by maluchy się ze sobą nie kłóciły. Jednak większa ilość zabawek wcale nie będzie determinowała tego, że pociechy będą się mniej kłóciły. Okazuje się, że to właśnie zredukowanie ilości zabawek sprawi, że rodzeństwo będzie miało bardziej pokojowe nastawienie. Rodzice bardzo łatwo mogą zauważyć, że z każdym momentem, kiedy w domu pojawia się nowy przedmiot do zabawy, dzieci dostają kolejny powód do tego, by zawalczyć o swoje terytorium i pokazać, które z nich jest "góra". Jeśli dzieci mają mniej zabawek, są one niejako zmuszone do tego, by dzieliły się ze sobą i współpracowały.

  7. Dzieci nauczą się wytrwałości- kolejnym powodem, by ograniczyć liczbę zabawek w pokoju dziecięcym, jest to, że dzięki temu mogą nauczyć się wytrwałości. Im więcej zabawek posiada dziecko, tym szybciej będzie się ono poddawało, jeśli trafi, na której zabawkę np. nie może zrozumieć. Wówczas po prostu ją wyrzuci i sięgnie po kolejną, która znajduje się na półce. Faktem jest, że dzieci z mniejszą ilością zabawek nauczą się niezwykle cennych cech, którymi są wytrzymałość, cierpliwość i determinacja.

  8. Dzieci staną się mniej samolubne- dziecko, które otrzymuje wszystko to czego chce, czyli każdą nową zabawkę, zaczyna postrzegać rzeczywistość nieco inaczej i wierzy, że może dostać dokładnie to, co chce. To z kolei prowadzi do wykształcenia niezwykle negatywnego stylu życia i spotęgowania samolubności. Rodzice powinni więc jasno wyznaczyć granice, szczególnie w przypadku kolejnych zabawek.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz