Czytanie niemowlakowi — Jakie książki wybrać?

Czytanie niemowlakowi — Jakie książki wybrać?

Czytanie niemowlakowi — dlaczego warto?

Czytanie pozwala się odprężyć, ma także pozytywny wpływ na rozwój oraz pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację. Nie tylko dorośli mogą oddawać się przyjemnej pasji poznawania ciekawych historii. Regularne czytanie niemowlakowi ma wiele zalet. Wśród największych korzyści warto wymienić:

  • Wzmacnianie rodzinnych więzi — czytanie spokojnym głosem wpływa dobrze na relację z dzieckiem. Maluch może poczuć się bezpiecznie i korzystać z uwagi rodzica. Czytanie niemowlakowi to doskonały sposób na wzmacnianie rodzinnych więzi. Spędzanie wspólnego czasu w ten sposób ma korzystny wpływ nie tylko na samopoczucie dziecka, ale także na nastrój rodzica.

  • Rozwój mowy dziecka — nowe słowa, intonacja słów, barwa głosu — czytanie jest bardzo ciekawe. Dzięki niemu dziecko może oswajać się z rodzimym językiem już od pierwszych miesięcy życia, co jest bardzo ważne i przyniesie pozytywne efekty dla nauki mówienia.

  • Świetna zabawa — kolorowe obrazki, zmiana intonacji i barwy głosu rodzica sprawiają, że czytanie jest dla dziecka świetną zabawą. 

Wiesz już, dlaczego warto regularnie czytać niemowlakowi. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, co czytać niemowlakowi.

Czytanie niemowlakom — poznaj najlepsze propozycje

Jakie książki czytać niemowlakowi? Okazuje się, że wybór ciekawych propozycji jest naprawdę imponujący. Pucio uczy się mówić to jedna z ulubionych pozycji na naszej liście książek dla małych odkrywców świata. Pucio i Misia to bardzo pozytywne postacie, którym dzieci mogą towarzyszyć w wypełnianiu codziennych obowiązków. Dbanie o higienę czy jedzenie to bardzo ważne zadania, a dzięki historiom przedstawionym w książce dziecko może nauczyć się jak je wykonywać. Pucio uczy się mówić proponuje różnorodne, ciekawe dźwiękonaśladowcze zabawy dla najmłodszych. Dzięki nim maluch oswaja się z rodzimym językiem, co jest bardzo ważne dla nauki mowy.

Książeczki kontrastowe to kolejna ciekawa propozycja. Dzięki nim możliwa jest stymulacja wzroku dziecka, aktywizacja słuchu fonetycznego, rozwój słownictwa. Takie książki wspierają także rozwój sprawności manualnej, umożliwiają ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Warto również wspomnieć, iż książeczki kontrastowe wpływają korzystnie na tworzenie nowych połączeń neuronalnych. Tego rodzaju książki to zakup na dłuższy czas. Kilkulatek dzięki nim może poznawać kształty, litery czy kolory. 

Kolejną propozycją, której nie mogło zabraknąć na naszej liście, są książeczki aktywizujące. Tego rodzaju książki dla dzieci wyposażone są w różnorodne elementy, które zaciekawią każdego małego odkrywcę świata. Warto wybierać książeczki aktywizujące, które wyposażone są w miękką okładkę. Niektóre pozycje przeznaczone dla najmłodszych posiadają również ciekawe dodatki, takie jak na przykład fakturowy gryzak. Taką książkę z pewnością warto posiadać i regularnie jej używać.

Wybierając książkę dla niemowlaka, warto stawiać na propozycje, które przydadzą się także w późniejszych etapach rozwoju dziecka. Niemowlę najbardziej jest zainteresowane przedstawianiem odgrywanym przez rodzica, ciekawe są dla niego także kolory i różnego rodzaju dodatki, takie jak szeleszczące elementy. Jeśli chodzi o starsze dzieci, wybór książki warto konsultować bezpośrednio ze swoją pociechą. Pamiętaj, że Twój gust czytelniczy może znacznie różnić się od tego preferowanego przez dziecko.

Jak czytać maluchowi

Aby czytanie niemowlakowi przynosiło najlepsze efekty, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego momentu na wspólną lekturę. Maluch powinien być wypoczęty, najedzony i mieć suchą pieluchę. Wówczas dziecko jest spokojne i ma dobry nastrój, co stwarza idealne warunki do poznawania ciekawych historii. Dobrą porą na czytanie jest również czas usypiania pociechy. Spokojny głos rodzica na pewno wpłynie korzystnie na samopoczucie dziecka, co zaś sprawi, że maluch zapadnie w przyjemny sen bez problemów.

Czytanie niemowlakowi różni się od czytania dla kilkulatka. Tak małe dzieci nie przywiązują wagi do znaczenia słów, ale lubią obserwować działanie rodzica. Warto wcielać się w rolę podczas czytania, zaangażowanie jest zdecydowanie mile widziane. Pamiętaj o zmianie tonu głosu, intonacji, możesz także delikatnie gestykulować. Takie przedstawienie na pewno spodoba się dziecku i sprawi, że książki będą wzbudzały w nim pozytywne odczucia.

Czytając niemowlakowi, pamiętaj o możliwościach dziecka. Zbyt długie opowiadania są nużące, szczególnie dla kilkumiesięcznego malucha. Jeśli zauważysz, że dziecko nie jest zainteresowane, ziewa lub zaczyna marudzić, warto odłożyć lekturę na inny, bardziej dogodny czas.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz