- today
Co to jest co-sleeping?
Co-sleeping to praktyka, w której dzieci śpią z jednym z rodziców lub obok obojga w łóżku. Niektórzy lekarze uważają, że wspólne spanie wzmacnia więź z dzieckiem, podczas gdy inni widzą w tym potencjalne zagrożenie. Jeśli rodzice myślą o zastosowaniu takiej praktyki w życiu, powinni wziąć pod uwagę jego wiek i cechy fizjologiczne. Poniżej wymieniamy zalety i wady, które pomogą zrozumieć plusy i minusy tego schematu snu.
Plusy co-sleepingu
Z reguły wspólne spanie z noworodkiem jest wspierane przez psychologów i specjalistów od karmienia piersią. Ich zdaniem lista zalet takiego reżimu snu obejmuje:
1. Nawiązanie kontaktu z rodzicami i pomoc w adaptacji.
Dziecko przebywało w łonie matki przez 9 miesięcy, w warunkach ciepła i komfortu. Po urodzeniu staje przed wielkim światem, nowym i nieznanym, pełnym niezrozumiałych wrażeń, dźwięków i zapachów. Wspólne spanie daje mu poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Spanie z ojcem również wzmacnia to uczucie. Zmniejsza się stres dziecka i poprawia się układ nerwowy. Wspólne spanie to przede wszystkim kontakt fizyczny, czyli pobudzenie produkcji hormonu oksytocyny, zwanego hormonem przywiązania, który przyczynia się do dobrego rozwoju relacji w przyszłości.
2. Zdrowy sen dziecka.
Ponieważ dziecko czuje się bezpiecznie, jest mniej niespokojne, szybciej zasypia i śpi lepiej. Oznacza to, że znacznie poprawia się jakość snu, ponieważ nie sądzi, że jego rodzice teraz wyjdą, a on zostanie sam w dużym pokoju.
3. Jakość snu rodziców.
Spanie z dzieckiem ułatwia życie rodzicowi w niektórych przypadkach: nie musisz wstawać w środku nocy, aby je nakarmić. Oczywiście nie można uniknąć wstawania w nocy podczas karmienia butelką lub zmiany pieluch. Jednak w innych przypadkach rodzice muszą po prostu otworzyć oczy, słuchać równomiernego oddechu dziecka i ponownie zasnąć. Tak więc cała rodzina wita nowy dzień wypoczętym porankiem.
4. Ustalenie procesu laktacji.
Matka, która śpi z dzieckiem w nocy, może je karmić w razie potrzeby. To stymuluje piersi i wspomaga produkcję wydzieliny mlecznej. Ilość mleka zależy od poziomu hormonu prolaktyny, który jest produkowany w nocy. Dlatego im częściej matka karmi swoje dziecko w nocy, tym więcej mleka jest produkowane w ciągu dnia. Ponadto w nocy uwalniany jest sekret mleka, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia.
Minusy co-sleepingu
Niektórzy pediatrzy, pytani, czy dziecko powinno spać z rodzicami, sprzeciwiają się. Ich argumenty obejmują:
1. Brak pełnego relaksu.
Rodzice, nawet w nocy, kiedy potrzebują odpocząć, nie mogą się całkowicie zrelaksować, bo boją się zmiażdżyć dziecko we śnie i pomyśleć o jego wygodzie. Istnieje również ryzyko ciasnego okrycia go kocem i odcięcia dopływu tlenu. Mózg nieustannie przewija te niuanse w głowie, nie pozwalając się w pełni zrelaksować.
2. Problemy z zasypianiem dziecka.
Według badań dzieci, które są przyzwyczajone do spania oddzielnie od urodzenia, znacznie rzadziej cierpią na koszmary. Wielu rodziców ćwiczy wspólne spanie od urodzenia, a następnie przenosi dziecko do osobnego pokoju w wieku 2-3 lat. Nic dziwnego, że po tym boi się potworów pod łóżkiem.
3. Ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt.
Chociaż zjawisko to jest dość rzadkie, szanse na jego wystąpienie zwiększają się, jeśli jedno z rodziców spożywa alkohol lub pali. W takich przypadkach lepiej odmówić wspólnego spania.
Do jakiego wieku można spać z dzieckiem?
Wiele osób zadaje pytanie: „Spanie z dzieckiem, do kiedy jest na to najlepszy czas?” Wiek, do którego możesz ćwiczyć wspólne spanie, zależy od zapotrzebowania Twojego dziecka na mleko matki. W wieku 1 roku dziecko nadal tego potrzebuje, ale w wieku półtora roku ta potrzeba maleje. Dlatego uważa się, że jest to już optymalny wiek do stopniowego odzwyczajania się od wspólnego snu. Gdy tylko dziecko przestanie budzić się w nocy, aby pić lub przytulać się do klatki piersiowej, czas przenieść go do osobnego łóżka.
Komfort i bezpieczeństwo podczas wspólnego spania
Wśród elementów komfortu i bezpieczeństwa podczas wspólnych wakacji można wyróżnić kilka podstawowych: poduszka dla kobiet w ciąży, kokony, boczki łóżka. Dobrym rozwiązaniem byłoby kupienie łóżeczka, które można połączyć z rodzicem. Przykładem takiego łóżeczka dostawnego jest łóżeczko dla niemowląt Kinderkraft.
Dla starszego dziecka trzeba też stworzyć komfortowe warunki, w których będzie dla niego ciekawiej niż we wspólnym łóżku z rodzicami. To pomoże:
-
wygodne łóżko;
-
kocyk dla noworodka;
-
pościel ozdobiona wizerunkami ulubionych postaci z kreskówek;
-
lampka nocna o nietypowym designie;
-
gracz, który gra ulubione bajki lub kołysanki;
-
wypchane zabawki.
Aby dziecku było ciepło i przytulnie, dobrze jest używać śpiworek dla noworodka oraz miękki i łatwy do utrzymania w czystości kocyk Poofi.
Komentarze (0)